Slovenci napadnuti u Afganistanu

 

U ponedjeljak, 18. studenog poslijepodne, dio slovenskih vojnika u operaciji ISAF u Afganistanu sudjelovao je u omanjem oružanom incidentu, koji se dogodio istočno od Kabula. Tijekom obuke pripadnika afganistanske vojske, 6 vojnika Slovenske vojske napadnuto je hicima iz automatskog oružja i teškog mitraljeza. Slovenci su se branili osobnim naoružanjem, da bi im potom u pomoć došla i dva zrakoplova F-16. U napadu nitko nije ozlijeđen, i vojnici su se nakon incidenta sigurno vratili u bazu. Slovenskog ministra obrane Romana Jakiča ta je vijest zatekla u Bruxellesu, na sastanku ministara obrane EU, koji je tek kratko prokomentirao kako je „to bio jedan od većih incidenata, jer se radi o neposrednom napadu na pripadnike Slovenske vojske“. Pojasnio je da je u napadnutoj grupi bilo ukupno 10 do 15 pripadnika međunarodne operacije ISAF, među kojima se nalazilo i 6 Slovenaca.

„Njihova je reakcija bila u skladu s pravilima Slovenske vojske i ISAF-a. U tom obračunu nije bilo ozlijeđenih, kako među pripadnicima Slovenske vojske i saveznika, tako ni na strani napadača. Nije bilo ni kolateralne štete u smislu da bi nastradao neki civil““,

rekao je Jakič. Za razliku od slovenskog Ministarstva obrane, koje je o incidentu promptno obavijestilo javnost i organiziralo dostupnost izjave samoga ministra, hrvatsko Ministarstvo obrane nedavno je odabralo sasvim drugačiji pristup.

Tek nakon što je izvješće o sudjelovanju pripadnika OS RH u misiji ISAF u Afganistanu nedavno došlo na dnevni red Vlade, saznalo se da su u 2012. godini hrvatski vojnici sudjelovali u dva oružana incidenta, ali, srećom, bez posljedica. Na optužbe o pokušaju zatajenja tih situacija, ministar obrane Kotromanović „zašpotao“ je onog tko je te dvije situacije uopće stavio u godišnje izvješće o sudjelovanju u ISAF-u, što je „krimen“ budući da MORH izvještava javnost tek kada dođe do ranjavanja ili pogibije. Kao i kod ostalih NATO standarda, tako je i u izvješćivanju o incidentima očigledno na djelu više različitih nacionalnih pristupa – a hrvatski je pristup stvarima opet onaj manje javan i manje transparentan.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.