Intervju: Ivan Rendulić – od pilota do pilota u Krilima Oluje

 

Prije samo godinu i pol činilo se da s odlaskom tadašnjih pilota „Krila Oluje“ toj akro-skupini prijeti kraj postojanja i zaborav. No povratkom i aktiviranjem bivšeg člana skupine, pukovnik Damira Barišića, te ubrzanom obukom novih članova, „Krila“ su u ovih godinu i pol ne samo ponovno zamahnula krilima, već su i na najljepši mogući način obilježila 11. godišnjicu postojanja. Nagrada za najbolji nastup na air-showu RIAT 2016 u britanskom Fairfordu okrunila je „Krila Oluje“ kao najbolju europsku vojnu akro-grupu.

Prošlotjedni nastup na Danu otvorenih vrata u Zemuniku najavio je i početak kraja ovogodišnje letne sezone za „Krila Oluje“, budući da predstojeći nastupi na Memorijalu Rudolfa Perešina u Ivanić Gradu i za Dan HRZ-a uvelike ovise o vremenskim uvjetima. Pred „Krilima“ su ponovno promjene – vođa skupine pukovnik Damir Barišić tu će poziciju prepustiti natporučniku Darku Belančiću, a dosadašnji komentator nastupa natporučnik Ivan Rendulić nakon obuke postat će ravnopravan pilot skupine. Upravo smo s natporučnikom Rendulićem na Zemuniku kratko porazgovarali o obuci koju upravo prolazi i o značaju letenja u akro-skupini „Krila Oluje“.

„Moja trenutna funkcija je komentator u „Krilima Oluje“. To sam bio za sezonu 2016., a sad sam, trenutno, i na obuci. Dakle, kad završim obuku bit ću baš član „Krila Oluje“, pilot u “Krilima Oluje”. Također sam i demo-pilot u našoj eskadrili, uz „Krila Oluje“ znači radim i program – solo program na avionu Pilatus PC-9, kao što sam danas (08. listopada, 93. ZB HRZ i PZO, op.a.) radio ovdje,“

predstavio nam se natporučnik Rendulić, pilot i nastavnik letenja u 93. Zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO u Zemuniku.

I aktualni piloti „Krila Oluje“, poput satnika Ivana Anđića i natporučnika Darka Belančića, prošli su obuku i za demo-pilote, kao i kompletni ciklus letenja u akro-grupi. To je put kojim upravo prolazi i natporučnik Rendulić. Zato nas je zanimalo kakva je razlika između, laički rečeno, „letenja na Pilatusu“, „demo-letenja na Pilatusu“ i „letenja u ‘Krilima’“?

„Ima dosta razlike. Na primjer, mi ovo sve što radimo kroz školovanje na Pilatusu, i u demo-programu, sve se to nekako prolazi. Međutim, kada krene obuka za demo-pilota – to je puno intenzivnije, povezivanje tih elemenata zajedno. To je jedan sasvim novi vid letenja i moram priznati da do tada nisam nikad toliko umoran izlazio, iscrpljen, iz aviona – koliko na tim letovima na obuci za demo, kao i danas. Jednostavno, čovjek je cijelo vrijeme pod opterećenjem, i taj program mora se povezati, jedan za drugim elementom – ne smije biti rupa, ne smije biti prilagodbe – nego to treba radit’ agresivno, a opet u granicama sigurnosti. S druge strane se radi na maloj visini, što se do tada nikad nije radilo u obuci. Dakle, svi ovi elementi koje radimo, uvježbavamo, imamo pripremu u zoni, na velikim visinama, i tako dalje… Dok ovdje je sve na maloj visini i moraju se poštovati i te granice sigurnosti, i „ispeglati“ tu tehniku pilotiranja i izvođenja da ne bi bilo ugrožavanja sigurnosti, i publike same, a i samog zrakoplova i pilota u izvođenju programa.

Nastup "Krila Oluje" na Danu otvorenih vrata

Nastup “Krila Oluje” na Danu otvorenih vrata

A letenje u „Krilima Oluje“, dakle u grupnom letenju, je sasvim nešto drugo, gdje ona preciznost, fina tehnika pilotiranja, dolazi do izražaja. Naravno, razlikuje se od običnog grupnog letenja, koje se radi i u školovanju i kroz trenaže, jer se rade puno zahtjevniji elementi, i tu treba puno prilagodbe i puno, puno trenaže… puno vježbe, i truda, i rada, i samokritičnosti – da se ispravljaju greške. Tu je i još jedna nova dimenzija, u odnosu na demo (gdje je čovjek sam u avionu, sam o sebi ovisi), tu ima još drugih pet aviona oko sebe i jednostavno se mora odraditi najbolje što može, a mora se uvježbat i sve te nove elemente koji se izvode u grupnom letenju, na tim pozicijama.“

Natporučnik Rendulić u solo-demo programu na Zemuniku 8. listopada 2016. godine (Photo by Petar Mežnarek)

Često se čuje da se piloti mjere po nekakvim satima leta. Koliko treba imati sati leta uopće da pilota uzmu u obzir za „Krila Oluje“?

