Bogatstvo raznih točaka dnevnoga reda na jutrošnjoj 128. sjednici Vlade RH nije se odnosilo i na teme iz obrambenog resora. Jedna jedina točka, ona pod rednim brojem 36, odnosila se tek na formalno upoznavanje Vlade s već potpisanim dokumentom. Tako je Vlada jutros rutinski usvojila „Prijedlog zaključka u vezi s Notom o pristupanju radi sudjelovanja u Okvirnom memorandumu o suglasnosti između Saveznog ministarstva obrane Savezne Republike Njemačke i Švedskih oružanih snaga u vezi sa suradnjom u misiji Resolute Support u Afganistanu, Zapovjedništvu za obuku, savjetovanje i pomoć – Sjever“, o čemu je jednako rutinski izvijestio državni tajnik u MORH-u Tomislav Ivić:
„Ovom okvirnom memorandumu o suglasnosti u vezi sa suradnjom u misiji Resolute Support u Afganistanu iz 2017. pristupili smo potpisivanjem Note o pristupanju 14. rujna 2018. godine, koju je potpisao vojni izaslanik RH u Berlinu. Radi se o sporazumu kojim vodeća nacija, SR Njemačka, na sjeveru Afganistana regulira odnose sa zemljama koje participiraju na sjeveru Afganistana u kontekstu zapovijedanja i nadzora, jurisdikcije, angažiranja snaga i logističkoj potpori. Ovaj Memorandum ima namjenu biti u skladu s nacionalnim zakonodavstvom sudionika i međunarodnim pravom, i nema namjenu biti u sukobu s međunarodnim sporazumima između sudionika. Potraživanja između sudionika rješavat će se u skladu sa sporazumom između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o pravnom položaju njihovih snaga. Bilo koji sporovi u vezi s tumačenjem ili primjenom ovog memoranduma rješavaju se konzultacijama sudionika i ne upućuju se nacionalnom ili međunarodnom sudu, ili trećoj strani na rješavanje. Predlažem da donesemo zaključak kojim je Vlada RH upoznata s notom o pristupanju ovom okvirnom memorandumu u vezi sa suradnjom u misiji u Afganistanu“.
Ovaj okvirni memorandum je između Njemačke i Švedske potpisan još 2017. godine – u Bonnu 08. studenog, a u Stockholmu 23. studenog 2017. Kao što je Ivić spomenuo, MORH je Notu o pristupanju potpisao 14. rujna ove godine, a Ministarstvo vanjskih poslova sve je proslijedilo Vladi RH 08. studenog ove godine. Riječ je o reguliranju odnosa u operativnoj cjelini zvanoj „Train, Advise and Assist Command (TAAC) North“, kojoj je zapovjedništvo u gradu Mazar-e Sharifu, predvođeno njemačkim brigadnim generalom Gerhardom Ernst-Peterom Klaffusom.
Čisto da podsjetimo, misija „Odlučna potpora“ u Afganistanu trenutno obuhvaća snage iz ukupno 39 država, i broji oko 16.229 ljudi. Prema NATO podacima iz studenog ove godine, među ostalima se u Afganistanu trenutno nalazi oko 1.300 Njemaca, 29 Šveda i 105 Hrvata. Riječ je o djelatnosti zasnovanoj na Sporazumu o statusu snaga (SOFA) potpisanom u Kabulu 30. rujna 2014. godine između predsjednika Afganistana i Visokog civilnog predstavnika NATO za Afganistan, kojeg je 27. studenog 2014. ratificirao i afganistanski parlament. Od tada pa do danas, ova je misija bila produžena u prosincu 2015. godine, da bi u svibnju 2016. bilo dogovoreno i njeno daljnje trajanje – što su potvrdili i čelnici NATO država na summitu u Varšavi, u srpnju 2016. godine. Na sastanku ministara obrane NATO zemalja u studenom prošle godine, dogovoreno je jačanje njenoga sastava, od 13.000 na oko 16.000 ljudi. Nažalost, to se nije pokazalo dovoljnim za stabilizaciju stanja podno Hindukuša.