Slovenska vanparlamentarna stranka Zares (koja je u bivšoj Vladi Boruta Pahora bila član vladajuće koalicije) pokrenula je potpisivanje peticije kojom se traži povlačenje slovenskih vojnika iz Afganistana. Slovenija trenutno u ISAF-u sudjeluje s 89 vojnika, a kraj ove godine trebala bi dočekati s njih 80. Umjesto vojne prisutnosti, Zares traži jačanje pomoći Afganistanu na civilnom području. Pravi razlog za pokretanje peticije ipak ne leži u višegodišnjoj vojnoj prisutnosti Slovenije u operaciji ISAF, niti u naglo probuđenom Zaresovom pacifizmu, već u nedavno donesenom Zakonu o uravnoteženju javnih financija (ZUJF) i rezanjima proračuna te povlastica koje iz tog zakona proizlaze.
Prilikom nedavnog posjeta glavnog tajnika NATO-a Andersa Fogha Rassmusena Sloveniji, Janez Janša je ponovio da će Slovenija u Afganistanu ostati do 2014., kao i da će financijski pomoći afganistanskim snagama sigurnosti s pola milijuna USD godišnje. Franco Juri iz Zaresa tvrdi da je njegova stranka u prošlom mandatu uspjela u Državnom zboru postići načelan dogovor o povlačenju slovenskih vojnika iz Afganistana do kraja ove, 2012. godine, da bi sadašnja, Janšina Vlada, preuzela nove obaveze čak i po završetku tamošnje NATO-operacije 2014. godine. Osim toga, tvrdi dalje Juri, usred ukidanja socijalnih prava vlastitim građanima, Slovenija na sebe preuzima nove obaveze u okviru NATO-saveza – kao što je kupovina špijunske bespilotne letjelice vrijedne 6,8 milijuna eura. To je bitno više nego što je Janšina Vlada uštedjela od snižavanja mirovina za 26 tisuća umirovljenika (pretpostavlja se da će ta ušteda iznositi oko 5 milijuna eura).
Za zastupnika u Europskom parlamentu i bivšeg slovenskog ministra vanjskih poslova, Ivu Vajgla, upitan je legitimitet prisutnosti vojnika NATO-a u Afganistanu nakon 2014. godine. „Intervencija neće završiti 2014. Samo će promijeniti svoj značaj – iz vojne u paravojnu. Ako ćemo i mi ostati tamo, sudjelovat ćemo u krajnje sumnjivom poslu“, smatra Vajgl. On je u Europskom parlamentu 2010. godine, zajedno s bivšim podtajnikom UN-a, Talijanom Pinom Arlacchijem, inicirao rezoluciju o novoj strategiji Europske unije u Afganistanu. U toj se strategiji, među ostalim, govori o štetnom insistiranju na ostanku vojne sile u Afganistanu, kao i o nemarnom odnosu prema civilnim razvojnim i sličnim projektima, koji bi zemlji podno Hindukuša omogućili kakvu-takvu normalizaciju.