Jutros je u 93. ZB HRZ-a u Zemuniku bilo vrlo živo – letjeli su ZLIN-ovi, postrojili su se Pilatusi, odmarali su Canadair-i, a dva francuska Alpha Jeta pripremala su se za polijetanje. No nitko od njih nije bio glavna zvijezda – sve su njih zasjenile prinove u HRZ-u, prošle godine pristigli helikopteri OH-58D Kiowa Warrior. Nakon gotovo 10 dana od početka obuke hrvatskih pilota za upravljanje „Indijancima“, visokim gostima i medijskim uzvanicima ukratko je demonstrirana letačka obuka na ovim američkim helikopterima.
S teorijskim dijelom – namjenama i karakteristikama helikoptera OH-58D – goste na čelu s ministrom obrane Damirom Krstičevićem i načelnikom GS OS RH generalom Mirkom Šundovom upoznao je pukovnik Krešimir Ražov, zapovjednik Eskadrile helikoptera. Uz dobar dio izlaganja čije su se glavne teze mogle čuti i na ranijim prezentacijama ovog američkog helikoptera, najviše je zazvonila izjava da “uz uvježbanu posadu za dvije minuta je spreman za polijetanje s punom ratnom opremom.“
Od taktičko-tehničkih karakteristika, pukovnik Ražov je izdvojio:
„Najbitnija karakteristika – senzorska kupola. Dakle opremljen je sa senzorom za termoviziju, televizijski senzor za nisku razinu osvjetljenja (LLTV), laserski daljinomjer sa označivačem ciljeva, kao i sa sustavom za optičko upucavanje strojnica. Od komunikacijskog paketa, vrlo moćnog i bogatog, možemo reći da je otporan na ometanje, i sa kriptiranom komunikacijom. Navigacijski paket čini ’embedded GPS/INS’ sustav, dakle upareni GPS/INS sustav i sustav za preživljavanje helikoptera ‘common missile warning system – CMWS’. Od naoružanja bitno je istaknuti strojnicu 12,7 mm MP3 dometa 2 kilometra, 70 mm nevođene rakete HYDRA dometa 6 do 9 kilometara. Za ovu raketu također je bitno da je trenutno u razvoju i u upotrebi je nova laserski vođena raketa tzv. ‘advanced precision missile – advanced precision kill weapon system’ koji je s laserskim navođenjem trenutno najupotrebljevanija raketa u Iraku i Afganistanu, vrlo učinkovita. Ovaj helikopter ima također sofversku pripremu za tu raketu koju ćemo nabaviti. Hellfire raketa 8 kilometara, i stinger, zrak-zrak raketa, domet 5 kilometara.“
Od zadaća helikoptera Kiowa Warrior spomenuta je, među ostalim, identifikacija i označavanje meta danju i noću, u složenim meteo-uvjetima, te prosljeđivanje podataka drugim zrakoplovima ili topničkim sustavima poput PzH 2000, s kojom OH-58D može biti uparena.
Trenutno je u Zemuniku 5 američkih instruktora koji rade s 8 hrvatskih pilota. Jedan od njih je „maintenance&test pilot“, koji vrši sve probne letove na helikopterima. Obuka za tehničare započela je 13. veljače, te teče i danas, istodobno s obukom za pilote, koja je počela 02. svibnja. Kašnjenje u početku obuke, prvenstveno u početku obuke pilota, o čemu smo pisali na portalu Obris.org, pukovnik Ražov objasnio je jednim „sveobuhvatnim pristupom“, u kojem se istodobna obuka i tehničara i pilota pokazuje boljom varijantom, za razliku od one prvoplanirane, gdje je obuka pilota trebala početi tek pri kraju obuke tehničara. Tako je u tijeku je obuka ukupno 44 tehničara, u svim specijalnostima – od motora do naoružanja, kao i 8 pilota u raznim fazama do one krajnje, tzv. full combat ready obuke.
„Ova obuka, inače prema zahtjevu voditelja projekta za uvođenje helikoptera u operativnu upotrebu brigadira Davora Tretinjaka morala je zadovoljiti dva uvjeta – ona je morala biti u prvom redu zahtjevna i realistična za provođenje. Njena zahtjevnost u odnosu na tehničare i pilote se očituje u tome da se odvija po principu ‘train the trainers’ ili ‘obuka obučavatelja’, gdje mi tehničari i piloti odmah se obučavamo i kao kontrolori i nastavnici letenja za razvijanje naših programa obuke i prijenos našeg znanja s razvojem hrvatskog programa obuke na nove pilote i na tehničare. Također, ta zahtjevnost se najviše očituje u obuci gdje se obuka odvija u izvanrednim situacijama – izvanredni postupci, otkazi, i sami tehničari također veći dio svoje obuke obučavaju se na sredstvu, a cijela obuka i pilota i tehničara odvijat će se 80% kad krene obuka na poligonu u noćnim uvjetima,“
najavio je pukovnik Ražov.
