Dok u Republici Hrvatskoj javnost još nije vidjela novi Plan vježbi OS RH za ovu godinu, zanimljivo je vidjeti vijesti o kojima je svoju javnost izvijestilo mađarsko Ministarstvo obrane. Naime, iako o tome u Zagrebu nije bilo ni glasa, u mađarskom gradu Szolnoku (devedesetak kilometara istočno od Budimpešte) održana je prošloga tjedna trodnevna planska konferencija pod okriljem Zapovjedništva specijalnih jedinica u okviru mađarskih obrambenih snaga. Vježba o kojoj se radi – “Black Swan 2021” – bit će održana u svibnju ove godine i na njoj će sudjelovati specijalci iz ukupno sedam država, uključujući i Hrvatsku. I proteklih par godina OS RH su sudjelovale u vježbama iz serije “Black Swan”, čija je prvenstvena namjena uvježbavanje planiranja i provedbe specijalnih operacije u združenom međunarodnom okruženju.
Uz predstavnike više postrojbi mađarske vojske, na planskoj konferenciji su bili i časnici za vezu iz Austrije, Hrvatske, Slovačke, Slovenije i Sjedinjenih Američkih Država. Zbog velikog broja sudionika, a imajući u vidu i nadalje zaoštrenu epidemiološku situaciju, ne treba čuditi da je dio sudionika prisustvovao stvarno fizički, dok je ostatak sudjelovao virtualno. Paralelno s tim događanjem bio je održan i radni sastanak u Mađarskoj smještenog novog „Regionalnog zapovjedništva sastavnice za specijalne operacije“ (Regional Special Operations Component Command – R-SOCC). Dok je plansku konferenciju vježbe “Black Swan 2021” otvorio mađarski brigadir Zoltán Szekeres, sastankom radne skupine R-SOOC je predsjedao pukovnik Norbert Váczi.
Zanimljivo je spomenuti kako je R-SOOC oblik vojne suradnje kojeg se počelo uspostavljati u veljači 2019. godine, kada su predstavnici Hrvatske, Mađarske, Slovačke i Slovenije potpisali o tome Pismo namjere, na marginama sastanka NATO ministara obrane u Bruxellesu na kojem je RH predstavljao tadašnji pomoćnik ministra obrane Petar Mihatov. Tom je okviru onda naknadno pristupila i Austrija, a države su o novoj zajedničkoj aktivnosti 25. listopada 2019. godine u Bruxellesu potpisale i Memorandum o razumijevanju, sklopljen između njihovih ministarstava obrane – kojeg je Vlada RH uzela na znanje 10. lipnja 2020. godine.
Iako se o namjeni ove strukture čulo vrlo malo – tek da mu je cilj “povećanje nacionalnih sposobnosti učinkovitog angažiranja vlastitih specijalnih snaga” – jasno je da će to multinacionalno zapovjedništvo raditi u okviru i uz potporu NATO saveza (NATO Zapovjedništva za specijalne operacije u Monsu, Belgija). Od „Regionalnog zapovjedništva sastavnice za specijalne operacije“ očekuje se da tijekom aktualne 2021. dostigne svoju inicijalnu operativnu spremnost, dok bi puna operativna spremnost trebala biti ostvarena do 2024. godine.