Vlada je na današnjoj 61. sjednici potvrdila dva sporazuma o suradnji – jedan sa SAD-om, koji se već primjenjuje od kolovoza ove godine, i drugi – s Ministarstvom za Kosovske snage sigurnosti, potpisanim u lipnju 2012.
O Sporazumu između Vlade RH i Vlade SAD-a o nabavi i razmjeni usluga (USA-HRV-02), te o pripadajućem nacrtu Zakona o prihvaćanju dotičnog Sporazuma, govorio je na Vladinom sijelu ministar obrane Ante Kotromanović, napominjući kako se ovim dokumentom postavlja okvir za suradnju na području vojne logistike. Sporazum se može koristiti u rasponu vojnih aktivnosti u okviru mirovnih misija, sudjelovanja u zajedničkim vježbama, obuci i razmještaju snaga, operacijama pružanja humanitarne pomoći.
Isti ovakav sporazum potpisan je 2002. godine, na rok od 10 godina, a s obzirom na to koje područje obuhvaća – Ministarstvo obrane predlaže da se novi sporazum potpiše na neodređeno vrijeme. Na iznenađenje premijera Milanovića, Kotromanović je predložio da se nacrt Zakona o potvrđivanju Sporazuma USA-HRV-02 u Sabor uputi po hitnom postupku. To je objasnio dosadašnjom praksom potvrđivanja međunarodnih ugovora, što je uglavnom čista formalnost, budući se ne mogu vršiti nikakve korekcije, izmjene i dopune na već potpisanom i primjenjujućem sporazumu. Članovima Vlade to je bilo dovoljno da jednoglasno potvrde ovu točku dnevnog reda, a sada je na Saboru da ga također – ili potvrdi takvog kakav je, ili pak odbije u cijelosti.
Čista formalnost je, izgleda, i sam Sporazum, budući je Vlada još polovicom srpnja dala suglasnost za njegovo potpisivanje, što se i dogodilo dva tjedna kasnije. Od tada, dakle od prvih dana mjeseca kolovoza, Sporazum je u režimu “privremene primjene“. Vladi se očito nije žurilo da ga što prije potvrdi u zakonskoj formi, budući je golubu pismonoši trebalo čak 3 i pol mjeseca da sa Sporazumom doleprša od Sarajevske ceste do Markovog trga. Pri tome, od tri pitanja koja su nas po pitanju ovoga akta morila u srpnju (javnost teksta istog, razlozi njegova sklapanja na neograničeno trajanje i cijena primjene), danas je ostalo neodgovoreno samo ono o koštanju – za koje su sredstva navodno namaknuta u proračunu MORH. I ne samo to! Resorni ministar, u ovom slučaju obrambeni Kotromanović, prejudicirao je na današnjem sijelu Vlade i odluku zakonodavnog tijela, tj. Sabora i njegovog za to nadležnog odbora, konstatacijom kako je “potvrđivanje međunarodnih ugovora čista formalnost“. Postavlja se pitanje – zašto onda takvi ugovori uopće idu pred Sabor?! Pritom, ne gajimo iluzije da će se u Saboru lomiti koplja oko ovakvog dokumenta, ali, ipak, zakonodavna i izvršna vlast ne samo da nisu jedno te isto (RH je davno odlučila o njihovome odavajanju), već bi Sabor ovakvi stavovi možda trebali pogađati i bitno bolnije od nekih izjava suca Turudića – na koje se sa saborske strane Markova trga službeno te promptno reagiralo.
Ništa polemičnije nije bilo ni prilikom obrazlaganja posljednje, 23. točke dnevnog reda današnje Vladine sjednice, vezane uz Memorandum o suglasnosti između MORH i Ministarstva za Kosovske sigurnosne snage Republike Kosovo o obrambenoj suradnji. Ministar Kotromanović je vrlo kratko podsjetio da je MORH 15. lipnja ove godine potpisao dotični Memorandum, kojem je svrha osigurati okvir za suradnju na području obrambene politike, izobrazbe i obuke, medicinske obuke, vježbi, vojne industrije i u svim drugim područjima koja će uzajamno biti određena. Ubuduće će planovi obrambene suradnje između MORH-a i Ministarstva za KSS biti dogovoreni do 30. rujna svake godine, a svaka od strana snosi vlastite troškove provedbe Memoranduma. Iako je sam Memorandum od MORH-a do Vlade putovao čak punih 5 mjeseci, članovi Vlade ekspresno su ga danas “stavili na znanje“.