Prvi hrvatski AVPD tim otišao u Somaliju

 

Jučer, u četvrtak 11. prosinca, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice kontraadmiral Robert Hranj konačno je ispratio 12 pripadnika prvog hrvatskog AVPD tima (Autonomni tim za zaštitu brodova, Autonomous Vessel Protection Detachment – AVPD) u operaciju EU NAVFOR Somalia – ATALANTA. Među 12 pionira, koji će u operaciji ATALANTA biti angažirani kao naoružana zaštita na brodovima u sklopu UN-ovog programa za prijevoz hrane i humanitarne pomoći (UN World Food Programme – WFP), nalazi se 10 pripadnika HRM-a, te po 1 pripadnik Bojne za specijalna djelovanja (BSD) i Zapovjedništva za potporu (ZzP). Zapovjednik prvog hrvatskog AVPD-a je poručnik bojnog broda Nenad Kontri. Osim na samim brodovima tijekom plovidbe, ovakvi su vojni timovi načelno prisutni i u lukama te na sidrištima, a osnovna zadaća im je osiguravanje i maksimalna zaštita broda od piratskih napada, otmica, pljački na moru i u luci, te odvraćanje i prevencija takvih napada.

Kako smo već pisali na portalu Obris.org, završno ocjenjivanje hrvatskog AVPD tima provedeno je u sklopu vježbe HARPUN 14-II, održane 29. listopada ove godine. No tome su prethodile, priopćuju OS RH, opsežne pripreme – razgovori, prikupljanja i korištenja iskustava drugih, izrada programa preduputne obuke, konačna selekcija najboljih kandidata za prvi hrvatski AVPD tim, te njihove višemjesečna intenzivna obuka. Prvi hrvatski AVPD tim trebao bi 22. prosinca biti ukrcan na ciparski brod „MSM Douro“, i to na razdoblje od 3 mjeseca, a dočekat će ih hrvatski časnik za vezu koji trenutno služi na zapovjednom brodu misije, talijanskom razaraču ITS „Andrea Doria“.

O sudjelovanju hrvatskih snaga u operaciji EU NAVFOR Somalia – ATALANTA početkom ovog mjeseca raspravljao je i Hrvatski sabor, te amenovao izvješće o dosadašnjem angažmanu. Ova je tema na dnevni red saborskog Odbora za obranu došla zajedno s prijedlogom proračuna za 2015. godinu, 26. studenog ove godine. Dok je prijedlog proračuna okupirao većinu satnice tadašnje sjednice Odbora, izvješće o misijama (dosadašnjim i budućim – misije i operacije UN-a, Resolute Support u Afganistanu, KFOR na Kosovu, ALTHEA u BiH, te ATALANTA u Somaliji) odrađeno je objedinjeno i brzinski. Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra tom je prilikom izvijestila članove Odbora kako bi se prihvaćanjem na Vladi već usvojene Odluke o budućem angažmanu pripadnika OS RH u operaciji ATALANTA…

… omogućio nastavak sudjelovanja do 25 pripadnika OS u ovoj operaciji u 2015. i 2016. godini. Ona je kao operacija započela 2008. godine i riječ je o pomorskoj vojnoj operaciji s ciljem borbe protiv piratstva. Republika Hrvatska je svoje sudjelovanje započela 2009. godine, do sada je ukupno u ovoj operaciji sudjelovalo 24 naša pripadnika, od toga se 2 trenutno nalaze u operaciji – jedan u operativnom zapovjedništvu u Northwoodu, a drugi je raspoređen u zapovjedništvu snaga na zapovjednom brodu“.

Dotaknula se Tafra i nove uloge hrvatskih vojnika u operaciji u Africi

Ono što je važno za istaknuti, odnosno što bi bila novina u ovoj operaciji jest činjenica da će RH ili krajem ove godine ili početkom iduće godine u ovu operaciju prvi puta uputiti prvi autonomni tim za zaštitu brodova – mi ga nazivamo ‘AVPD tim’. Navedeni tim će u prosincu ili u siječnju biti ukrcan na brod Svjetskog programa za hranu za razdoblje od 3 mjeseca. Budući da postoji mogućnost angažiranja još jednog našeg tima tijekom ovog razdoblja, to je 2015./2016., to je i razlog zašto smo predložili upućivanje do 25 pripadnika OS.“

Uobičajeno zainteresirani saborski zastupnici

Uobičajeno zainteresirani saborski zastupnici

Članovi Odbora za obranu jednoglasno su prihvatili ovaj prijedlog, baš kao i jutros, kada je 105 zastupnika na 15. plenarnoj sjednici po tom pitanju diglo ruku „ZA“ Prijedlog odluke o sudjelovanju pripadnika OS RH u operaciji potpore miru „EU NAVFOR Somalia – ATALANTA“. U raspravi vođenoj još 3. prosinca kasno navečer zastupnik HDSSB-a Boro Grubišić je operaciju ATALANTA ocijenio kao jednu od najuspješnijih koje se trenutno vode u svijetu, budući gotovo da se više i ne čuje o piratskim ili gusarskim napadima u tom dijelu svijeta.

„I zaista nemamo vijesti takve vrste i pored pojave ISIL-a, Islamske države koja djeluje u blizini, ali piratskih napada na brodove u Crvenom moru, Adenskom zaljevu nema više kao što je bilo na Rogu Afrike.“

Ispred Kluba HNS-a prijedlog o sudjelovanju u ATALANTI podržao je Boris Blažeković, koji se osobno uvjerio u svrsishodnost te operacije:

„To je uspješna operacija koja je okupila nevjerojatan broj vojski i nevjerojatan broj privatnih sigurnosnih, zaštitarskih kuća, i uspješna je do toga da se pirati okreću na zapadnu obalu Afrike. Tamo više nema toliko posla za njih, ali jasno – treba nastaviti tu operaciju.“

S obzirom na uspješnost operacije, i HDZ i SDP izjasnili su se ZA nastavak angažmana RH u ATALANTI.

„Troškovi sudjelovanja u EU misijama i operacijama, u kojima Hrvatska sudjeluje od 2009. godine, iznose 16.573.054,00 kuna“,

okončala je saborsku raspravu zamjenica Tafra.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.