Simboličnom vježbom presretanja „neprijateljskog“ aviona danas je i službeno započela NATO-misija nadzora zračnog prostora nad Crnom Gorom. Ubuduće će zračni prostor ove nama susjedne države nadzirati i štititi borbeni zrakoplovi Eurofighter EF-2000 i F-16 iz sastava Zračnih snaga Italije i Grčke. Na svečanosti održanoj na vojnom aerodromu Golubovci kod Podgorice borbeni avioni ove dvije NATO-zemlje prikazali su pokaznu vježbu prizemljenja „uljeza“ kojeg je predstavljao Learjet-45, službeni zrakoplov Vlade Crne Gore. U njemu su se nalazili ministar obrane Crne Gore Predrag Bošković i predstavnici NATO-saveza, a nakon uspješnog „prizemljenja“ iznad Golubovca je simbolično izvršen i prelet savezničkih lovaca koje će Crnogorci ubuduće nešto češće viđati na svome nebu. Specijalizirani zrakoplovni portal Tango Six navodi da su u presretanju sudjelovali višenamjenski borbeni avioni Eurofighter EF-2000 iz sastava 36. pukovnije Ratnog zrakoplovstva Italije iz baze Gioia del Colle, kao i „F-16C Block 52+ Advanced“ iz 116. borbene pukovnije Ratnog zrakoplovstva Grčke, smještene u zrakoplovnoj bazi Araxos (na zapadnoj obali Grčke, oko 200 km od granice s Albanijom i oko 450 km od granica Crne Gore).
„Jedan za sve i svi za jednoga. Crna Gora, kao i 28 saveznica prije nje, od danas će shvatiti što to znači jedinstvo zajedničkih vrijednosti, posvećenost zajedničkoj sigurnosti i koncept kolektivne obrane”,
rekao je brigadni general Roberto di Marco, zamjenik zapovjednika NATO-vog Rasporedivog zrakoplovnog centra za zapovijedanje i nadzor (Deployable Air Command and Control Centre – DACCC). On je u ime NATO-a službeno označio početak misije Air Policinga u Crnoj Gori. Ujedno, general di Marco naglasio je da je riječ o mirnodopskoj misiji, očiglednom primjeru načela kolektivne sigurnosti kao samog temelja Sjevernoatlantskog sporazuma. Zrakoplovnim aktivnostima u okviru QRA (Quick Reaction Alert) procedura NATO saveza nad Crnom Gorom rukovodit će se iz Španjolske, iz Kombiniranog centra za zračne operacije smještenog u bazi Torrejón nedaleko Madrida (Combined Air Operations Centre Torrejón – CAOC TJ).
Početak ove aktivnosti nadzora zračnog prostora poklopilo se s prvom godišnjicom članstva Crne Gore u NATO savezu, pa je crnogorska Vlada brže-bolje priopćila da „misija zaštite zračnog prostora predstavlja jedan od najznačajnijih oblika izravne koristi članstva Crne Gore u NATO-u“:
„Imajući u vidu ograničene vlastite kapacitete, Crna Gora dobiva od saveznika podršku u području zaštite zračnog prostora, kroz misiju NATO-a koja je neborbenog karaktera, a za koju Crna Gora neće imati nikakve dodatne financijske obaveze osim onih koje su već predviđene za zajednički proračun NATO-a“,
stoji u priopćenju Vlade Crne Gore.
„Ono što smo danas vidjeli samo je mali dio benefita koje Crna Gora crpi iz NATO. Ovo je pokazatelj ispravnosti politika i odluka koje smo donijeli u prethodnom periodu. Danas se osjećamo sigurniji, jer su naše granice, nebo i more zaštićeni i od nenamjernih i od namjernih zloupotreba”, kazao je ministar obrane Predrag Bošković. O ovoj novoj dimenziji NATO-prisutnosti u Crnoj Gori jučer je govorio i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, na zajedničkoj press-konferenciji s crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem povodom prve godišnjice članstva u Savezu. „Baš kao što se Crna Gora opredijelila za NATO, tako se i NATO opredjeljuje stati uz Crnu Goru. NATO je obrambeni savez. Mi štitimo sve saveznice od bilo koje prijetnje. Tako će sutra NATO započeti s Air Policing patrolama nad Crnom Gorom, borbenim zrakoplovima iz Italije i Grčke. Ova mirnodopska misija osigurat će sigurnost vašeg neba, bilo od civilnih ili vojnih zrakoplova u nevolji, ili od kakve druge prijetnje. NATO pruža ovu potporu Saveznicima bez vlastitih zračnih snaga kao snažan znak NATO solidarnosti“, rekao je Stoltenberg.
Prilikom nedavnog predstavljanja procesa donošenja odluke o nabavi aviona F-16 Barak za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, ministar obrane RH Damir Krstičević izjavio je da bi s tim svojim zrakoplovima Hrvatska željela sudjelovati u misijama Air Policinga, posebno uzme li se u obzir da zemlje u regiji, poput Crne Gore ili Albanije, nemaju vlastito zrakoplovstvo i koriste ovu NATO-uslugu. Albansko nebo, baš kao i crnogorsko, također čuvaju borbeni zrakoplovi Italije i Grčke, a albanska ministrica obrane nedavno je izjavila kako Albanija ne namjerava ulaziti u nabavu borbenih zrakoplova, te da ostaje orijentirana samo na helikoptere. Službenih reakcija na ovu Krstičevićevu izjavu nije bilo, ni iz Crne Gore ili Albanije, kao niti iz Bruxellesa.
*Photo: Ministarstvo obrane Crne Gore/S.Matić
**Video: Vlada Crne Gore