Puna 4 mjeseca nakon što je Ured za reviziju BiH predstavio „Izvještaj o financijskoj reviziji za državna ministarstva i ostale državne institucije za 2011. godinu“, poznate su i sankcije za ona tijela koja su dobila negativna mišljenja revizora. Radi se o Ministarstvu vanjskih poslova, Ministarstvu obrane i Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, kojima su revizori našli puno i previše nezakonitosti i nepravilnosti u enormnim telefonskim, putnim i troškovima reprezentacije, ugovorima o djelu, izdvajanjima za održavanje automobila i provođenje procedura javnih nabava. O tome je prije dva dana (u ponedjeljak, 12. studenog) raspravljala Komisija za financije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, donijevši 12 prijedloga o sankcijama za rastrošne državne institucije. Za početak, spomenuta 3 ministarstva će u proračunu za 2013. godinu već u startu imati smanjenje od 10 posto za troškove reprezentacije. Ta mjera primijenit će se i na državne institucije kojima je revizija dala „mišljenje s rezervom“ – ima ih 6, a među njima su i Predsjedništvo BiH, Parlamentarna skupština BiH i Generalni sekretarijat Vijeća ministara.
Ubuduće bi se trebala racionalizirati i potrošnja goriva i održavanje voznog parka, što se također pokazalo kao proračunska stavka bez granica. Zato će se, najavio je predsjednik Komisija za financije i budžet, pri planiranju proračuna za 2013. strogo voditi računa o tome koliko će novaca ići u svrhe koje su u revizorskim izvještajima označene kao propusti. Kontroli trošenja proračunskog novca i postizanju ušteda treba bi poslužiti i jedna novotarija – objedinjena nabava uredskog materijala i goriva za sva državna tijela. Naši BiH-susjedi nadaju se da će nabavom većih količina postići povoljniju cijenu i bolje uvjete nabave. No prisjetimo li se da je s gotovo istim argumentom svojevremeno osnovan Zagrebački holding, koji danas grca u više stotina milijunskim dugovima, ostat ćemo prilično skeptični prema optimizmu u Sarajevu.
Na dnevnom redu Komisije za financije i budžet našla su se još dva izvješća Ureda za reviziju – jedno o kapitalnim investicijama i drugo o upravljanju voznim parkom u institucijama BiH. Ovaj posljednji izvještaj jednako je katastrofalan kao i onaj osnovni o trošenju novaca u državnim tijelima. U voznom parku institucija BiH nalazi se 3 549 vozila, knjigovodstvene vrijednosti oko 25 milijuna konvertibilnih maraka. Čak 60 posto vozila odnosi se na putnička vozila, koja se koriste za lokalna i međugradska službena putovanja državnih činovnika, dok su ostala vozila direktno vezana za poslove iz nadležnosti institucija (npr. policijska i vojna patrolna vozila). U 2011. godini, institucije su za vozni park potrošile oko 18 i pol milijuna KM – za nabavu novih vozila, registraciju i osiguranje, gorivo, održavanje, pranje i parkiranje. Osim ovih, pojavili su se i drugi troškovi, poput naknada za prijevoz s posla i na posao, korištenje privatnih vozila u službene svrhe, kao i rent-a-cara i taxija. Revizija je pokazala da Vijeće ministara nije stvorilo potrebne pretpostavke za efikasno organiziranje i upravljanje voznim parkom, niti je uspostavilo adekvatan mehanizam kontrole planiranja potreba i trošenja sredstava za ovu namjenu. Na temelju evidencije o vozilima nije moguće utvrditi osnovu korištenja i stupanj iskorištenosti nabavljenih vozila. Revizija je svim nadležnim institucijama, uključujući i Vijeće ministara, i Parlament i parlamentarnu Komisiju za financije, podijelila ponešto savjeta, prije svega onaj o uspostavi jedinstvenih kriterija za nabavu voznog parka. Komisiji se za sada najviše sviđa mogućnost da svatko tko radi greške bude za njih i odgovoran, što će, nadaju se, postići slanjem revizorskih izvještaja na procjenu mjerodavnim državnim odvjetnicima.
Dok je Komisija tako dijelila šamare zbog neracionalnog trošenja novca, nije ostalo neprimijećeno da je isto to tijelo zasjedalo ne u Parlamentu (u kojem mu je inače sjedište), već u Etno selu Stanišići u Bijeljini. Nakon su se mediji pitali koliko je koštao taj luksuz, uključujući i smještaj i prijevoz od Sarajeva do Bijeljine, Komisija je izdala priopćenje u kojem se kaže da je troškove tog radnog izleta platila Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).