Tko ima prave podatke o Milanovićevim letovima – MORH ili Ured predsjednika?

 

Još se nije slegla bura oko troška koji je nastao zbog Milanovićevog korištenja helikoptera i brodova Oružanih snaga RH, kad je ta priča dobila novi nastavak. Najprije je nakon prisege 43. naraštaja ročnika u Požegi u petak, 30. kolovoza, Zoran Milanović komentirao neke od aktualnosti, uključujući najave ponovnog uvođenja vojnog roka i srpsku kupovinu francuskih borbenih aviona. Neizostavno se dotaknuo i kritika njegovog korištenja vojnih materijalnih resursa.

„Zaštita tih podataka nije bez veze. Ne treba svatko to znati. Kad je letio Tuđman dok je bio rat ili Kolinda Grabar Kitarović, to se može kasnije saznati, a ne unaprijed da netko dođe i snima. Dobro dok je to Nova TV, a što ako netko ima oružje pa gleda helikopter kako se spušta… Ali to je posebna vrsta Black Hawka, plavkaste boje, rađen je u Rusiji, ali to je Black Hawk. Plenković i Anušić ne razlikuju Black Hawk od ruskog helikoptera“, 

rekao je Milanović i dodao: „Mene cijelo ljeto prevoze ruskim helikopterima“. Na kritike ministra Anušića da prečesto leti Black Hawkom, Milanović je pitao: „Ma tko je on da to komentira?“. Ponovno je ponovio i ranije u priopćenju iznijetu tezu da njegova putovanja ovise o procjenama ljudi zaduženih za sigurnost predsjednika države:

„Pa to Plenkovićeva policija traži koja me osigurava. Kad sam išao u Barban, sjeo sam u auto uvjeren da idem autom. Za pet minuta dignem glavu i pitam gdje me vozite – Prekrižje. Znači helikopter? Helikopter. Sto puta, dva puta, to se njega ne tiče. Helikopteri su samo tijekom ljeta, ali i da je svaki dan, to se njega ne tiče“.

Već sljedećeg dana, u subotu 31. kolovoza, stigao je uzvrat. Večernji list je, tvrde, dobio uvid u dio tablica, kao i u konačni izračun korištenja helikoptera i vojnih brodova tijekom Milanovićevog predsjedničkog mandata, koje je ministar obrane Ivan Anušić zatražio i dobio od Oružanih snaga RH. Prema tim podacima, koji bi u tom trenutku trebali valjda biti klasificirani sukladno Milanovićevoj klasifikaciji takvih informacija iz rujna 2020., predsjednik države je helikoptere koristio 348 puta (a vjerojatno i više, tvrdi Večernji list). Ukupno trajanje letova je 241 sat i 25 minuta, što bi značilo da je Milanović u prosjeku koristio helikoptere svaki peti dan svog mandata. Najomiljenija destinacija mu je Hvar, potom Brijuni, Sinj i Slunj. Najčešće ne putuje sam, nego u društvu tri, pet i sedam, pa sve do 15 drugih osoba, čija se imena ne navode. Najčešće je letio u helikopteru Mi-171Sh – 138 letova u ukupnom trajanju od 97 sati i 30 minuta. S helikopterom Mi-8 MTV (dok je još bio u sastavu HRZ-a) Milanović je imo 120 letova ukupnog trajanja 80 sati i 20 minuta. No letio je i helikopterom UH-60M Black Hawk – 90  letova u ukupnom trajanju od 63 sata i 35 minuta. „U MORH-u ističu da, prema sadašnjim tablicama, sat leta ruskim helikopterom zajedno sa svim troškovima posada stoji 6.850 eura, a Black Hawkom 8.899 eura. Stoga MORH u svojoj najnižoj procjeni tvrdi da je Milanović na svoje letove helikopterima do sada ‘spržio’ oko milijun eura iz vojnog budžeta“, piše Večernji list u subotu, 31. kolovoza. Budući da je brodove HRM-a Vrhovni zapovjednik koristio bitno manje nego helikoptere (3 puta OOB-31 Omiš, 4 puta motorni brod „Učka“, te u par navrata manje brodove HRM-a u Brijunskom akavatoriju), tako je i trošak manji – iznosi oko 110 tisuća eura.

