Lovrić: Ulagat ćemo u ljude

 

Uoči proslave Dana domovinske zahvalnosti, sinoć je na HTV-ovom Dnevniku 3 gostovao načelnik GS OS RH general Drago Lovrić. Budući je on u vrijeme operacije Oluja bio zamjenik zapovjednika Zbornog područja Gospić, u emisiji se posebno osvrnuo i na tijek te značaj ove operacije. Po njemu, u provedbi Oluje jasno se pokazalo konceptualno jedinstvo hrvatske državne politike, jedinstvo napora, volje i želje hrvatskog naroda za oslobađanjem RH, te jedinstvo zapovijedanja u vojnome smislu. Sve je to rezultiralo vojnom operacijom kojom je u samo 84 sata oslobođena gotovo petina države Hrvatske, kazao je Lovrić:

„To je upravo pitanje koje se izučava svugdje i svugdje su mi postavljali pitanje kako je Hrvatska vojska i hrvatska policija uspjela u tako kratkom vremenu osloboditi okupirana područja RH. Evidentno je jedno: da je moral hrvatskog vojnika i policajca, zatim znanje i želja za slobodom, sposobnost djelovanja u nepoznatim uvjetima, sposobnost rizika, ali i spremnost na žrtvu koju je hrvatski vojnik i policajac bio spreman podnijeti jedan od kamena temeljaca koji su doprinijeli tako brzom oslobađanju RH. Naša doktrina bila je utemeljena na suvremenim vojnim doktrinama, imali smo dovoljno znanja i uvježbanosti i bili smo spremni spriječiti genocid koji se odvijao u BiH. Nakon Srebrenice i Žepe prijetio je genocid na području Bihaća, i zbog toga je hrvatsko državno vodstvo donijelo odluku da Hrvatska vojska provede oslobađajuću operaciju i da oslobodi RH u veoma kratkom vremenskom roku. Znali smo da imamo veoma malo vremena za oslobađanje, i znali smo da moramo biti brzi i efikasni. U tom cilju smo proveli operaciju, udarom na više od 30 smjerova, tako da smo uspjeli u kratkom vremenu takoreći razbiti neprijatelja, nanijeti mu gubitke poslije kojih se nije mogao oporaviti i nakon neke tri kulminacijske točke oslobodili smo RH. Prva kulminacijska točka dostignuta je oslobađanjem grada Knina, jer grad Knin je predstavljao gravitacijsko središte protivničkih snaga. On je bio u stvari zapovjedništvo tih snaga, tamo je bila izvršna vlast tzv. Republike Srpske Krajine i bila je vojna vlast tamo koncentrirana, i zbog toga je u praktičnom i teorijskom smislu predstavljao gravitacijsko središte. Mi vojnici kažemo – kad ovladamo gravitacijskim središtem tada u stvari nanosimo neprijatelju takve gubitke da se ne može više oporaviti. Druga kulminacijska točka je postignuta kada smo uspjeli se spojiti sa snagama Petog korpusa Armije BiH, jer tada smo u stvari razdvojili tzv. Republiku Srpsku Krajinu na dva dijela. I treća kulminacijska točka i završetak operacije završio je predajom 21. korpusa tzv. Vojske RSK.“

Situacija se tijekom proteklih 18 godina bitno promijenila, kako u političkom, tako i u vojnom i obrambenom smislu. Hrvatska vojska danas je bitno manja od one iz sredine ’95. godine, a neki tvrde i slabije opremljena. Iako se Lovrić nije htio izjašnjavati hoće li se i u što ulagati kada je u pitanju tehnička opremljenost OS RH, publici pred malim ekranima zajamčio je da je vojska, ovakva kakva je, sposobna sudjelovati u svim zadaćama koje se pred nju stavljaju:

Prvo želim naglasiti da OS RH nastale su na temeljima Domovinskog rata. Mi u Domovinskom ratu nismo imali najsuvremeniju tehniku, mi nismo imali najsuvremenije avione, ali imali smo ljude, ljude sposobne i spremne braniti RH, imali smo moral i želju da oslobodimo RH, imali smo tu snagu koja se ogledala u ljudskom potencijalu. I u ovom trenutku glavni potencijal Hrvatske je upravo ljudski potencijal. Naši ljudi svugdje u svijetu dokazuju svoju sposobnost, dokazuju da su spremni i natjecati se s najspremnijim vojnicima svijeta. U provedbi mirovnih operacija širom svijeta mi branimo interese RH, ali i pokazujemo da smo sposobni odgovoriti svim izazovima koje nosi budućnost. I nadalje RH će ulagati prvenstveno u ljudski potencijal. U toj izgradnji ljudskog potencijala mi ćemo primijeniti nove oblike školovanja, ali ćemo i opremati naše OS sukladno mogućnostima društva. Ne želimo nanijeti štetu društvu u tom pogledu da narušimo ukupnu sigurnost društva. Ja bih istakao da je Sovjetski Savez imao preko 30 tisuća tenkova, a sigurnosno se raspao. Prema tome, mi ne želimo preveliki broj tenkova, prevelik broj aviona, a samim time narušiti ukupne sigurnosne potencijale. Želimo izgraditi sposobnu vojsku, želimo izgraditi sposobne OS, koje će u svakom trenutku moći odgovoriti onim izazovima koji stoje pred nama. Ja vam garantiram da u ovome trenutku OS RH imaju potencijale sudjelovati u svim značajnim aktivnostima. Mi sudjelujemo svojom snagom, odvraćamo agresiju na RH, sudjelujemo u međunarodnim mirovnim operacijama širom svijeta, ali također pomažemo civilnom društvu. I u tijeku današnjeg dana preko 10-ak požara, sudjelovali su avioni i pripadnici HRZ-a. Sudjelujemo u poplavama, sudjelujemo u svim katastrofama, gdje god je potrebita pomoć pripadnici OS su prvi koji će intervenirati kada drugi potencijali društva ne mogu odgovoriti na te izazove.“

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.