Slovenska Vlada u srijedu, 06. veljače, donijela je službenu odluku o sudjelovanju Republike Slovenije u misiji EU – EUTM Mali (EU Training Mission – Mali). Sukladno toj odluci, u misiji osposobljavanja oružanih snaga Malija Slovenija će sudjelovati s najviše 4 pripadnika Slovenske vojske, uz mogućnost rotacije. Odluka je donesena sukladno Strategiji o sudjelovanju RS u međunarodnim operacijama i misijama, kao i obvezama koje proizlaze iz članstva u međunarodnim organizacijama. Slovenija je od samog početka neslužbeno najavljivala da će s minimalnim snagama – s najviše 2 vojnika – sudjelovati u EUTM Mali, pa je ovih odobrenih „do 4“ ipak svojevrsno iznenađenje.
Prije negoli je odluka o sudjelovanju u ovoj novoj EU-misiji došla na dnevni red Janšine ministarske sjednice, razmatrana je na zajedničkoj sjednici odbora Državnog zbora za obranu i vanjsku politiku. Tom je prilikom obrambeni ministar Aleš Hojs parlamentarnim zastupnicima rekao kako još uvijek nije odlučeno gdje i s kojom zemljom će pripadnici Slovenske vojske sudjelovati u misiji u Maliju, ali je istaknuo da je i dalje na snazi odluka EU prema kojoj ta misija neće biti borbena, već isključivo obučna.
Područje misije ograničeno je na jug Malija (koji nije poprište borbi), a njeno sjedište bit će nekoliko kilometara sjeverozapadno od grada Bamako. Prethodnica misije, veličine 70 ljudi, u Mali je stigla već jučer (petak, 08. veljače), dok se instruktori za obuku malijskih oružanih snaga očekuju sredinom ožujka. Misija će službeno početi s radom, odnosno osposobljavanjem Malijaca, početkom travnja. No kako će to izgledati na terenu – nije još u potpunosti dogovoreno. Ozbiljno se razmatraju dvije mogućnosti – jedna je da se obuka i vježbe za početak skoncentriraju isključivo na najviše časnike malijskih oružanih snaga, dok je druga da se formira potpuno nova vojska, upisom mladih regruta koji će stvoriti „novi duh“.
Odluka o pokretanju nove EU–misije, donesena u Bruxellesu 17. siječnja, inicijalno je obuhvaćala sudjelovanje 10 članica Unije, no u međuvremenu je svoje sudjelovanje potvrdilo još 6 članica EU i Norveška. Kao što smo već pisali, pokazalo se prilično teškim prikupiti 450 vojnika za potrebe misije, pa se iz Bruxellesa posljednjih mjesec dana često čulo kako broj zemalja-sudionica nije ograničen. Iako je britanski premijer David Cameron i Mali, ali i cijelu regiju Sahel opisao kao „magnet za jihadiste“, Velika Britanija neće se pretrgnuti u sudjelovanju u EUTM. Britanci su, naime, zainteresirani za sudjelovanje u obavještajnim i anti-terorističkim operacijama, ali će za EUTM dati par desetaka vojnika, ali „nikako ne i stotine“, kako je potcrtao Cameron. Slično je i s Njemačkom – ona će pripomoći s 15 milijuna eura i 40 vojnika, ali zbog logističkih problema njihov je dolazak u Mali odgođen. Poljska šalje 20 pripadnika svojih Oružanih snaga.