SAD ulažu u poligon u Slunju

 

Tijekom radnog posjeta SAD-u predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i službenog posjeta izaslanstva OS RH na čelu s načelnikom generalom Dragom Lovrićem Nacionalnoj gardi Minnesote obilježena je 20. obljetnica zajedničke suradnje SAD-a i Hrvatske kroz tzv. „State Partnership Program“. U ponedjeljak, 04. siječnja, nakon susreta predsjednice Grabar Kitarović s guvernerom Minnesote Markom Daytonom, u vojnom kampu Ripley (oko 160 kilometara sjeverozapadno od konurbacije Minneapolis/St. Paul) održana je prigodna svečanost. Tom je prigodom američka strana hrvatskim gostima iz zraka pokazala kako izgleda ovaj suvremeni vojni kompleks, prije no što su oni bili provedeni i kroz neke od tamošnjih novih gradnji (obrazovni centar, skupni odjel za prehranu, sustavi simulatora). Time je naznačen i smjer u kojem bi se prema hrvatskim planovima mogao (i trebao) ubuduće razvijati vojni poligon OS RH „Eugen Kvaternik“ u Slunju, što je izgleda bila jedna od glavnih tema tijekom ovoga dijela predsjedničinog posjeta SAD-u:

Delegacija iz RH i Mark Dayton, guverner Minnesote

„Ove godine obilježavamo 20 godina partnerstva između Minnesote i Hrvatske. Ovu ćemo suradnju nastaviti. Ona je na neki način bila okrunjena ne samo hrvatskim ulaskom u NATO, nego i našim zajedničkim sudjelovanjem u operacijama u Afganistanu. Isto ono što mi je iznimno bitno danas vidjeti njihovi su planovi za razvoj poligona u Slunju. Vrlo su konkretni, ono što mi se sviđa je da se apsolutno drže rokova i da doista možemo iskoristiti njihov ‘know how’, njihovu ekspertizu u daljnjoj izgradnji poligona, mislim da će to biti izvrsno. Sve što sam vidjela, zadovoljna sam i nadam se da ćemo puno od tog iskustva prenijeti na hrvatske Oružane snage,“

izjavila je za HTV Kolinda Grabar Kitarović, a s nešto detalja izjavu je dopunio i načelnik GS OS RH general zbora Drago Lovrić:

Photo: MORH

Prezentacija sustava MILES na Slunju 2014. g.

„Mi smatramo da u narednom desetogodišnjem razdoblju možemo potpuno razviti poligon Slunj. Ove ćemo godine napraviti sve planove, a već u sljedećoj znatnija ulaganja u poligon Slunj preko određenih vježbi. Tako zajedničkom vježbom sa SAD bit će planirana sredstva iz proračuna SAD-a za ulaganja u poligon Slunj. Znači mi ćemo iskoristiti sposobnosti i financijska sredstva SAD-a i naša proračunska sredstva da razvijemo poligon Slunj da bude najmoderniji poligon u Europi.“

Kolinda Grabar Kitarović još je dodala da će…

„… poligon biti certificiran u skladu sa svim NATO standardima, i gdje ćemo moći raditi ne samo sa NATO zemljama, nego i sa trećim zemljama – raditi obuku za njih, raditi tečajeve koji se onda mogu i naplaćivati i to može biti vrlo dobar izvor ne samo iskustva, nego i financija i za naše Oružane snage.“

Hrvatska delegacija u obilasku novog obrazovnog centra

Hrvatska delegacija u obilasku novog obrazovnog centra

Prema američkim medijima, upravo je hrvatska strana tražila informacije uporabive za razvoj hrvatskog vježbovnog kompleksa usporedivog s kompleksom Camp Ripley Training Center, ne bi li se u Slunju ubuduće moglo locirati NATO vježbovnu točku, sposobnu za neprekidno te multi-organizacijsko djelovanje. Naime, posljednjih je desetljeća Camp Ripley (već preko 80 godina glavno vježbalište za Nacionalnu gardu Minnesote) prerastao u centar kojeg koriste razne zainteresirane službe na razini lokalnih vlasti, savezne države i šire. Prema riječima brigadira Scotta St. Sauvera, zapovjednika garnizona stacioniranog na vježbalištu Camp Ripley:

Kompleksi kao što je Camp Ripley jedinstveni su po tome što mogu služiti inicijativama na lokalnoj razini, u saveznoj državi i federalno, pri održavanju naših obučnih i okolišnih programa – i to je model kojeg bi naši partneri željeli usvojiti u svoje vlastite prioritete“.

 

 

S guvernerom Minnesote Markom Daytonom Grabar Kitarović je razgovarala o nastavku i jačanju suradnje između Nacionalne garde Minnesote i Hrvatske vojske, kao i o širenju suradnje na područja civilnog života i mogućoj pomoći vojske civilnim institucijama u borbi protiv kibernetičkih napada. Da je suradnja više nego dobra, potvrdio je i načelnik GS Lovrić:

„Kada pogledate materijalna sredstva koja su SAD od 1995. na ovamo uložili – to je negdje oko 550 milijuna dolara. Znači da je to značajno ulaganje u modernizaciju i opremanje Hrvatske vojske i njenih sposobnosti.“

Američki domaćini vrijeme su iskoristili i za promoviranje jednog od svojih „proizvoda“, kojeg bi, kako se nagađa već neko vrijeme, rado vidjeli u redovima OS RH. Radi se o helikopteru Sikorsky UH-60 „Black Hawk“, koji je nedavno sletio u Zagreb na odlasku iz misije KFOR na Kosovu, a prekjučer se na njegovom simulatoru okušala i hrvatska predsjednica, koja je s predstavnicima ove tvrtke pričala i na vojnome sajmu ASDA 2015 u Splitu. Napomenimo da je ovo za Kolindu Grabar Kitarović barem drugo korištenje takvih simulatora ove godine. General Lovrić priznao je kako bi u sastavu OS RH rado vidio i F-16 i UH-60 Black Hawk:

„Intenzivno razmišljam kako postići tu sposobnost, i kako u budućem 10-godišnjem razdoblju postići sposobnosti da imamo helikoptere Black Hawk.“

Trenutno je jedino izgledno da SAD u suradnji s hrvatskom stranom zaista započnu obnovu i modernizaciju slunjskog poligona, na kojem su proteklih godina intenzivno provodili vojne vježbe. Pitanje je samo – što će američki partner tražiti za sebe u ovome poslu, jer kako smo već rekli, upravo je „Nema besplatnog ručka“ – američka poslovica!

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.