SIPRI: procvat vojne industrije

 

Prihodi od prodaje oružja i vojnih usluga 100 najvećih tvrtki u industriji dosegnuli su 632 milijarde dolara u 2023., što je realno povećanje od 4,2 posto u usporedbi s 2022., prema novim podacima koje je u ponedjeljak, 2. prosinca objavio Stockholmski institut za istraživanje mira (SIPRI).

Iako za 2024. postoje samo najave rasta prihoda, SIPRI je već objavio da je povećanje prihoda od oružja zabilježeno u svim regijama, s posebno oštrim porastom među tvrtkama sa sjedištem u Rusiji i na Bliskom istoku. Sve u svemu, manji proizvođači bili su učinkovitiji u odgovoru na novu potražnju povezanu s ratovima u Gazi i Ukrajini, rastućim napetostima u istočnoj Aziji i programima ponovnog naoružavanja drugdje.

SIPRI je na svojim internetskim stranicama objavio i Top 100 tvrtki proizvođača oružja koje predvodi američki Lockeed Martin, naglašavajući kako te tvrtke povećavaju proizvodnju i jačaju radnu snagu. Tako su u 2023. mnogi proizvođači oružja povećali svoju proizvodnju kao odgovor na rastuću potražnju. Ukupni prihodi od oružja među Top 100 vratili su se nakon pada 2022. Gotovo tri četvrtine kompanija povećalo je svoje prihode od oružja iz godine u godinu. Naime, većina tvrtki koje su povećale svoje prihode nalazi se u donjoj polovici Top 100.

Došlo je do značajnog porasta prihoda od oružja 2023., a to će se vjerojatno nastaviti i 2024.”, rekao je Lorenzo Scarazzato, istraživač SIPRI programa za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja. “Prihodi od oružja 100 najvećih proizvođača oružja još uvijek nisu u potpunosti odražavali razmjere potražnje, a mnoge su tvrtke pokrenule akcije zapošljavanja, sugerirajući da su optimistične glede buduće prodaje.”

Prihodi američkih tvrtki rastu, ali izazovi u proizvodnji ostaju

Tako je 41 tvrtka u Top 100 sa sjedištem u SAD-u zabilježila prihode od oružja od 317 milijardi dolara, polovicu ukupnih prihoda od oružja Top 100 i 2,5 posto više nego 2022. Od 2018., prvih pet tvrtki u Top 100 imaju sjedište u SAD-u. Od 41 američke tvrtke, njih 30 povećalo je svoje prihode od oružja u 2023. Međutim, Lockheed Martin i RTX, dva najveća svjetska proizvođača oružja, bili su među onima koji su zabilježili pad. “Veće tvrtke poput Lockheed Martina i RTX koje proizvode širok raspon proizvoda za oružje često ovise o složenim, višeslojnim lancima opskrbe, što ih je učinilo ranjivima na dugotrajne izazove lanca opskrbe 2023.”, rekao je dr. Nan Tian, ​​direktor SIPRI-jevih programa vojnih izdataka i proizvodnje oružja. “To je posebno bio slučaj u sektorima aeronautike i projektila.”

Europska industrija oružja zaostaje za ostatkom svijeta

Prihodi od kombiniranog naoružanja 27 vodećih 100 tvrtki sa sjedištem u Europi (bez Rusije) iznosili su ukupno 133 milijarde dolara u 2023. To je samo 0,2 posto više nego u 2022., što je najmanje povećanje u bilo kojoj regiji svijeta. Međutim, iza niskog rasta slika je nijansiranija. Europske tvrtke za proizvodnju oružja koje proizvode složene oružane sustave uglavnom su radile na starijim ugovorima tijekom 2023. i stoga njihovi godišnji prihodi ne odražavaju priljev narudžbi. “Složeni oružani sustavi imaju duža vremena pripreme“, rekao je Lorenzo Scarazzato. ‘Tvrtke koje ih proizvode stoga su same po sebi sporije u reagiranju na promjene u potražnji. To objašnjava zašto su njihovi prihodi od oružja bili relativno niski 2023., unatoč porastu novih narudžbi.

