Iako se Zoran Milanović još uvijek ne pojavljuje odjavnosti nakon premoćne pobjede na predsjedničkim izborima, danas je iz Ureda predsjednika stiglo priopćenje o novoj Milanovićevoj pruženoj ruci premijeru Andreju Plenkoviću. Naime, Predsjednik RH predložio je premijeru sazivanje 16. sjednice Vijeća za obranu, uz prijedlog da se ona održi sljedeća dva tjedna. Osim toga,predložene su i teme o kojima bi se raspravljalo na toj sjednici:
“(1) priprema i usvajanje Strategije obrane Republike Hrvatske,
(2) priprema i usvajanje Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske i
(3) razmatranje potrebe i provedbe uvođenja obveznog vojnog roka u Republici Hrvatskoj.
U prijedlogu za sazivanje sjednice Vijeća za obranu predsjednik Milanović je istaknuo kako je otvoren za dogovor o proširenju dnevnog reda predložene sjednice ukoliko predsjednik Vlade smatra potrebnim raspraviti i druge teme vezane uz obranu,”
stoji u priopćenju koje potpisuje glasnogovornik Nikola Jelić.
Portal Obris.org već je nakon rezultata predsjedničkih izbora naveo probleme koji ostaju za raspravu i rješavanje odmah po okončanju izborne kampanje, a kao dva goruća pitanja naveli smo upravo (ne)sazivanje sjednice Vijeća za obranu, kao i činjenicu da već 17 dana ove nove 2025. godine ne postoji Dugoročni plan razvoja OS RH. Posljednja sjednica Vijeća za obranu održana je 09. studenog 2021., na kojoj se premijer i predsjednik nisu uspjeli dogovoriti o zajedničkoj izjavi. Glavna točka razdora bilo je razmimoilaženje pogleda na glavnu točku dnevnog reda – materijalno stanje OS RH. Kako Vlada uvijek tvrdi da je sve u najboljem redu, dok Predsjednik RH nabraja i određene probleme poput nedostatka streljiva, zajedničkog priopćenja nije bilo, kao ni novih sjednica Vijeća za obranu od tada pa sve do danas.
“Neću najavljivati nikakve dopise, nikakve javne pritiske prema predsjedniku Vlade, ali morat ćemo razgovarati,” poručio je Milanović netom nakon završenih izbora. Pet dana kasnije, ipak je iz Ureda predsjednika u javnost odaslan prijedlog o nužnosti sazivanja Vijeća za obranu. Na potezu je premijer Plenković na kojem je trenutno odluka hoće li se držati one svoje stare izjave “prvo – sorry, stari”, ili će okrenuti novi list u neophodnoj suradnji s novim/starim predsjednikom RH.
Brzi Plenkovićev odgovor
Premijer Plenković je na Milanovićev prijedlog odgovorio iz Berlina, gdje se nalazi na neformalnom sastanku lidera Europske pučke stranke, čiji je HDZ član.
“Upravo sam sada dobio tu informaciju. Što se tiče tri teme koje su sadržane u tom pismu, prvo metodološki, bilo bi dobro najprije da se umjesto u medije komunicira s Uredom u Zagrebu. To što smo mi u Berlinu ne znači da u Zagrebu nema kolega koji vode Ured,”
poručio je Plenković, dodavši da Vlada i Ministarstvo obrane aktivno rade na temama koje Milanović predlaže za raspravu:
“Druga stvar je da postoje tri dokumenta, jedan je Strategija obrane, drugi je Dugoročni plan razvoja obrane, a treći je izmjena Zakona o obrani koji se odnosi na temeljnu vojno osposobljavanje. Vlada i Ministarstvo obrane su radili proteklih nekoliko mjeseci i na ovoj Strategiji obrane, nacrt je spreman, i na novom Dugoročnom planu razvoja obrane, nacrt je spreman, i na Zakonu o obrani koji se tiče temeljnog vojnog osposobljavanja”.
Plenković je pritom prešutio da je riječ o jednostranom radu, bez razgovora s Vrhovnim zapovjednikom. No svejedno će mu, kaže premijer, odgovoriti na današnji prijedlog:
“Uputit ćemo neformalnim putem predsjedniku, njegovom Uredu da pogledaju te dokumente. Kad ih pogledaju, kad vide imaju li nekih dodatnih elemenata koji žele uvrstiti u te dokumente, onda ćemo razgovarati o nekakvim susretima formalne prirode.”
Premijer ima još tema o kojima bi želio razgovarati iako one, kak ose čini na prvi pogled, ne spadaju u ingerenciju Vijeća za obranu:
“Ono što bih želio reći sada jest da to nije jedina tema, postoji čitav niz drugih tema kojih želimo otvoriti. Mi ćemo uputiti predsjedniku RH dopis s vrlo jasno definiranim planom otvaranja novih hrvatskih veleposlanstava, novih generalnih konzulata jer i ta tema čeka, blokirani su, neki su individualno poslani dopisi, ostali na čekanju u Uredu predsjednika proteklih godina, kao što je lista veleposlanika ostala na čekanju još od rujna 2020. MVEP je spreman napraviti ažuriranu novu listu sugestija, dakle ne definitivnih prijedloga nego prijedlog ljudi koji su kompetentni da rade taj posao tako da se i ta priča pokrene”.
I na kraju, omiljena premijerova tema – rat u Ukrajini.
“Jednako tako moramo u jednom trenutku zaista izvesti stvari na čistac, da otvorimo pitanje ruske agresije na Ukrajinu, da pokušamo zauzeti i čuti koji je to stvarni stav predsjednika o tome vodi li Rusija agresiju na Ukrajinu ili ne, koja je uloga Hrvatske.”
Kako se odnosi Predsjednikov stav o ratu u Ukrajini prema planu razvoja OS RH u narednom razdoblju, nije baš sasvim jasno. Puno je jasnije da premijer potencira tzv. ne-teme kako bi izbjegavao otvaranje pravih tema. Ukratko, ping-pong se nastavlja bez konkretnih mjera rješavanja problema.