Nakon jučerašnje pomalo šokantne spoznaje kako je ministar obrane prvi prigrlio buduću državnu racionalizaciju troškova, odričući se „do daljnjeg“ ionako sporog postupka nabave borbenih aviona, postavlja se pitanje gdje i kako Ministarstvo obrane Republike Hrvatske te njene Oružane snage mogu još uštedjeti. Ministar Krstičević jučer je rekao kako u njegovom resoru „ima puno prostora za uštede“, i kako će se sve što „nije ključno niti bitno – odgoditi“. No, što to nije bitno – vidjet će se nakon analize.
Početkom ovoga tjedna, točnije u ponedjeljak, 30. ožujka, ministar Damir Krstičević donio je dokument pod nazivom „Smjernice za rad Ministarstva obrane i Hrvatske vojske“, kojim je definirao početne okvire odnosa obrambenog sektora s narastajućom ekonomskoj krizom. U njemu ministar obrane navodno traži od svake ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i OS RH da analiziraju svoje planove i aktivnosti, te da predlože mjere racionalizacije i štednje. Među ostalim, traže se prijedlozi ušteda: (1) na aktivnostima iz Plana nabave za 2020., i to na onima za koje nije stvorena obveza, odnosno donesena odluka o odabiru ili sklopljen okvirni sporazum/ugovor, (2) na aktivnostima Plana prijma u OS RH u ovoj godini (uključujući i plan promjene kategorija postojećih DVO), Plana izdvajanja osoblja i Plana promaknuća DVO, (3) na aktivnostima iz Plana međunarodne vojne suradnje, s naglaskom na maksimalnoj racionalizaciji troškova službenih putovanja u inozemstvo, te (4) u planovima vježbi i obuka u 2020. godini.
Racionalizacija će utjecati i na sklapanje ugovora o djelu, koji bi se od sada nadalje trebali koristiti samo u iznimno opravdanim situacijama, i ne za redovite poslove iz djelokruga rada. Državni službenici i namještenici ubuduće će umjesto uvećanja osnovne plaće po osnovi prekovremenog rada moći koristiti slobodne dane, u skladu s ostvarenim satima prekovremenog rada te u skladu s Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike. Racionalizacija u MORH-u i OS RH obuhvaća i korištenje službenih automobila, te troškove reprezentacije. Prehrana se za sada neće dirati, osim što se zapovjednici, odnosno čelnici ustrojstvenih jedinica, zadužuju za točnu i pravovremenu prijavu brojnog stanja kako bi se u odgovarajućoj mjeri osigurali i organizirali obroci, dok su nositelji provedbe ugovora o prehrani dužni u suradnji s nadležnim ustrojstvenim jedinicama provesti analize provedbe ugovora i utvrditi prijedlog ušteda. Analizu i prijedlog ušteda moraju napraviti i nositelji provedbe ugovora o posebnom linijskom prijevozu, koje će se prilagoditi i eventualno izmijeniti u skladu s potrebama OS RH, ali i s traženim rezanjem troškova.
Ove godine se neće obilježavati ni obljetnice i druge svečanosti u OS RH, već će takva protokolarna događanja biti zamijenjena pružanjem pomoći lokalnoj zajednici te institucijama civilnog društva u provedbi humanitarnih projekata i projekata od općeg interesa.
Sve ove analize i prijedlozi mjera ušteda moraju biti završeni do ponedjeljka, 13. travnja, koji je inače neradni, uskrsni ponedjeljak.