Na Vijeću ministara unutarnjih poslova EU u četvrtak, 12. prosinca, donijeta je odluka kojom od 1.1.2025. Bugarska i Rumunjska ukidaju granične kontrole na svojim unutarnjim kopnenim granicama i tako ulaze u jedinstveno Schengensko područje. Članstvo u “Schengenu” Bugarske i Rumunjske zasigurno će doprinijeti većoj sigurnosti, boljoj zaštiti vanjskih granica Europske unije i otklanjanju sigurnosnih prijetnji te boljem upravljanju migracijama, priopćilo je naše Ministarstvo unutarnjih poslova uz čestitku Bugarskoj i Rumunjskoj.
“Bugarska i Rumunjska su još prije 13 godina krenule u pregovore za ispunjavanje kriterija za pristupanje Schengenu te su uspješno implementirale sve tražene schengenske standarde, uključujući i u području nadzora vanjske granice. Iznimno nam je drago što je konačno i sasvim zasluženo donesena odluka o njihovom pristupanju jer jači Schengen znači jača Europa”,
ističe MUP.
Podsjetit ćemo da je Vijeće prije godinu dana, dakle u prosincu 2023. donijelo odluku kojom su za Bugarsku i Rumunjsku ukinuti nadzori na zračnim i morskim graničnim prijelazima (31. ožujka 2024.). “Ovo je povijesni trenutak za Bugarsku i Rumunjsku, ali i za čitavu Europsku uniju. Hrvatska je uvijek podržavala pristupanje Bugarske i Rumunjske Schengenu. Žao nam je što takva odluka nije donesena i 8. prosinca 2022. kada je za Hrvatsku donesena odluka o pristupanju, međutim raduje nas što su danas i sve one države članice koje su do sada imale zadršku, prepoznale važnost Bugarske i Rumunjske za sigurnost čitavog Schengena i što je Vijeće ministara unutarnjih poslova donijelo jednoglasnu odluku“, navodi MUP.
Inače, ove dvije su zemlje u ožujku ove godine djelomično ušle u schengenski prostor kada su ukinute kontrole u morskim i zračnim lukama. S nove dvije članice, schengenski prostor broji 29 članica, među njima i četiri države koje nisu članice EU-a. Njihovo članstvo u Schengenskom prostoru, tj. njihovo pridruživanje nije bilo bez ozbiljnih problema. Dugo ih je blokirala Austrija, pravdajući svoj veto ilegalnim migracijama, nedovoljnom borbom protiv korupcije i organiziranog kriminala u tim zemljama, kao i vladavinom prava općenito. Tek je prošli mjesec na sastanku u Budimpešti ona odustala od blokade. Jedan od razloga za blokadu bilo je i to što se ulaskom tih dviju zemalja uspostavlja neprekinuta veza bez graničnih kontrola od grčko-turske granice do ostatka EU-a. A upravo preko grčko-turske granice ulazi veliki broj migranata. Bugarska i Rumunjska ulaze u schengenski prostor dvije godine nakon Hrvatske, iako su u EU ušle sedam godina prije nje.