U nedjelju (21.srpnja) oko podneva u 93. ZB u Zemuniku vratio se protupožarni avion CL-415 koji je proteklih 6 dana gasio požare u Sjevernoj Makedoniji. Tijekom angažmana, hrvatski protupožarni avion ostvario je ukupno 27 sati naleta i izbacio 615 tona vode. Temeljem Naredbe potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane Ivana Anušića hrvatski protupožarni tim – 2 posade i popratno zrakoplovno-tehničko osoblje, te jedan CL-415 iz sastava HRZ-a – krenuo je put Sjeverne Makedonije u utorak, 16. srpnja, i ubrzo nakon dolaska na Međunarodni aerodrom u Skopju krenuli su na prvu zadaću gašenja požara na području grada Bitole. Kao jedna od najvećih protupožarnih “ptica”u Makedoniji, hrvatski CL-415 nije ostao nezamijećen pri uzimanju vode iz raznih makedonskih jezera – Prespanskog, Tikveškog, Mavrova, Streževa i Kozjaka.
Samo dan ranije, u ponedjeljak 15. srpnja, nakon neuspješnog pokušaja da se sama bori s požarima, Sjeverna Makedonija je aktivirala EU Mehanizam civilne zaštite. Isto je napravila i njena susjeda Bugarska, suočivši se s ogromnim požarima uslijed visokih temperatura i suhe vegetacije. S opožarenom površinom od preko 8.000 hektara, Bugarska je proglasila stanje katastrofe u provinciji Haskovo, dok je Makedonija s nešto manjih oko 6.300 opožarenih hektara proglasila izvanredno stanje. Na makedonski poziv za pomoć u obliku zračnih protupožarnih snaga odgovorile su Srbija, Slovenija, Hrvatska i Turska, dok je Češka najavila slanje 2 helikoptera iz svoje flote namijenjene za rescEU. Hrvatski CL-415 evidencijske oznake 844 također je bio prijavljen kao dio zračne protupožarne EU flote (rescEU).
U srijedu, 17. srpnja, rumunjsko Ministarstvo obrane najavilo je da će u Sjevernu Makedoniju poslati svoj avion C-27 J Spartan u njegovoj protupožarnoj verziji, kao i logističku podršku u vidu transportnog aviona C-130 Hercules. Rumunji su upravo danas objavili kraj svoje misije u Sjevernoj Makedoniji, tijekom koje su izveli 21 gašenje ispustivši oko 92.000 litara vode, dok je njihov zemaljski tim osiguravao sliku u realnom vremenu i podatke s terena kako bi zračne posade prilagodile strategiju letenja i gašenja požara. Turska je u Sjevernu Makedoniju poslala 2 aviona Air Tractor AT-802 i helikopter UH-60/Firehawk, a Slovenija helikoptere AW 169 i AS-532AL. Srbija je poslala svoj novi helikopter Ka-32A11BC, što je zabilježeno kao prvo međunarodno djelovanje ovog ruskog protupožarnog helikoptera u sastavu MUP-a Srbije. Njihov angažman u Sjevernoj Makedoniji završio je jučer, 21. srpnja.
Slovenija je u Sjevernu Makedoniju u utorak 16. srpnja poslala mješoviti tim Slovenske vojske i policije te Uprave za zaštitu i spašavanje – helikopter Slovenske vojske Eurocopter AS 532 AL Cougar prevozio je vatrogasne ekipe, te je evakuirao stanovnike s požarom ugroženih područja. Slovenci su, među ostalim, radili i u okolici mjesta Gevgelija na granici s Grčkom, kao i na području Novog Sela na granici s Bugarskom. Helikopter Cougar je proteklih dana izvršio ukupno 13 sati i 20 minuta naleta, pri čemu je izbacio oko 86.800 litara vode. Slovenska Policija u Sjevernu Makedoniju otišla je s helikopterom Agusta Westland AW 169 i tročlanom posadom, te s planom da ondje budu angažirani 5 dana, ovisno o razmjerima požara i njihovog eventualnog širenja. Zajedno sa Slovencima u Makedoniju je stigao i crnogorski helikopter iz sastava Vojske Crne Gore. Temeljem odluke crnogorskog Savjeta za obranu i sigurnost i prijedloga ministra obrane Dragana Krapovića vojni helikopter Bell-412 zaputio se u Sjevernu Makedoniju u srijedu, 17. srpnja, poletjevši s vojnog aerodroma “Knjaz Danilo” u Podgorici, praćen slovenskim Cougarom i Augustom Westland.
Od 29 požara koji su u posljednja 24 sata bjesnili Makedonijom, danas je bilo aktivno još njih 7. Većina stranih pomagača i njihovih letjelica je otišla iz Makedonije, te je ostao tek crnogorski helikopter – on je zbog kvara ostao na servisu i njegov angažman ovisi o uspješnosti popravka.