U nedjelju 1. rujna poslijepodne stigao je i odgovor iz Ureda predsjednika, u kojem se kaže da je predsjednik Milanović zatražio izvješće od načelnika GS OS RH generala Tihomira Kundida o letovima helikoptera HRZ-a i plovidbi brodova HRM-a za potrebe predsjednika RH i Vrhovnog zapovjednika OS RH u razdoblju od veljače 2020. do kolovoza 2024. Prethodno je predsjednik Milanović deklasificirao zapovijedi o korištenju helikoptera i brodova kako bi mogao javno objaviti zatraženo izvješće. Prema analizi koju je dostavio general Kundid, utvrđeno je da je predsjednik Milanović u protekle 4,5 godine koristio helikoptere HRZ-a ukupno 74 puta, a brodove HRM-a tek 8 puta. U izvješću koje je potpisao načelnik GS OS RH, izričito je navedeno da su helikopteri HRZ-a obavili 74 zadaće i to po godinama: „Od toga je bilo 11 zadaća u 2020., 12 zadaća u 2021., 18 zadaća u 2022, 20 zadaća u 2023. te 13 zadaća u 2024. Na ovim zadaćama angažirani su helikopteri Mi-8 MTV, Mi-171Sh i UH-60. Ukupno je realizirano 241 sat leta, a od toga 178 sati leta bilo je u helikopterima Mi, dok je u helikopterima UH-60 realizirano 63 sata leta“. General Kundid tu posebno napominje da „jedna zadaća sadržava više uzlijetanja i slijetanja helikopterima, odnosno više različitih relacija leta te isto tako više različitih relacija plovljenja“. Što se upravo plovidbe tiče, provedeno je ukupno 8 zadaća splovilima HRM-a, od toga: 4 zadaće u 2020., 3 zadaće u 2021. i 1 zadaća u 2022. Na plovilima OOB-31 „Omiš“, m/j „Učka“,m/j „Čista Velika“ i m/j „Krasnica“. Ukupno je realizirano 75 sati plovidbe. Time je i trošak bitno manji od onog iz MORH-ove računice – umjesto milijun eura, ukupan trošak pogonskog goriva iznosio je 127.000 eura za HRZ i 22.800 eura za HRM, objavio je Ured predsjednika.

General Kundid svoje je izvješće potkrijepio i tablicama s vremenima i rutama letova, kao i s tipovima helikoptera koje je predsjednik Milanović koristio. Vidljivo je da su morske rute bile najpopularnije, a Brijuni i Hvar na prvom mjestu predsjednikovih odredišta. Također je vidljivo da je predsjednik Milanović prvi puta koristio helicopter UH-60M Black Hawk 31. kolovoza 2022., kojim se s Hvara vratio u Zagreb, a ne – kako se očito pogrešno mislilo – 10. rujna iste godine kada je iz Zagreba letio u Split na finale Europskog prvenstva u vaterpolu. Iz tih podataka vidi se i da Milanović nije govorio istinu kada je samo 2 dana ranije rekao kako ga „cijelo ljeto prevoze ruskim helikopterima“ – od 14. lipnja pa do 26. kolovoza letio je helikopterom UH-60M ukupno 7 puta, a zadnji put 4. kolovoza na relaciji Brijuni-Sinj-Brijuni, kada vjerojatno u pitanju nije bio on osobno, nego kosovska predsjednica Vjosa Osmani koja je na poziv predsjednika Milanović došla na Sinjsku alku.

