Zadnji se dana po Puli naveliko priča o budućoj francuskoj bazi na području tamošnjeg vojnog aerodroma. Kako neslužbeno saznajemo, radi se o uspostavi budućeg obučnog centra za pilote borbenih aviona, prije svega za pilote iz država korisnica francuskih borbenih aviona Rafale. To je, navodno, jedna od obveza koja proizlazi iz nikad objavljenog francusko-hrvatskog ugovora o kupovini Rafalea, dodatno utvrđena Vladinom odlukom iz ožujka ove godine o uspostavi Središta za obuku pilota borbenih aviona (Fighter Pilot Training Center – FPTC). Tom se odlukom predviđa uspostava Središta tijekom 2026. godine, no prema trenutnim neslužbenim informacijama – moguće je da Središte zaživi već sljedeće godine, ovisno o tijeku radova na uređenju pulske vojne baze, koja se svojedobno ponosila svojim zrakoplovnim standardom. Jer za potrebe jednog takvog obučnog centra morat će se temeljito obnoviti postojeći kapaciteti, ali izgraditi i dodatni, uključujući i hangar za smještaj modernih aviona.
Kako piše portal Istra24, gradonačelnik Pule Filip Zoričić nije upoznat s detaljima uspostave francuske vojne baze na pulskom vojnom aerodromu, a o svemu je dobio tek naznaku:
„To mi je lani napomenuo francuski veleposlanik da bi moglo biti, ali nikakve detalje nije spominjao niti je spominjao borbene avione, već obuku pilota. (…) Nitko nakon toga ni slova nije rekao niti pisao o tome”.
Međutim, Nova TV je za večerašnji Dnevnik dobila potvrdu iz Ministarstva obrane.
„Povratkom zadnjih hrvatskih pilota s obuke u Francuskoj, francuska strana ispunit će svoju obvezu proizašlu iz ugovora o nabavi Rafalea o obuci hrvatskih vojnih pilota. Upravo zbog toga osnovano je međuresorno Povjerenstvo za provedbu uspostave Središta za obuku pilota borbenih aviona i izradu ugovora kojim bi se definirali međusobni odnosi vezani za uspostavu i funkcioniranje tog Središta na vojnom dijelu aerodroma Pula između RH i francuske strane (Defense conseil International – DCI). Primarni interes Hrvatske za uspostavu takvog središta je omogućavanje kontinuiteta hrvatskih vojnih pilota na prijelaznom tipu aviona (između Pilatusa PC-9 i sličnih školskih aviona na višenamjenske borbene avione, poput Rafalea, F-16, Eurofightera…), što bi bila temeljna aktivnost i vrsta obuke u takvom Središtu.
Avion na kojem bi se provodila obuka bio bi Pilatus PC-21, sličnih je značajki kao i PC-9, i ono što je posebno važno – taj avion nije bučan. Nema bojazni da bi ti avioni (Pilatus PC-21) stvarali buku nad Pulom, kao što se može čuti u pojedinim medijskim izjavama. Naime, razina buke Pilatusa PC-21 je zanemariva i ispod je razine buke civilnog putničkog aviona.
DCI je tvrtka u mješovitom državnom (francuskom) i privatnom vlasništvu koja usluge obuke pilota helikoptera i borbenih aviona radi u suradnji s francuskim Oružanim snagama. Osnivanjem takvog Središta dodatno bi se osnažilo hrvatsko-francusko strateško partnerstvo, ali i osigurala sposobnost hrvatskih vojnih pilota Rafalea. Za provedbu uspostave Središta za obuku pilota borbenih zrakoplova, osim MORH-a, zadužena su i druga ministarstva (MVEP, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, i Ministarstvo financija. Za sada još nije definiran datum uspostave Središta, no obje strane pokazale su interes da se ugovor potpiše. O ugovoru se još pregovara i detalji ovog mogućeg projekta nisu u fazi u kojoj bi mogli biti prezentirani javnosti”,
odgovorilo je Ministarstvo obrane RH Novoj TV.
Ovoga je tjedna u 93. ZB u Zemuniku bila prezentacija upravo aviona Pilatus PC-21, na kojima su i naši piloti u Francuskoj letjeli prije prelaska na Rafale. Prema dosadašnjim planovima, potreban broj PC-21 kupila bi francuska strana, dok bi RH sudjelovala s ustupanjem dijela vojnog aerodroma u Puli. I da ponovimo – prema našim neslužbenim informacijama, Središte u Puli ne bi bilo za obuku isključivo hrvatskih pilota, nego i drugih korisnika aviona Rafale, što uostalom kao mogućnost predviđa i Vladina odluka iz ožujka ove godine. Postavlja se pitanje – uključuje li to i pilote srpskog Ratnog zrakoplovstva, budući da se od nedavno i Srbija računa (budućom) korisnicom Rafalea?
MORH-ova kupovina francuskih borbenih aviona, iako od strateškog interesa za državu, nije smjela biti sakrivena iza oznaka tajnosti. U svjetlu najnovijih informacija o pulskom projektu, Ugovor o kupovini Rafalea pogotovo nije smio biti tajan za parlamentarne zastupnike – svojedobno je, naime, Ministarstvo obrane RH odbilo dati Ugovor na uvid čak i tadašnjem predsjedniku saborskog Odbora za obranu Franku Vidoviću, pozivajući se da dozvolu treba tražiti od francuskog Ministarstva obrane!?!? Zato se sada na kapaljku otkrivaju pojedinosti ugovora, i sve se češće postavlja pitanje kakvu korist od hrvatsko-francuskog partnerstva ima Republika Hrvatska, i kada će to saznati hrvatski građani!?