Nakon što su se u srijedu, 22. svibnja, natjecali u streljaštvu, pripadnici vojno-diplomatskog zbora, akreditirani u Hrvatskoj, jučer su posjetili Hrvatski sabor, odnosno resorni Odbor za obranu. No članovi Odbora, redom saborski zastupnici, nisu se pokazali previše impresionirani visokim gostima, pa je od 12 članova Odbora tek njih 4, predvođeno predsjednikom Odbora Tomislavom Ivićem, primilo 13 akreditiranih stranih vojnih diplomata. Na žalost, to je samo nastavak dosadašnje prakse u kojoj na sjednice Odbora dođe tek minimalan broj zastupnika, obično samo onoliko koliko je potrebno za kvorum, a i to nerijetko nakon čekanja i telefonskih poziva zastupnicima da se ipak pojave kako bi se Odbor održao. Kako jučer nije bio potreban kvorum, domaćini stranim vojnim izaslanicima bili su, uz već spomenutog Ivića, i HDZ-ov Zvonko Milas, te SDP-ove Sandra Petrović Jakovina i Dunja Špoljar. Teme sastanka bile su razne, a najzanimljiviji su odgovori na pitanja vojnih izaslanika. Zabilježila ih je saborska Služba za medije, pa ih takve – originalne – i prenosimo.
Sabor o posjeti pripadnika vojno-diplomatskog zbora
Tomislav Ivić upoznao je goste s djelokrugom rada Odbora, posebno ističući suglasje koje prilikom donošenja ključnih odluka na sjednicama Odbora vlada između oporbe i pozicije što smatra bitnim zbog važnosti tema o kojima Odbor odlučuje. Predsjednik Odbora informirao je prisutne o skorašnjoj raspravi koja će se u Hrvatskome saboru održati vezano za dva nova zakona o obrani Republike Hrvatske i službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
U ime vojno-diplomatskog zbora okupljenima se obratio doajen, mađarski vojni i zrakoplovni izaslanik, pukovnik László Hajas, koji je članovima Odbora za obranu zahvalio na realizaciji današnjeg posjeta, te potaknuo svoje kolege na raspravu. Brigadir Eric Prigent, francuski vojni izaslanik obrane, pokrenuo je pitanje smanjenja proračuna za obranu u svim zemljama Europske unije što, prema njegovim riječima, ugrožava ionako oslabljenu sigurnosnu situaciju u Europi, gdje bi u budućnosti bilo mjesta samo za privatne sigurnosne kompanije, a što je loše za europsku demokraciju.
Predsjednik Odbora Ivić potvrdio je kako je kriza pogodila i hrvatski obrambeni sustav gdje se već treću godinu zaredom smanjuje proračun za obranu. Vojni izaslanik Republike Srbije, pukovnik Zoran Bogdanović raspitivao se o mogućnosti uvođenja vojnog sindikata u Oružane snage RH, a Tomislav Ivić odgovorio mu je kako to nije predviđeno zakonom. Njemačkog vojnog izaslanika, pukovnika Jörga Raubera, zanimalo je zašto se Hrvatska odlučila za organizaciju Obalne straže kao sastavnog dijela oružanih snaga RH. „Ključni element te odluke bio je financijske prirode“, rekao je Ivić. Robert Woods, kapetan korvete i vojni izaslanik obrane Sjedinjenih Američkih Država, postavio je pitanje budućnosti Hrvatske i obrambenih smjernica u svijetlu skorog ulaska u Europsku uniju. Predsjednik Odbora za obranu potvrdio mu je kako će Hrvatska u budućnosti biti odgovorna zemlja članica EU-a kao što je i do sada sve preuzete obveze odgovorno izvršavala u sklopu NATO snaga.
Tomislav Ivić zaključno je pohvalio ovakav vid susreta s mogućnošću razmjene mišljenja i iskustava, istaknuvši kako svim pripadnicima vojno-diplomatskog zbora Odbor za obranu stoji na raspolaganju.