General Kundid potpisao je posebno izvješće o predsjednikovim letovima

Tako se zbog ponovno rasplamsalog sukoba na relaciji MORH-Predsjednik RH ispostavilo da je Milanovićevo proglašavanje tajnim podataka o putovanjima potpuno nepotrebno jer, kako je to rekao Anušić, „javnost ima pravo znati na što se troši novac poreznih obveznika“. Bilo bi to lijepo znati i u MORH-ovom slučaju, koji je zadnje 4 godine sve predmete nabava koje dolaze pred saborski Odbor za obranu proglasio tajnima. No ono što je u ovoj priči trenutno bitnije je velika razlika između podataka koje je objavio Večernji list, pozivajući se na MORH i OS RH kao izvor, i onih koje je objavio Ured predsjednika, pozivajući se na službeno izvješće koje je potpisao načelnik GS OS RH general Tihomir Kundid. I tu se ponovno može govoriti o MORH-ovoj netransparentnosti, budući da je po tko zna koji put MORH pribjegao skrivanju iza svojih „povjerljivih“ novinara umjesto da, poput Ureda predsjednika, objavi priopćenje s relevantnim podacima „od interesa javnosti“. Zato ne bi čudilo da su MORH-ovi podaci za Večernji list dodatno napuhani, ne bi li bolje zazvučao ukupni trošak od milijun eura. No i podaci koje je prezentirao Ured predsjednika sumnjivo su niski, ali to ide na dušu načelnika Kundida koji je potpisao izvješće o korištenju helikoptera  i brodova. Nema sumnje da će se ova saga još nastaviti…

DODATAK: Saga se nastavila već u ponedjeljak, 02. rujna, kada je točno u podne Ministarstvo obrane objavilo priopćenje pod nazivom “Milanović obmanjuje javnost, vojni helikopteri po njegovu zahtjevu ostvarili su 348 letova”. U priopćenju se tvrdi da je Milanović je neistinito interpretirao izvješće načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnika Tihomira Kundida, te da je “jedina istina da su vojni helikopteri po Milanovićevu zahtjevu u njegovu mandatu ostvarili 348 letova, odnosno 241 sat leta“. Naime, objašnjava MORH:

Primjer višestrukih letova unutar jdne zadaće (Izvor: MORH)

“U dostavljenim tablicama Oružanih snaga, naime, prikazani su samo troškovi goriva, što je samo dio troška korištenja helikoptera. Po zahtjevu predsjednika RH vojni helikopteri u Milanovićevu mandatu letjeli su ukupno 241 sat. Za to vrijeme piloti nisu provodili letačku obuku koja je znatno kompleksnija od pukog transporta vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga.  Predsjednik Milanović obmanuo je javnost tako da je ukupan broj svojih zahtjeva o korištenju vojnih helikoptera, unutar kojih je više uzlijetanja i slijetanja, odnosno sati leta, prikazao kao ukupan broj sati korištenja helikoptera. S obzirom na broj sati leta i trošak koji se time proizveo za Ministarstvo obrane, irelevantan je podatak o broju zahtjeva/zadaća o korištenju vojnih helikoptera koje navodi Ured predsjednika RH. U prilog činjenicama koje navodi Ministarstvo obrane govori i samo izvješće načelnika Glavnog stožera koje je jučer, 1. rujna, objavio Ured predsjednika RH. General-pukovnik Tihomir Kundid u tom izvješću, naime, navodi: “Napominjemo da jedna zadaća sadržava više uzlijetanja i slijetanja helikoptera, odnosno više različitih relacija letova te isto tako više različitih relacija plovljenja”.

MORH to potkrepljuje prilogom u kojem se vidi primjer jedne zadaće. Ujedno se najavljuje i pokretanje izmjena Zakona o obrani koje bi, navodno, trebale odgovoriti i na ulogu ministra u trošenju resursa OS RH za potrebe Vrhovnog zapovjednika. Nastavak slijedi …

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.