„Minimum je 600 sati, po pravilniku – to je neki minimum naleta koji se gleda. Ali, uglavnom, piloti koji su ulazili… Nekad, prije, su možda ulazili sa 700, 800 sati, mlađi piloti, a sada imamo okvirno 1400 sati. Međutim, sada je drugo, kako bi rekli, drugo vrijeme. Ja sam puno vremena proveo u obuci i puno sati sam skupio. Dakle, kad bih gledao godišnje, nakon roka u službi smo tu negdje, ali ja sam u tom kratkom periodu puno više skupio, zbog ostalih zadaća koje se jednostavno šire na eskadrilu – tako da minimum je 600. Do sada su piloti ulazili sa 800, 900 sati, a evo ja ulazim sa 1400 sati… Jer, jednostavno, u tom roku, ja sam uspio nakupiti dovoljno naleta.“

Komentator nastupa "Krila Oluje" na air-showu u Zeltwegu

Komentator nastupa “Krila Oluje” na air-showu u Zeltwegu

Cijelu ovu sezonu ste proveli kao komentator nastupa „Krila Oluje“, kako na domaćim tako i na stranim zrakoplovnim priredbama. Sad kada izbliza gledate „Krila“, ima li razlike – prije RIAT-a i nakon njega, s potvrdom o jednoj od najboljih europskih vojnih akro-skupina?

„Pa nije nikakva razlika. Nama nije potvrda, kao „Krilima“, i nije nikome ni vani – pogotovo grupama koje su radile, koje smo susretali na mitinzima, zato što su svi i prije znali što su „Krila Oluje“, tko su „Krila Oluje“, i mi sami smo znali koliko vrijede „Krila Oluje“, i koliko su, moramo reći – dobra. U svjetskim razmjerima su odlična, i jedna od boljih. Dakle, među top grupama u Europi, a usudio bih se reći i u svijetu. Ova sablja nije, kako bih rekao – nama ništa niti iznenađujuće, a niti da nam je sad dalo neku potvrdu. Nego, jednostavno je više to bila potvrda možda za javnost u Republici Hrvatskoj, koja je tek sad možda shvatila koliku vrijednost tu ima. Mi smo, naravno, sretni što je ta sablja kod nas, što su i prepoznali i nagradili nas na taj način, ali bilo je i drugih nagrada. Bilo je i puno nagrada na drugim mitinzima, i ona stara postava, i ova nova.“

Natporučnik Rendulić u solo-demo programu, subota 8. listopada 2016. godine (Photo by Petar Mežnarek)

Vidi li se ta uvjetno rečena popularnost javnosti? Pomaže li ta slava kod ljepšeg spola?

„Ma ne na taj način… Eto, nisam još ni ušao, tako da ne pričam okolo… Uostalom, ja sam u braku, već oženjen…

Vidi se kroz medije. Sad malo više se vidi i čuje u medijima za „Krila Oluje“, što možemo primijetiti… A ovako – mi smo obični ljudi. Nas u gradu nitko ni ne zna, niti ne prepoznaje – tako da nitko ni ne vidi da smo mi u „Krilima Oluje“. Ne nosimo oznake, značke, po gradu, A u bazi, opet – u bazi je sve isto. Među kolegama pilotima – svi smo tu kolege piloti, i svi znamo, svi poštujemo jedni druge, tako da opet ni tu nema nečeg posebnog.“

Vi ste na ulazu u „Krila“ – što to točno znači?

„Trenutno to znači da sam prošao obuku za demo-pilota. Prva obuka za akro-grupu se sastoji od obuke za demo-pilota na solo avionu… Znači da može izvoditi nastupe kao solo-demo, jer to kasnije nam treba u akro-grupi. Dakle, cijelo vrijeme se leti na malim visinama. To je neka prilagodba za letenje na malim visinama i izvođenje zahtjevnih manevara na malim visinama. Nakon toga kreće obuka u grupi – dakle, obuka u paru, gdje se rade zahtjevni manevri koji će se izvoditi u grupi, a sad u paru. Nakon što se završi ta obuka u paru – dakle, u sastavu od dva aviona – prelazi se na obuku u vodu, u sastavu od tri do šest aviona, ovisno o poziciji koja se uvježbava. Ne mora se uvijek biti sa svih šest aviona ako se uvježbava, na primjer, desna vanjska pozicija – koju ja sada uvježbavam. Ja ću biti desni vanjski, broj šest, i trenutno letimo s tri aviona, jer ja moram biti praktički uvježban za svoju poziciju. Ne treba mi ona druga strana grupe, ona lijeva, za uvježbavanje, jer ja se referiram u odnosu na prvog pratitelja do sebe. Tako da, eto, to je ulazak u akro-grupu.

Kad se završi ta obuka u vodu, dobije se diploma. Prije diplome, naravno, bude ispitni let – na kraju svega toga, ocjena iz ispitnog leta – nakon toga se dobije ta diploma. Postaje se punopravni član akro-grupe, i nakon toga slijedi uvježbavanje programa. Pilot leti sam, ali slijedi uvježbavanje programa za narednu sezonu, ili neki miting koji može doći.“

Kad biste trebali završiti obuku?

„Ja se nadam – kroz nekih tri do četiri tjedna da će biti gotova obuka. Počeo sam početkom devetog mjeseca, sa demo-obukom… A sa letenjem u grupi – prije dva tjedna. Tako to ide…“

Nakon što natporučnik Ivan Rendulić završi obuku do kraja studenog ove godine, u „Krilima Oluje“ preuzet će mjesto br. 6, odn. vanjskog desnog pratitelja, dok će dosadašnji br. 6, satnik Zvonimir Mravunac, preuzeti poziciju br. 4. Uz nešto (vremenske) sreće, „Krila Oluje“ će u punoj formaciji od 6 zrakoplova nastupiti za Dan HRZ i PZO, što će i novom članu, natporučniku Renduliću, biti prvi nastup u akro-skupini. Početkom proljeća 2017. godine nova postava akro-skupine „Krila Oluje“ počet će se pripremati za novu letačku sezonu s natporučnikom Darkom Belančićem na čelu skupine.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.