Besplatan i beskrajno zabavan računalni program Springsharp NIJE igrica. Radi se simulatoru osnivanja ratnog broda, koji na temelju empirijski “podešenih” metoda matematičkog modeliranja omogućava korisniku simulirati nastanak projekta. Da se razumijemo – ciljana publika ovog simulatora nisu brodograditelji, već ponajprije hobisti koji se žele zabaviti simulirajući povijesne brodove, i to one koji su nastali – ili mogli nastati – u razdoblju od cca. 1860. do 1950. godine.
Program je nastao temeljem ranijeg simulatora Springstyle autora Ricka Robinsona, koji je napisao izvorni kod za potrebe ljubitelja povijesti i alternativne povijesti na raznim internetskim forumima poput Warships1. Novi kod napisali su programeri James Ross-Gowan i Ian Ross-Gowan. Posljednja iteracija programa, Beta inačica SpringSharp 3.0b3, objavljena je još 20. travnja 2008. godine, pa se čini kako je projekt zastao, možda i za trajno, što je zapravo prilična šteta. Ovo je ujedno inačica koju smo iskušali za potrebe prikaza.
Sam program ima nekoliko izbornika u koje korisnik upisuje podatke. Većinu podataka potrebno je upisivati ručno, dok neke program sam izračunava. Krenimo redom. Prvi izbornik traži odabir sustava mjera u kojem ćete raditi, te unos osnovnih izmjera broda i koeficijenta punoće. Budite oprezni, jer istisnina koju dobijete ostaje neizmijenjena do kraja “projektiranja” – jasno, ako je ne podesite naknadno! Slijedi određivanje visine nadvođa, o čemu ovise stabilitet i pomorstvene značajke, ali i cjelokupna čvrstoća trupa. U trećem izborniku možete se do mile volje igrati izborom topova koje brod nosi, i to u pet podizbornika za pet brodskih bitnica – od glavne do strojnica. Četvrti izbornik posvećen je različitom drugom naoružanju: torpedima, minama, podvodnim oružjima, a ovdje možete upisivati i razne druge nespecificirane težine poput (recimo) katapulta i aviona, koje ipak morate sami odrediti. U petom izborniku određuju se debljine oklopa, dok šesti služi izboru porivnih strojeva, uključujući vršnu brzinu i doplov pri ekonomičnoj brzini. Sedmi izbornik omogućava fino podešavanje stabiliteta i pomorstvenosti. Naposljetku, osmi izbornik daje sažeto izvješće o dovršenom “projektu”, dok je deveti naznaka o autorima i njihovim pravima.
A sada – TEST!
No, radi li SpringSharp uopće? Za potrebe testiranja uzeli smo krstaricu Dalmacija nekadašnje Kraljevine SHS (ex-SMS Niobe, kasnija Cattaro, kasnija ponovno Niobe), te kroz program protisnuli podatke kako ih navodi priručnik Weyer’s Taschenbuch der Kriegsflotten za 1939. godinu. Rezultati su ispali prilično dobri: primjerice, podatke koje korisnik ne upisuje ručno SpringSharp aproksimira iznenađujuće dobro. Recimo, kapacitet bunkera za ugljen “pogođen” je točnošću oko jedan posto, dok snaga strojeva odstupa oko dva i pol posto!
Jasno, pravi zaljubljenici će probati i nešto zahtjevnije od starog malog broda. Recimo, washingtonsku “limenjaču” standardne istisnine 10.000 tona s topovima 203 mm ili bojni brod prema ograničenjima Washingtonskog ili Londonskog ugovora o ograničenju pomorskog naoružanja. Time počinje prava zabava, te postaju jasnije teškoće s kojima su se projektanti susretali u razdoblju između dva svjetska rata. SpringSharp je tu nemilosrdan i praktički je nemoguće unutar nametnutih ograničenja sačiniti uravnoteženu borbenu plovnu jedinicu.
Povrh ranije inačice 2.1, moguće je skinuti i priručnik za uporabu, kao i primjere već simuliranih projekata (već sadržane u komprimiranoj datoteci inačice 3.0b3), no pri učitavanju ovih primjera treba ručno prebacivati decimalne točke u zareze, ukoliko se želi očitati ih u decimalnom sustavu mjera. Ukoliko bi se programu moglo štogod zamjeriti, to je (ipak) pretežita tekstualnost sučelja, kao i ograničenje na površinske ratne brodove. Naime, program ne podržava podmornice, a simuliranje nosača aviona zahtijevalo bi puno nagađanja na strani korisnika, pa to ne treba ni pokušavati. No, ljubitelji ratnih brodova iz razdoblja pare i čelika, te površinskih ratnih brodova iz razdoblja svjetskih ratova neće biti zakinuti u zabavi. Jednom riječju, SpringSharp se može preporučiti svim zaljubljenicima u povijest ratnog brodovlja.
Podaci o programu
SPRINGSHARP, 2001.-2008., James Ross-Gowan i Ian Ross-Gowan, besplatan program dostupan na adresi: http://www.springsharp.com/