Nakon više dana najava, tijekom protekle noći Hrvatsku je zahvatio sniježni val. Dok se Dalmacija izgleda provukla tek s vjetrom i kišom, a Istra sa sniježnim pokrivačem do ukupno desetak centimetara, gorske i kontinentalne dijelove Hrvatske zatrpao je prvi pravi ovogodišnji snijeg – u planinama za sada visine do metra, a na kontinentu do 50 cm. Zimske službe rade punom parom, a vremenska nepogoda još ni iz bliza nije savladana, budući da snijeg i dalje neprekidno pada.
U Zagrebu, gdje je palo između 20 i 40 cm snijega (koji i dalje pada, nošen vjetrom), stanje nije riješio ni puni pogon 208 gradskih ralica, te oko 500 tona bačene soli, koja je ipak pretežito završila pod svježim snijegom. Dok se neprekinuto radi od jučer u 20 sati, budući je norma za Zimsku službu da počisti sve “ceste prvoga reda” u roku pet sati nakon prestanka padalina, a “ceste drugog reda”, tj. manje ulice, osam sati nakon prestanka padalina – za sad je stanje stvari donekle očekivano. U Zagrebu je na snazi treći stupanj pripravnosti, dok nadležni ne očekuju potrebu proglašenja i četvrtog stupnja pripravnosti – sllužbeno označenog kao “elementarna nepogoda”.
Došlo je do širih prekida gradskoga prometa, kako brdskih linija autobusa (koje su u prekidu bile čitavo jutro), tako i tramvaja – kod kojeg su u periodima bile prekinute gotovo sve bitnije linije. No, i tu se stanje popravilo tijekom dana, iako još ni iz bliza nije normalizirano zbog kvarova na električnoj mreži, vozilima i pojedinim sklopovima skretnica. U sličnome je stanju i mreža gradskih te prigradskih vlakova – gdje se bilježe kašnjenja od 40 do 100 minuta. Od ranoga jutra zatvoren je bio i međunarodni aerodrom u Zagrebu, gdje su stali i svi jutrošnji letovi – kojih je velika većina prebacivana na popodne. Ondje su nakon 15 sati objavili otvaranje za sav promet, ali kako snijeg nastavlja nesmanjeno padati, upitno je je li to i konačna odluka tamošnjih vlasti. No, nije se zaustavio tek promet u i oko Zagreba.
Međugradski vlakovi kasne i po 200 minuta (kvar vlaka između Dugog Sela i Sesveta stvorio je veliki zastoj na pruzi prema istoku, tako da su vlakovi iz smjera Osijeka i Koprivnice ostali satima zaustavljeni na pruzi, brzi vlak Zagreb-Split je otkazan). Jednako je stanje u autobusnome prometu – linije s Kvarnera su obustavljene, a one iz Dalmacije i Slavonije jako kasne. Kako je za sve nacionalne autoputove ukupno na raspolaganju usporediv broj ralica onome kojega ima sam grad Zagreb (na ruti Zagreb-Rijeka 103 vlastita vozila te nešto unajmljenih kooperanata, a na pravcima pod nadležnošću HAC-a navodno još 125 ralica), ne čudi da su na pojedinim dionicama u prekidu i državne prometnice A6 (Rijeka-Zagreb), A1 (Zagreb-Split), A3 (Brebana-Lipovac, navodno zbog popriječenih vozila), kao i brojne ceste nižega ranga (D8, Jadranska magistrala, D3, stara cesta Zagreb-Rijeka preko Gornjeg Jelenja, i niz drugih). Zbog jakoga vjetra (pa i do 150 km/sat) u prekidu je i trajektni te katamaranski promet na Jadranu, kao što je oko podneva za sav promet zatvoren i most kopno-otok Krk.
Dok hitne službe apeliraju na građane da ne izlaze ili kreću na put ako to ne moraju, ima naznaka i o povećanome broju ozlijeđenih. Ipak, za sada o tome nema točnih zbirnih podataka.