Njemačka odobrila prodaju Eurofightera Turskoj

 

Njemački mediji izvijestili su u srijedu da je njemačko Savezno sigurnosno vijeće odobrilo preliminarni zahtjev Turske iz ožujka 2023. za kupnju 40 borbenih zrakoplova Eurofighter Typhoon. Zrakoplovi će se proizvoditi u Ujedinjenom Kraljevstvu koristeći dijelove iz Njemačke. „Mogu potvrditi da je Ministarstvo obrane poslalo pisanu potvrdu turskoj vladi, potvrđujući odobrenje izvoza“, rekao je glasnogovornik njemačke vlade Stefan Kornelius novinarima u Berlinu, dodavši: „Savezna vlada pozitivno je odgovorila na preliminarni zahtjev industrije. Sada je na turskoj vladi da odluči želi li naručiti zrakoplov“.

Ranije tijekom dana, Velika Britanija i Turska postigle su sporazum koji predstavlja „veliki korak“ prema izvozu zrakoplova Typhoon, izjavila je britanska vlada nakon što su ministri obrane obje zemlje potpisali memorandum o razumijevanju u IstanbuluBritansko Ministarstvo obrane izjavilo je da je više milijardi funti vrijedan izvozni ugovor sada “značajno bliže završetku” te da će dodatno ojačati partnerstvo između Ujedinjenog Kraljevstva i Turske. Turski ministar obrane Yasar Guler i britanski ministar obrane John Healey potpisali su ugovor u srijedu na sajmu obrambene industrije IDEF u Istanbulu. U izjavi se navodi da će ugovor ojačati kolektivnu obranu NATO-a i nadograditi dugogodišnju obrambenu suradnju i rastuće industrijske veze između dviju zemalja. “Pregovori o potencijalnom ugovoru s Turskom nastavit će se u nadolazećim tjednima”, navodi se u britanskom priopćenju, dodajući da će to biti prva izvozna narudžba zrakoplova Eurofighter Typhoon od 2017. godine i pomoći će u održavanju 20.000 britanskih radnih mjesta uključenih u program u nadolazećim godinama. Premijer Keir Starmer rekao je da će “potpisivanje višemilijardnog izvoznog ugovora s Turskom ojačati našu vitalnu obrambenu industriju i učiniti nas i naše saveznike sigurnijima u ovim neizvjesnim vremenima”. Ministar Healey dodao je da će opremanje Turske Typhoonima “ojačati kolektivnu obranu NATO-a” i “podržati industrijsku bazu obje zemlje, podržavajući tisuće radnih mjesta diljem Ujedinjenog Kraljevstva”. Izvršni direktor BAE Systemsa Charles Woodburn rekao je da Memorandum o razumijevanju potvrđuje „važnost dugogodišnjeg partnerstva između Turske i Ujedinjenog Kraljevstva putem NATO-a i ključnu ulogu koju Typhoon igra u sigurnosti Europe i Bliskog istoka“.

RAF-ov Eurofighter Typhoon na Plesu 2018. godine

U zasebnoj izjavi o sastanku ministara obrane, Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva istaknulo je važnost strateškog partnerstva dviju zemalja i njihovu predanost daljnjem produbljivanju suradnje unutar NATO-a. Navedeno je da obje zemlje „nastavljaju ostvarivati izvrstan napredak“ u izvozu Typhoona, opisujući to kao „početak novog poglavlja“ u odnosu između Turske i Ujedinjenog Kraljevstva. „Dobrodošlica Turskoj kao novom kupcu Typhoona dodatno bi učvrstila prijateljstvo koje se razvijalo desetljećima između ključnih saveznika NATO-a i predstavljala bi značajan korak naprijed u jačanju turskih borbenih sposobnosti“, navodi se u izjavi.

Inače, ovaj posao pratile su brojne kontraverze. Njemačka privremena vlada, koju su u travnju vodili Socijaldemokrati i Zeleni, blokirala je planirani izvoz 40 borbenih zrakoplova Eurofighter Typhoon u Tursku, izvijestio je tada njemački medij Handelsblatt, pozivajući se na izvore upoznate s povjerljivim internim raspravama. Prema izvorima iz njemačke vlade, glavni razlog zaustavljanja izvozne dozvole je uhićenje turskog oporbenog političara Ekrema Imamoglua zbog optužbi za korupciju, što su dužnosnici u Berlinu opisali kao “napad na tursku demokraciju”. Izraelski opozicioni lider Yair Lapid pozvao je u utorak na blokiranje napora Turske da kupi borbene avione Eurofighter Typhoon od Velike Britanije i Njemačke, tvrdeći da Turska želi postići paritet s Izraelom u zračnom prostoru. Optužujući vladu izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da nije spriječila sporazum, Lapid, lider glavne izraelske opozicione stranke Yesh Atid, rekao je: “Da Izrael ima funkcionalno ministarstvo vanjskih poslova ili normalnu vladu, novi sporazum o prodaji aviona Eurofighter Typhoon Turskoj u režiji Njemačke i Velike Britanije bi već bio blokiran“.

Prvi F-35 napravljen za Tursku daleke 2018.

S druge strane, turski ministar obrane Yaşar Güler u izjavi za jednu tursku televiziju izjavio je da je njemačka vlada konačno je pozitivno odgovorila na izvoz borbenih aviona u sklopu stvaranja pouzdanog kruga dobavljača. Güler je pritom pojasnio ključnu ulogu Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Španjolske u lobiranju da Njemačka odobri sporazum. Turski dužnosnici izjavili su da još uvijek pregovaraju o cijenama i tehničkim uvjetima, navodeći da su primili početnu ponudu i očekuju da će dobiti protuprijedlog. Turska se također želi vratiti programu nabave borbenih zrakoplova F-35 iz kojeg je izbačena 2019. godine nakon kupnje ruskih sustava proturaketne obrane S-400. SAD je rekao da ovi ruski sustavi predstavljaju rizik za F-35.

Ova odluka, po ocjeni vojnih analitičara, predstavlja značajan pomak s obzirom na to da je Njemačka prethodno zadržala čvrst stav protiv prodaje naprednih borbenih aviona Turskoj. Otpor Berlina prema takvom dogovoru nastao je zbog aktivnosti Ankare u regijama blizu Europe. Turske vojne operacije u Siriji, Libiji i njezina proširena prisutnost u istočnom Sredozemlju potaknuli su zabrinutost u Europi zbog potencijalne eskalacije i učinaka na regionalnu stabilnost.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.