Ovih se dana iz Hrvatske gorske službe spašavanja čuju vapaji zbog nedostatka helikopterskog prijevoza za spašene i unesrećene.

HGSS i HRZ do sada su uvijek odlično surađivali (Photo: HGSS)
Prvi je to pitanje potegnuo pročelnik HGSS-a Marko Andrić, rekavši za N1 kako je HGSS Makarska prošli tjedan spašavala maloljetnog stranog državljanina koji se zbog dezorijentiranosti više nije znao sigurno spustiti, te je završio iscrpljen i dehidriran pod direktnim suncem. Iako je u ovom slučaju zatražena helikopterska podrška, ona je izostala jer, kako je HGSS-u rečeno na zadnjem sastanku u MORH-u, „resursa više nema i suradnja stoga više nije moguća“. Unatoč odličnoj suradnji s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom, Andrić je istaknuo kako je situacija u Hrvatskoj trenutno alarmantna te da trenutačno „nemamo organizirano helikoptersko spašavanje na vanurbanom području“. Naime, ni MUP-ovi helikopteri trenutno ne lete za potrebe traganja i spašavanja.
„Još uvijek je nejasno koji je konkretni plan s dva pristigla Subaru Bell helikoptera, koji su u ingerenciji MUP-a i Civilne zaštite. Ozbiljne strategije u Hrvatskoj nema, unatoč nastojanjima s naše strane. Suradnja je više puta najavljena, ali nedostaju provedba i jasno definirani modaliteti, te za sada nemamo operativnu podršku s terena“,
rekao je Andrić, dodavši da je zbog ovog gorućeg problema HGSS zatražio i sastanak s premijerom Plenkovićem.
O ovom je problemu za Dubrovački list progovorio i Josip Tomašić, pročelnik HGSS-ove Stanice Orebić:
HGSS Orebić najviše traži helikopter za spašavanja na Sv. Iliji (Photo: HGSS)
„HGSS više od 30 godina provodi helikopterska spašavanja u Hrvatskoj. Svaki dan spašavamo i obučavamo se, nula do 24 sata, 365 dana na području čitave države. No, nedostaje nam sustavna dostupnost helikoptera za potrebe Hrvatske gorske službe spašavanja. Dosad smo imali izvrsnu suradnju s MORH-om, no oni nemaju više resurse. Bez sustava helikopterskog spašavanja, ugrožena je sigurnost unesrećenih, ali i spašavatelja“.
Izjave vodećih ljudi HGSS-a samo potvrđuju glasine koje se već neko vrijeme čuju iz HRZ-a – o tome da su resursi helikoptera Mi-171 Sh potrošeni prije očekivanog. Zbog toga HRZ i njegov zapovjednik, general Michael Križanec, ubrzano traže rješenje – kako i čime što prije zamijeniti preostale ruske helikoptere. Ukupno 10 helikoptera Mi-171 Sh zadnji put je na remontu bilo u vrijeme ministra obrane Damira Krstičevića. Iako je sam remont bio vrlo kontroverzan, 2019. po povratku iz ruskog grada Čita, gdje su obavljani radovi, od zapovjednika HRZ-a čulo se da su na ovaj način „ešice“ dobile još 8 godina međuremontnog resursa, odnosno 2.000 sati naleta raspoloživih na svakom helikopteru. Budući je godišnji sat naleta tada bio između 150 i 200 sati po helikopteru, u tom trenutku nisu se očekivali nikakvi problemi do isteka ovog razdoblja. Međutim, tijekom ovih 6 godina puno se stvari promijenilo.
Još početkom prošle godine, general Križanec je pred saborskim Odborom za obranu upozorio da 2026. i 2027. dolazi vrijeme za remont 10 helikoptera Mi-171, ali je veliko pitanje hoće li tog remonta uopće biti.
„Ja ne mogu reći, predložiti da se remontiraju, jer ne znam gdje. Pitanje dobavnih lanaca za pričuvne dijelove i usluge iz Rusije – narušeno! Nemogućnost plaćanja toga – narušeno! I cijena! Za neke segmente, elemente ili dijelove tih helikoptera cijene su porasle i do 300% u ovom trenu, ako su uopće dobavivi. Znači, ’26.-’27. Je ona godina kada bi se trebali odlučiti da li ćemo još produžit nešto… Pratimo i gledamo kako se ponašaju naši saveznici – u istom su problemu kao i mi, i oni trebaju neku tranziciju preživjeti. Iako se naručili zapadne helikoptere – i oni moraju čekati, čekat ćemo i mi. Znači, zasad ih se ne odričemo, koristit ćemo ih maksimalno dugo da bi ova tranzicija na zapadne helikoptere bila što bezbolnija i da ne izgubimo sposobnosti vojne, i drugo – potpore civilnom institucijama“,
rekao je general Križanec saborskim zastupnicima u veljači 2024. godine.
Upoznati s ubrzanim trošenjem resursa helikoptera Mi-171, o njihovoj zamjeni nekim drugim helikopterima pitali smo početkom svibnja ove godine i ministra obrane Ivana Anušića. On nam je na velikogoričkoj zrakoplovnoj manifestaciji AIRVG odgovorio:
„Helikopteri su… u ovom trenutku potpisani ugovori sa Sjedinjenim Američkim Državama i uskoro očekujemo isporuku 8 Black Hawkova. Četiri su Black Hawka trenutno u Oružanim snagama i imat ćemo također kompletnu eskadrilu Black Hawkova kao i popunjenost i helikoptera kao takvih u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu“.
No do dolaska novih Black Hawkova treba još pričekati, a „ešicama“ ubrzano curi vrijeme. Čak toliko da je sredinom 2025. – prema aktualnim svjedočenjima iz HGSS-a – došlo do redukcije dijela relativno bitne i jako za širu javnost vidljive potpore civilnim institucijama.