Ministar unutarnjih poslova Srbije Ivica Dačić potvrdio je u ponedjeljak srbijanskim medijima da je na području Beograda uhićen “hrvatski špijun” i to “u zajedničkoj akciji srbijanske obavještajne agencije i ostalih policijskih tijela nakon višemjesečnog operativnog rada“. Dačić je novinarima u Palači Srbija u Beogradu rekao da je akciju hapšenja izvela BIA i dodao: “Policija je samo davala logističku podršku.” Kako navode Večernje novosti, akcija je rezultat višemjesečnog operativnog rada BIA-e i “nastavak suzbijanja špijunskog i destruktivno-subverzivnog djelovanja hrvatske obavještajno-sigurnosne službe SOA-e“. Iako nisu navedene nikakve pojedinosti, imena ili bilo kakve pojedinosti, ta objava izazvala je veliku medijsku pozornost u Srbiji, Hrvatskoj i regiji. Do ponedjeljka navečer nije se saznalo ni tko je uhićen ni zašto.
Tu vijest komentirao je i hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je da o uhićenju hrvatskog špijuna još nemaju nikakvih saznanja: “Mi smo u kontaktu s našim veleposlanstvom, Niti znamo tko je uhićen ni zašto je uhićen. Sve ono što smo vidjeli u medijima – to su naša saznanja. Vodimo računa o tome kako bismo izvijestili hrvatsku javnost“, rekao je ministar Grlić-Radman. Hrvatski stručnjaci za sigurnost ocijenili su kako je riječ očito o vijesti za unutarnju potrebu te da je to, kako primjerice tvrdi Ante Letica, dio Vučićeve strategije pogoršavanja odnosa s Hrvatskom i pokazivanja političke snage. Mnogi stručnjaci navode kako ovo nije prvi put da se iz Srbije objavljuje dramatična vijest o mreži hrvatskih špijuna. I portal Obris.org pisao je o tome još prije 8 godina u tekstu “Afera Špijun-karike koje nedostaju”. I tada sve je objavljeno u dramatičnom stilu koji nedvojbeno podsjeća na „rusku školu“ predstavljanja takve afere svojoj javnosti .
Naime, daleko od nekih špijunskih romana npr. Johna le Carrea ili Jana Fleminga, međunarodno postupanje kod otkrivanja špijuna funkcionira sasvim drugačije. Tako je sigurnosni stručnjak i bivši visoki djelatnik SOA-e Ante Letica na HRT-u kazao da “kada imate nekog špijuna na svom teritoriju, onda je njegovo uhićenje i procesuiranje zadnji korak u borbi protiv obavještajne djelatnosti stranih službi na vašem teritoriju. To je zadnji korak kojem se pribjegava, ili kada se više ništa ne može ili kada želite poslati poruku nekoj vladi, nekoj državi“, rekao je Letica.
Osim potpredsjednika Vlade Branka Bačića i već spomenutog ministra vanjskih poslova, nitko od viših hrvatskih državnih dužnosnika nije komentirao ovu vijest.
U cijelu priču se, ni kriva ni dužna uplela i hrvatska estradna zvijezda Severina Vučković koju su srbijanski granični policajci više sati zadržali na hrvatsko srpskoj granici. I sam srbijanski ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da je srbijanska policija na granici zadržala hrvatsku pjevačicu Severinu te da je to učinjeno na temelju popisa verbalnih delikata. “Severina nije ni privedena ni uhićena, niti joj je odbijen ulazak u Srbiju, ali je zadržana zbog kontrole“, rekao je Dačić. Severina je pak u ponedjeljak objavila da ju je granična policija nakon zaustavljanja najprije primorala da čeka u automobilu nekoliko sati, zatim su 45 minuta pregledavali njezino vozilo pa je odveli na ispitivanje o temama poput genocida u Srebrenici, Jasenovcu, njezinoj podršci prosvjedu protiv iskapanja litija, prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, vojno-redarstvenoj operaciji “Oluja” i drugim. U ponedjeljak navečer o Severininom maltretiranju na granici progovorio je i sam Vučić: “Ja sam jutros zvao Dačića, probudio ga, da vidim što se događa sa Severinom. On mi je rekao tako je i tako je, i rekao mi da nije privođena, zadržana je na granici dva sata. I ja mislim da je to jako glupo i nepotrebno. Ne zbog Severine, o kojoj sve najgore mislim. Mi se moramo razlikovati od njih u svemu. Sačuvaj me Bože da vodim državu u kojoj će hapsiti svakoga tko sluša Thompsonove pjesme. Pustite ih sve, i Selmu Bajrami. To što oni mrze Srbiju, govore o sebi. Nećemo biti zemlja koja će uhititi svakoga tko pjeva Thompsona. (…) Nema tko u Srbiji danas nije reagirao od političkih stranaka i takozvane demokratske javnosti. Zato što je ona neka pjevačica, koja kaže da je Srbija genocidna država, i da sam ja diktator, i koja zna da su Srbi zločinci, ali voli novce uzimati ovdje. (…) Severina priča gluposti po cijeli dan, koga briga. Neka priča što hoće…“. Osim o Severini, Vučić je pričao o svemu i svačemu osim o navodnom hrvatskom špijunu koji je navodno jutros priveden.
Cijela priča, koja malo podsjeća na kultni film Yu Kinematografije “Balkanski špijun” dobiva još više zabavno-estradni karakter i zbog tajminga. Naime, u nedjelju srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić objavio je kako u zgradi Predsjedništva Srbije primio odvjetnika Nemanju Berića, kojeg je opisao kao “Srbina kojeg su hrvatske vlasti uhapsile samo zato što je Srbin“. “Nećete vjerovati, proveo je 15 dana u hrvatskom kazamatu samo zato što je u svom automobilu pjevao pjesmu Baje Malog Knindže“, objavio je Vučić na svom Instagram profilu uz fotografiju s Berićem, koji je inače slavu stekao vezama s četničkom pokretom i srpskim ratnim zločincima. “Obećao sam Nemanji i njegovoj supruzi Jani da ćemo na neki od sljedećih koncerata Baje Malog Knindže ići zajedno“, napisao je Vučić u nedjelju na svom profilu.
Dok će još možda nekoliko dana ova špijunsko-estradna priča medijski puniti stupce, od 1. rujna hrvatska SOA – koja se našla kao neki faktor u današnjim srpsko-obavještajnim ppričama – dobit će i službeno novog privremenog čelnog čovjeka. Naime, ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Daniel Markić još će do kraja ovogat jedna voditi tu agenciju, a nakon toga će preuzeti Obavještajno analitički centar EU (EU INTCEN). Po Markićevu odlasku, SOA-u će voditi njegov sadašnji pomoćnik Hrvoje Omrčanin, koji je bio imenovan zamjenikom ravnatelja te Agencije, do izbora novog ravnatelja.
Na mjesto direktora Markić je odabran na međunarodnom natječaju i od rujna odlazi u EU INTCEN/Bruxelles, a obavještajni izvori tumače kako je riječ o iznimno važnoj funkciji budući da je EU INTCEN jedino civilno sigurnosno-obavještajno tijelo EU. Stoga Markićevo imenovanje ima značajnu težinu u europskim sigurnosnim okvirima, a jedan od ključnih elemenata koji je osnažio njegovu kandidaturu za to mjesto bila je i aktivna pozicija SOA-e proteklih godina u raznim EU sigurnosnim forumima.