Realističnost obuke pilota vidi se u tome što će se obuka održavati sukladno taktikama, tehnikama i procedurama u OS RH:
„S tim u vezi već je uspostavljen kontakt sa zapovjednicima topništva, oklopništva i pješaštva. Razvijamo naše taktike i tehnike i procedure, cijela obuka u taktici i tehnikama, procedurama u zraku, će biti prilagođena našem topništvu, oklopništvu i pješaštvu, i u tom smislu se već razvija doktrina kompletne obuke.“
Po završetku obuke tehničari će morati biti u stanju u potpunosti opsluživati hrvatske pilote na OH-58D:
„Dakle, mi kad budemo letjeli opsluživat će nas naši tehničari u ovom kvalifikacijskom treningu i to po principu da ćemo gađanje na poligonu odvijati po principu FARP-a, tzv. ‘forward arming and refueling point’ – to je prednje izmješteno mjesto za brzo naoružavanje i popunjavanje gorivom helikoptera, i to u dnevnim i noćnim uvjetima. Taj dio obuke će obuhvatiti naše tehničare, i naši tehničari će nam opsluživati helikoptere.“
I danju i noću će se raditi obuka u „team tacticsu“, tj. helikopterima u paru, uz naravno obuku u pojedinačnom helikopteru, i izvršavati borbena djelovanja gađanja i raketiranja na poligonu Slunj.
Cijela obuka trebala bi se okončati do do kraja studenog, uz završnu obuku još 4 četvorice „maintenance&test pilota“, dakle probnih pilota, čime bi, prema Ražovu, ovaj inicijalni proces uvođenja helikoptera OH-58D u operativnu upotrebu u OS RH završio početkom mjeseca prosinca:
„Nakon toga bit ćemo spremni za obuku po našim programima, na hrvatskom jeziku. U sljedećoj godini u 2 obučne skupine obučit ćemo hrvatske pilote i tako poduprijeti narastanje snaga, tehničarskog i pilotskog kadra do pune operativne sposobnosti,“
zaključio je zapovjednik Eskadrile helikoptera Krešimir Ražov.
Nakon prezentacije teorije, ministar obuke Damir Krstičević na vlastitoj je koži iskusio i praksu. Nakon kratkog pokazivanja unutrašnjosti kabine OH-58D, te vezanja i stavljanja slušalica, Krstičević je pod sigurnom rukom jednog od američkih instruktora i poletio. Nakon jednog kruga iznad piste u Zemuniku, Krstičević nije uspijevao sakriti oduševljenje:
„Drago mi je kad vidim da se Hrvatska vojska razvija u pravom smjeru, Drago mi je kad vidim mlade hrvatske pilote kako usvajaju nova znanja, kako vrlo brzo dolazimo do tih novih sposobnosti koje su nam potrebne. Tako da manevarske sposobnosti su velike, bio sam u poziciji da se osobno u to uvjerim i idemo, idemo dalje razvijati Hrvatsku vojsku!“
Pohvalio je Krstičević i američke saveznike, čija je to donacija, kao strateške partnere u obrani i sigurnosti, a američki vojni izaslanik brigadir Robert Mathers uzvratio je pohvalom hrvatskih pilota za koje američki instruktori kažu da su „najbolji koje su vidjeli u svijetu, jer se obučavaju i žive za obuku.“ Brigadir Mathers pohvalio je i američke instruktore kao ‘najbolje na svijetu’, koji su odletjeli tisuće sati, odradili tisuće zadaća u Iraku i Afganistanu, i dokazali se u borbenim situacijama. I hrvatski ministar obrane potvrdio je da su mu američki instruktori rekli da su „iznenađeni kako brzo oni (hrvatski piloti, op.a.) usvajaju znanja, koja je to želja da ta znanja usvoje što brže i da razmišljaju vrlo proaktivno kako već staviti cijelu proceduru i taktiku da ovaj helikopter, da ta njegova sposobnost se što prije poveže sa kopnenim snagama, pomorskim snagama, kako ga povezati sa civilnim institucijama, kako da ovaj alat služi našoj Hrvatskoj.“
Načelnik GS OS RH general Mirko Šundov, koji je za razliku od ministra ipak ostao čvrsto na zemlji, cijelu je ovu priču zaključio riječima kako nabava OH-58D Kiowa Warriora predstavlja ipak zaokret prema postupnom prelasku na zapadnu tehnologiju.
—————————