Srbija: kako platiti Rafale?

 

Republika Srbija je s nekoliko francuskih banaka i financijskih institucija dogovorila kredit od 1.921.500.000 eura za plaćanje 12 borbenih aviona Rafale i povezanih proizvoda i usluga. Vidi se to u prijedlogu Zakona o potvrđivanju kreditnih aranžmana, objavljenom na stranicama Skupštine Srbije. Inače, prema Zakonu o javnom dugu, Skupština Srbije mora potvrditi zaduživanje države. Kako smo već pisali na portalu Obris.org, 29. kolovoza 2024. Vlada Srbije je putem Ministarstva obrane RS sklopila kupoprodajni ugovor s tvrtkom Dassault Aviation za nabavu 12 potpuno novih lovaca Rafale. Ukupni Komercijalni ugovor u vrijednosti je 2,74 milijarde eura.  Plaćanje je dogovoreno tako da se unaprijed uplati 30 posto ugovorene cijene (823.500.000 eura), što je Srbija već platila iz vlastitih sredstava.

Siniša Mali, ministar financija Srbije

Zrakoplovni portal Tango Six napisao je da objavljeni prijedlog Zakona potvrđuje iznose i detalje financijskog aranžmana, o čemu je taj portal već izvještavao. Najnoviji razvoj događaja na području financiranja ove kupnje zabilježen je početkom travnja, kada je ministar financija Siniša Mali izjavio da je Ministarstvo financija uplatilo drugu ratu avansa u iznosu od 411,75 milijuna eura za kupnju Rafalea, čime je, nakon uplate prve rate u istom iznosu 20. listopada prošle godine, francuski proizvođač najvjerojatnije započeo proizvodnju zrakoplova. Sada je to potvrđeno i u prijedlogu Zakona o potvrđivanju kreditnih aranžmana.

Unatoč prosvjedima u zemlji i često napetoj situaciji u regiji, prvi dio plaćen je u iznosu od 15 posto od ugovorene cijene (411.750.000 eura). Drugi dio isplate bio je u istom iznosu, vidljivo je iz dokumenta objavljenog na stranicama Skupštine Srbije. Predviđeno je prvo i drugo plaćanje prema učinku. Ta plaćanja iznose 25 posto ukupne ugovorene cijene (odnosno po 686.250.000 eura). To će biti plaćeno korištenjem sredstava iz kreditnog aranžmana. Ostatak u iznosu od 20 posto ukupne ugovorene cijene (549.000.000 eura) također će biti plaćen sredstvima kreditnog aranžmana, stoji u prijedlogu zakona.

Bred Banque Populaire – jedna od banaka kod koje se zadužila Srbija

Strane su sklopile ovaj Ugovor kako bi evidentirale uvjete pod kojima su se zajmodavci složili da će, u skladu s uvjetima ovog sporazuma, Zajmoprimcu (Srbija) staviti na raspolaganje kreditni aranžman u maksimalnom ukupnom iznosu od 1.921.500.000 eura. Sredstva će se koristiti za financiranje dijela ukupne cijene ugovora koji ne prelazi 70 posto ukupne cijene ugovora.” Kreditni aranžman će, kako se navodi, biti dostupan kroz izravna plaćanja prodavatelju za robu i usluge koje će isporučiti i izvršiti u skladu s komercijalnim ugovorom, navodi Forbes Srbija. Nekoliko francuskih banaka i kreditnih institucija navedeni su kao izvorni zajmodavci. Jedna od prvih je Bred Banque Populaire s udjelom od 163.327.500 eura. Tu je također Credit Agricole Corporate and Investment Bank i Credit Industriel et Commercial koje sudjeluju s po 345.870.000 eura. Od Credit Lyonnaisa očekuje se kredit od 163.327.500 eura, dok će Societe Generale dati kredit od 422.730.000 eura. Tu je i Natixis s udjelom u kreditu od 480.375.000 eura. No, u ugovoru stoji i da je namjera tih izvornih zajmodavaca prenijeti dio obveza na SFIL (Francuska razvojna banka za financiranje izvoza) najkasnije do 30. lipnja 2025. godine. To će rezultirati podjelom ukupnih angažiranih sredstava tako da učešće SFIL-a od datuma prijenosa obveza iznosi 1.419.027.750 eura. Dogovorena je i primjena promjenjive kamatne stope. Temelji se na šestomjesečnom Euriboru, uvećanom za primjenjivu fiksnu maržu od 0,98 posto godišnje.

Ocjena je portala Tango Six da način financiranja tako velike nabave stoga prije ukazuje na to da je podjednako u interesu Dassaulta kao proizvođača (osiguranje plaćanja neovisno o financijskoj stabilnosti zemlje naručitelja) i da je to dosad jedini dokazani politički utjecaj na način nabave Rafalea. Najvjerojatnije je (politički gledano) da takvu kupnju financiraju privatne francuske banke (kao i slične nabave francuskog oružja od strane drugih zemalja) umjesto financijskih institucija drugih zemalja. S treće strane, moguće je da su kamate i drugi tehnički uvjeti takvih transakcija povoljniji ako se cijeli aranžman odvija u zemlji proizvođača i ako (opet politički, u pozitivnom kontekstu) iza cijelog posla stoji institucija poput SFIL-a. To govori više o financijsko-industrijskoj integraciji francuskih privatnih i državnih tvrtki nego optužbe za korupciju ili negativno političko djelovanje.

Procjena srbijanskih  financijskih stručnjaka je da će kupnja Rafalea povećati deficit srpskog proračuna za oko 0,6 posto te da nema bojazni da bi to drastično moglo utjecati na pogoršanje stanja u javnim financijama.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.