Već jučer navečer, kada je Vlada RH objavila dnevni red svoje današnje 161. sjednice, bilo je jasno da u Hrvatsku uskoro dolazi američki nosač USS George HW Bush (CVN-77), koji već nekoliko tjedana boravi u južnom Jadranu radi vježbe „Neptune Strike 2022.2“. Zato je komično da ministar obrane Mario Banožić u današnjem obrazloženju ove točke dnevnoga reda niti u jednom trenutku nije spomenuo ime broda kojem Vlada odobrava uplovljavanje i boravak u Splitu, valjda čuvajući taj podatak kao najveću moguću tajnu. Sve ostale 4 rečenice izrekao je u jednom dahu:
„Ministarstvu vanjskih i europskih poslova dostavljena je nota Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu. Notom se traži odobrenje za uplovljavanje američkog ratnog nuklearnog broda u unutarnje morske vode Republike Hrvatske i boravak u luci Splitu u studenom ove godine. Radi se o rutinskom posjetu broda koji je u sastavu Ratne mornarice Sjedinjenih Američkih Država. U skladu s Pomorskim zakonikom ovo je odobrenje u nadležnosti Vlade Republike Hrvatske“.
I dok se Banožić igra čuvara velikih vojnih tajni, Vlada RH u popratnom dokumentu kaže: „Odobrava se uplovljavanje američkog ratnog nuklearnog broda USS „GEORGE HW BUSH“ (CVN 77) u unutarnje morske vode Republike Hrvatske i boravak u luci Split u studenome 2022. godine”. Koliko je Banožić tu promašio „fudbal“, dokazuje i nekoliko zadnjih primjera – npr. u veljači ove godine sam Banožić je na sjednici Vlade tražio dozvolu za uplovljavanje USS Harry S. Trumana, a 2019. tadašnji državni tajnik u MORH-u Tomislav Ivić tražio je odobrenje za uplovljavanje američkog ratnog nuklearnog broda USS Abraham Lincoln (do čega na kraju ipak nije došlo).
USS „George HW Bush“ nalazi se u Jadranu od 14. listopada, kada je i službeno započela NATO-aktivnost „Neptune Strike 2022 2“, i predvodnik je istoimene udarne skupine. Iz matične baze u Norfolku nosač je isplovio 10. kolovoza, da bi prvi puta ugledao europsko kopno 6. listopada, kada je uplovio u bazu Souda Bay na Kreti. Tamo se zadržao puna 2 tjedna, da bi potom cijela Udarna skupina nosača George HW Bush (GHWBCSG) krenula prema Jadranu. Sama vježba, rekosmo, započela je 14. listopada, kada je u nju nakratko uplovila i hrvatska raketna topovnjača RTOP-42 „Dubrovnik“, što je bilo sasvim dovoljno da nas NATO i SAD stave na popis 19 saveznika i partnera-sudionika u vježbi. Osim, dakle, Hrvatske i SAD-a, u NATO-aktivnosti NEST 22.2 sudjeluju i Francuska, Kanada, UK, Grčka, Rumunjska, Litva, Slovenija, Mađarska, Italija, Sjeverna Makedonija, Turska, Slovačka, Poljska, Njemačka, Albanija, Švedska i Finska. Protekla 2 tjedna s američkog nosača polijetali su borbeni avioni prema Mađarskoj, Rumunjskoj i Litvi, a 24. listopada napravili su pravu pomutnju nadlijećući Dubrovnik u navodno niskome letu – o kojem se MORH opet očitovao tek naknadno. Namjera trenutnih aktivnosti je „povezivanje svih zapovjedništava NATO-saveza koja rade s različitim saveznicima radi planiranja i provedbe više raznih aktivnosti u stanju pojačane budnosti kroz razne domene i u realnom okruženju“. U utorak 25. listopada nosač USS George HW Bush posjetio je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, koji je u govoru posadi i pilotima američkog nuklearnog broda istaknuo da „ovaj nosač svakoga dana šalje snažnu poruku savezničkog odvraćanja“. Da bi dojam bio još snažniji, tijekom Stoltenbergovog boravka na nosaču u aktivnosti Udarne skupine nosača integrirali su se i brodovi NATO pomorske skupine 2 (SNMG2)
Ova udarna skupina (CSG-10/GHWBCSG) sastoji se od nosača USS George HW Bush i njegovog Zračnog krila (CVW) 7, eskadrile razarača (Destroyer Squadron – DESRON) 26, krstarice s vođenim projektilima klase Ticonderoga USS Leyte Gulf (CG 55), te zapovjednika informacijskog ratovanja. Brodovi DESRON-26 unutar CSG-10 su razarači s vođenim projektilima klase Arleigh Burke USS Nitze (DDG 94), USS Farragut (DDG 99), USS Truxtun (DDG 103) i USS Delbert D. Black (DDG 119). Eskadrile CVW-7 ukrcane na George HW Bush su „Jolly Rogers“ iz Strike Fighter Squadron (VFA) 103, „Pukin Dogs“ iz VFA-143, „Bluetails“ iz Carrier Airborne Early Warning Squadron (VAW) 121 , „Nightdippers“ Helicopter Sea Combat Squadron (HSC) 5, „Sidewinders“ VFA-86, „Nighthawks“ VFA-136, „Patriots“ Electronic Attack Squadron (VAQ) 140, i „Grandmasters“ Helikopterske pomorske udarne eskadrile (HSM) 46.
*Photo: NATO MARCOM i USS George HW Bush (CVN77)/Twitter