Pentagon nabavlja dronove za napade u zatvorenim prostorima

 

Pentagon je nedavno objavio novi ugovor za kupnju malenih bespilotnih letjelica za PSIO (Precision Strike Indoor & Outdoor), vrijedan 8,8 milijuna USD. Riječ je o kamikaza-dronovima sposobnim za pronalazak i napade na mete u unutrašnjosti zgrada. Ugovor je sklopljen s izraelskim proizvođačem dronova XTEND,  poznatima po svom naprednom radu na dronovima koji su u timovima radili u zgradama u Gazi, objavio je nedavno magazin Fobes. Ugovor je sklopio Pentagonov misteriozni ured za iregularno ratovanje koji razvija kapacitete za vojsku za potrebe asimetričnih, tajnih operacija protiv meta najveće vrijednosti. U prošlosti je to možda značilo neutraliziranje vođe pobunjenika projektilom Hellfire R9X bez oštećenja zgrade u kojoj se nalazio. Ovo novo oružje može izvoditi precizne napade na mjestima koja su dosad bila van dometa. PSIO se može približiti zgradi s većih udaljenosti, ući u nju i “pronaći i neutralizirati” mete, a istovremeno snimiti video dokaze o svojoj misiji.

Zasad će ovakvi dronovi vjerojatno biti dostupni tek nekim postrojbama. Vjerojatnije je da će ih se vidjeti u specifičnim operacijama nego na ratištima. Kao što je i slučaj s drugim vrstama malenih dronova, ova letjelica mogla bi se brzo proširiti među i prijateljskim i neprijateljskim vojskama, iako je repliciranje pametnog AI softvera mnogo kompliciranije od kopiranja hardvera. Iako je XTEND najpoznatiji po svojoj suradnji s IDF-om, gdje su se njihovi dronovi dokazali u akciji, dronovi za Pentagon bit će napravljeni u SAD-u, a početak isporuke očekuje se u prvom tromjesečju ove godine.

“Mađarove ptice”- jedna od najelitnijih ukrajinskih postrojbi bespilotnih letjelica

Ratovi koji su trenutno u tijeku, naročito onaj u Ukrajini, sve više se „oslanjaju“ na dronove, bilo s borbenom, bilo s izvidničkom svrhom. Tijekom sukoba u Ukrajini zabilježeni su slučajevi da su se ukrajinski dronovi uletjeli u zatvorene prostore poput skladišta ili zaklona u koje su se sklonili ruski vojnici. Tako su,prema pisanju Forbesa, u veljači prošle godine ukrajinske snage locirale su skladišta u kojima su Rusi čuvali svoje tenkove T-72 i T-80, borbeno vozilo BMP-3 i inženjersko vozilo BREM. Vrlo vješti ukrajinski piloti poslali su svoje FPV dronove kroz otvorena vrata skladišta i sustavno uništili vozila. “Kao na streljani,” prenosi ukrajinski medij Censor. Ubrzo su skladišta počela gorjeti, a vozila (tenkovi, BREM, BMP i nekoliko kamiona s oružjem, ukupne vrijednosti nekoliko milijuna dolara) bila su uništena, piše Forbes.

Ogroman izazov

Upravljanje dronovima u zatvorenim prostorima veliki je izazov. Prostori su napučeni i komplicirani, a prepreke su u svim smjerovima. XTEND-ov izvršni direktor Aviv Shapira ranije je za Forbes govorio kako je operativni sustav tvrtke, XOS, preuzeo težak posao upravljanja tako da čak i početnici dronovima mogu upravljati kao profesionalci i jednostavno ulaziti kroz prozore ili druge tijesne otvore. Sve što pilot treba učiniti je naznačiti kamo dron treba ići, a XOS napravi sve ostalo. Uz to, sustav “pamti” rutu kojom je prošao kako bi se mogao i vratiti. “Testovi su demonstrirali preciznost, pouzdanost i operativnu superiornost našeg rješenja Scorpio,” rekao je Shapira u priopćenju.

To znači da je ugovor sklopljen za neku verziju XTEND-ovog drona Scorpio. Vjerojatno ima veze s kvadkopterom Scorpio 500, koji može letjeti oko 15 minuta, a zaštićen je od oštećenja prilikom zabijanja u zidove ili druge čvrste objekte. Scorpio nosi oko pola kilogram eksploziva, a nekoliko je opcija za bojeve glave. Detalji nisu objavljeni, ali vjerojatno se radi o bojevim glavama koje se mogu koristiti na ljudskim metama –  posebno oblikovanom eksplozivu za probijanje prepreka poput vrata, kao i termobaričnih bojevih glava u slučaju potrebe za rušenjem čitavih struktura. Navigacijski sustav ovog drona ne oslanja se na GPS ili druge satelitske signale koji su podložni ometanju ili mogu biti nedostupni u zatvorenim prostorima. Domet je navodno dulji od 5 kilometara, uz maksimalnu brzinu od 25 kilometara na sat. Ipak, pored pametnog softvera možda je najupečatljivija značajka ovog drona komunikacija. Mreža omogućava da tri drona rade zajedno, kontrolira ih samo jedan pilot. Obično bi dva drona bila postavljena da “čuvaju” ulaze, dok treći istražuje interijer zgrade.

Ovo nije prvi projekt za dronove Pentagonovog ureda za iregularno ratovanje. Njihova podskupina za taktičku ofenzivnu podršku, čiji zadatak je isporuka “jedinstvene taktičke ofenzivne opreme”, nedavno je nabavila prilagođenu verziju letjelice Hero-30. To je još jedan kamikaza-dron nastao u Izraelu, iako je u tom slučaju hardver isporučivao američki Mistral Inc. Poboljšana verzija nudila je dulje vrijeme letenja, bolju bojevu glavu i povećanu vjerojatnost uspješnog pogotka mete. Američka vojska već posjeduje nekoliko tipova kamikaza-dronova. Jedan od njih je Rogue-1 američkih marinaca, zapravo elegantnija (i skuplja) verzija FPV dronova iz Ukrajine. Ipak, to je oružje koje se može koristiti samo vani. Nano dron Black Hornet, koji se u malim brojevima koristi u Ukrajini, može ulaziti u zgrade, ali je on tek izvidnička letjelica, daleko premalen da bi mogao nositi bojevu glavu. PSIO se može približiti zgradi s većih udaljenosti, ući u nju i “pronaći i neutralizirati” mete, a istovremeno snimiti video dokaze o svojoj misiji.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.