Vrh mađarske vlade, te mađarskih i švedskih Oružanih snaga, kao i predstavnici veleposlanstva Švedske u Mađarskoj, švedske vojne administracije za materijalne resurse i SAAB-a bili su samo dio od stotinjak gostiju koji su se u petak, 4. ožujka, okupili na prostorima mađarske 59. zračne baze u Kecskemétu. Taj kompleks, nazvan “Szentgyörgyi Dezső” po najboljem pilotu mađarskog kraljevskog zrakoplovstva iz doba Drugog svjetskoga rata, predstavlja radni dom zrakoplova Gripen u Mađarskoj, tako da je i normalno da je baš ondje i bila proslavljena “prva dekada” zrakoplova JAS-39 Gripen u Mađarskoj.
Tom su se prilikom okupljenima obratili Tamás Vargha, parlamentarni državni tajnik u mađarskom Ministarstvu obrane, i brigadni general Albert Sáfár, zapovjednik zračnih snaga u Združenom zapovjedništvu snaga mađarskih Oružanih snaga, no glavnu je riječ ipak vodio brigadni general Csaba Ugrik, zapovjednik 59. SZD zračne baze OS Mađarske. On je opisao povijest suradnje Mađarske i Švedske po pitanju borbenih zrakoplova JAS-39 C/D Gripen, kojima je Mađarska nadomjestila svoju negdašnju flotu lovaca MiG-29. Tom su prilikom posebno pozdravljeni i general bojnik Mats Helgesson, zapovjednik stožera švedskog Ratnog zrakoplovstva, te satnik Johan Stridh, zapovjednik Grupe za podršku švedskih zračnih snaga u Mađarskoj – za čiji su rad mađarski kolege iskazali i posebnu zahvalnost.
Brigadni general Ugrik posebno je napomenuo da se, prema sad već desetgodišnjem iskustvu iz Mađarske, Gripen pokazao vrlo sposobnim, pouzdanim i priuštivim zrakoplovom, koji je mađarskim Zračnim snagama omogućio punu kontrolu nad nacionalnim zračnim prostorom. Usporedivo je pun pohvala bio i švedski gost – Jerker Ahlqvist, čelnik za Gripen u poslovnome odsjeku Aeronautike u poduzeću SAAB. “Suradnja sa Zračnim snagama Mađarske je uvijek bila glatka i efikasna, a mi smo zadovoljni da surađujemo s timom koji je postigao takve uspjehe, kod kuće i u svim svojim inozemnim operacijama” rekao je Ahlqvist.
Već spomenuta Grupa za podršku švedskih Zračnih snaga u Mađarskoj je posebno hvaljena po pitanju predaje znanja i specifičnih vještina kolegama iz Zračnih snaga Mađarske – budući je njihov rad bitno doprinio tranziciji na sustav Gripen, te njegovom uvođenju u operativnu uporabu u Mađarskoj kroz proteklih 10 godina suradnje. O tome je brigadni general Csaba Ugrik izjavio:
“Iznimno smo zahvalni za dugu i intenzivnu podršku švedske zrakoplovne grupe za podršku, koja nam je tijekom proteklih 10 godina pomogla tako uspješno koristiti našu u punini NATO interoperabilnu flotu Gripen zrakoplova“.
Nakon prigodnog programa u Kecskemétu, tijekom kojeg su razmijenjene prigodne plakete, švedska je strana svojim mađarskim partnerima uručila i prigodnu maketu zrakoplova JAS-39 Gripen. Ujedno, tom je prilikom održan i prigodni letni program, u kojem je ukupno 10 mađarskih letjelica u zraku ispisalo prigodnu brojku 10 te prikazalo letenje u dvije formacije od po pet zrakoplova.
Mađarska i Gripen
Uvođenjem borbenih zrakoplova Gripen, mađarske Zračne snage uspješno su prešle u red modernih i efikasnih NATO zračnih snaga. Ova je suradnja započela tijekom 2001. godine, kada su vlade Švedske i Mađarske ušle u zajednički sporazum o leasingu – ugovor koji je dodatno modificiran 2003. godine – obuhvativši ukupno 14 Gripen C/D zrakoplova (12 jednosjeda, te dva dvosjeda). Za početak se započelo s obukom pet mađarskih pilota i 19 tehničara, a onda su uslijedila i slijetanja prvih Gripen zrakoplova u Kecskemét, 21. ožujka 2006. godine (3 jednosjeda i 2 dvosjeda). Još je šest aviona stiglo 25. listopada 2006. godine, da bi do prosinca 2007. i svih pribavljenih 14 letjelica bilo u Mađarskoj. Krajem prosinca 2008. oni su stupili i u operativnu pripravnost, tada još kombinirano sa starim MiG-29 (koje je Mađarska konačno povukla iz službe u prosincu 2010. godine). Dok se početno planiralo ugovor sa Švedskom o leasingu borbenih zrakoplova okončati 2016. godine, u siječnju 2012. godine on je dodatno produžen – sve do 2026. godine.
Napomenimo da su Zračne snage Mađarske tijekom prošle godine imale i dvije nezgode, prilikom kojih su bila izgubljena dva od ukupno 14 mađarskih Gripen zrakoplova. Dok je do prve nesreće došlo 19. svibnja u češkoj zračnoj bazi Čáslav (tijekom vježbe Lion Effort 2015), drugi je zrakoplov izgubljen 10. lipnja tijekom redovitih letnih aktivnosti u bazi Kecskemét. Budući su zrakoplovi u Mađarskoj bili temeljem leasing-ugovora (pa su i vlasništvo Švedske do konačnog preuzimanja po potpunome ispunjenju ugovornih obveza), već se mjesecima pregovara o švedskome nadomještanju ovih izgubljenih letjelica. Krajem prosinca prošle godine Vlada Republike Mađarske objavila je dekret potpisan od premijera Viktora Orbana, kojim se objavilo da će postojeći leasing-ugovor sa Švedskom uskoro biti ponovo dopunjen – ne bi li se reguliralo ovaj nadomjestak. Prema mađarskim izvorima, dodatni troškovi za tako dodana dva borbena zrakoplova u periodu 2017. – 2026. ne bi trebali preći 9,5 milijardi forinti (oko 33 milijuna USD).
Osim što od 2014. godine Mađarska svojim Gripen zrakoplovima sudjeluje i u čuvanju slovenskog zračnog prostora, i više od 100 međunarodnih vježbi jasno je pokazalo spremnost mađarskih zrakoplova Gripen. To je i nedavno bilo dodatno podcrtano – kad su mađarske Zračne snage uspješno dovršile svoje sudjelovanje u misiji nadzora zračnog prostora nad Baltikom (Baltic Air Policing – BAP). Četiri mađarska Gripen lovca i oko 80 ljudi bilo je raspoređeno u tu misiju u rujnu 2015. godine. Mađarski kontingent je preuzeo odgovornost za obranu zračnog prostora Latvije, Estonije i Litve na ukupno četiri mjeseca, osiguravajući time sigurnost te regije i NATO saveza. Treba spomenuti da će ova zadaća Zračne snage Mađarske ponovo dopasti 2019. godine.
Ukupno gledano, Mađarska je tijekom posljednjih godina zabilježila preko 14.000 letnih sati svoje Gripen flote, a nedavno su Zračne snage Mađarske započele i s uvježbavanjem za misije noćnog letenja, koristeći pri tome nedavno pribavljene uređaje za noćno gledanje (NVG). Ta sposobnost će dodatno proširiti borbenu spremnost Zračnih snaga Mađarske, te ojačati i doprinos mađarskih Gripen zrakoplova brojnim međunarodnim misijama.