U isto vrijeme, brojni drugi europski proizvođači zabilježili su znatan rast prihoda od oružja, potaknut potražnjom povezanom s ratom u Ukrajini, posebno za streljivo, topništvo i protuzračnu obranu te kopnene sustave. Naime, tvrtke u Njemačkoj, Švedskoj, Ukrajini, Poljskoj, Norveškoj i Češkoj mogle su iskoristiti tu potražnju. Na primjer, njemački Rheinmetall povećao je proizvodni kapacitet streljiva od 155 mm, a prihodi su mu porasli isporukama njegovih tenkova Leopard i novim narudžbama, uključujući kroz ratne programe “kružne razmjene” (prema kojima zemlje isporučuju vojnu robu Ukrajini i primaju zamjene od saveznika, što je i Hrvatska najavila učiniti po pitanju tenkova).

Ratna proizvodnja dovodi do naglog porasta prihoda ruskih tvrtki

Dvije ruske tvrtke uvrštene u Top 100 zabilježile su povećanje svojih zajedničkih prihoda za 40 posto na procijenjenih 25,5 milijardi dolara. To je bilo gotovo u potpunosti zbog povećanja prihoda od oružja od 49 posto koje je zabilježio ROSTEC, državna holding kompanija koja kontrolira mnoge proizvođače oružja, uključujući sedam prethodno navedenih u Top 100 za koje se nisu mogli dobiti pojedinačni podaci o prihodu. “Službeni podaci o ruskoj proizvodnji oružja su oskudni i upitni, ali većina analitičara vjeruje da je proizvodnja nove vojne opreme znatno porasla u 2023., dok je ruski postojeći arsenal prošao opsežnu obnovu i modernizaciju“, rekao je dr. Nan Tian. “Konkretno, smatra se da su borbeni zrakoplovi, helikopteri, dronovi, tenkovi, streljivo i projektili proizvedeni u većem broju kako bi Rusija nastavila svoju ofenzivu u Ukrajini.

Južnokorejske i japanske tvrtke predvode rast prihoda u Aziji i Oceaniji

23 tvrtke u prvih 100 sa sjedištem u Aziji i Oceaniji zabilježile su rast prihoda od oružja od 5,7 posto na godišnjoj razini, na 136 milijardi dolara. Četiri tvrtke sa sjedištem u Južnoj Koreji zabilježile su zajednički 39-postotni porast prihoda od oružja na 11,0 milijardi dolara. Pet kompanija sa sjedištem u Japanu zabilježilo je porast prihoda od kombiniranog naoružanja za 35 posto na 10,0 milijardi dolara. Politika jačanja vojske u Japanu od 2022. potaknula je nalet domaćih narudžbi, pri čemu su neke tvrtke vidjele povećanje vrijednosti novih narudžbi za više od 300 posto. “Oštar rast prihoda od oružja među južnokorejskim i japanskim tvrtkama odražava širu sliku vojnog nagomilavanja koje se odvija u regiji kao odgovor na povećanu percepciju prijetnje“, rekao je Xiao Liang, istraživač u programu SIPRI-ja za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja. “Južnokorejske tvrtke također pokušavaju proširiti svoj udio na globalnom tržištu oružja, uključujući potražnju u Europi vezanu uz rat u Ukrajini.”

Proizvođači oružja na Bliskom istoku – rast prihoda povezan sa sukobima u Gazi i Ukrajini

Šest od 100 najvećih tvrtki za proizvodnju oružja imalo je sjedište na Bliskom istoku. Njihov prihod od kombiniranog naoružanja porastao je za 18 posto na 19,6 milijardi dolara. S izbijanjem rata u Gazi, prihodi od oružja triju tvrtki sa sjedištem u Izraelu u Top 100 dosegli su 13,6 milijardi dolara. To je najveća brojka koju su izraelske tvrtke ikada zabilježile u SIPRI Top 100. Tri tvrtke sa sjedištem u Turskoj zabilježile su rast svojih prihoda od oružja za 24 posto na 6 milijardi dolara, zahvaljujući izvozu potaknutom ratom u Ukrajini i nastavljenom turskom vladom tjerati prema samopouzdanju u proizvodnji oružja. “Najveći bliskoistočni proizvođači oružja u Top 100 vidjeli su da su njihovi prihodi od oružja dosegnuli neviđene visine u 2023. i čini se da će se rast nastaviti“, rekao je dr. Diego Lopes da Silva, viši istraživač u programu SIPRI za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja. “Konkretno, uz rekordne prihode od oružja u 2023., izraelski proizvođači oružja rezerviraju mnogo više narudžbi dok rat u Gazi bjesni i širi se.”

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.