Tri puta produžavani resursi paloj 121-ici

 

Na poslijepodnevnoj izvanrednoj pressici u vojarni „Pukovnik Marko Živković“ na Plesu, načelnik HRZ i PZO-a, netom promaknuti general bojnik Dražen Šćuri i službeno je potvrdio vijest o današnjem padu hrvatskog zrakoplova MiG-21, oznake 121. Avion se vraćao iz Zadra (odnosno Zemunika) kao pratilac MiG-a oznake 135, gdje su oba sudjelovala na Danu otvorenih vratiju u sklopu proslave Dana pobjede.

„Let je prošao u redu, a prilikom prilaska za slijetanje došlo je do problema u hidraulici prilikom otvaranja stajnog trapa. Pilot je to uspio napraviti ručnim putem, znači mehaničkim putem, međutim u tom trenutku je došlo do požara na motoru. To nije uobičajena situacija, to se rijetko dešava, ali eto dešava se“,

rekao je uvodno general Šćuri, dodavši kako je vrlo iskusan i nadasve priseban pilot Stanko Hrženjak postupio po svim pravilima struke, i prizemljio avion spasivši svoj život, ali i živote ljudi na zemlji.

Pukovnik Stanko Hrženjak, pilot aviona MiG-21, oznake 121

Pukovnik Stanko Hrženjak, pilot aviona MiG-21, oznake 121

I pilot Hrženjak, koji je na press-konferenciju došao nakon bolničkog pregleda, potvrdio je da je došlo do otkaza osnovnog hidro-uređaja, nakon čega je, u skladu s procedurom, pokušao izvući stajni trap načinom za izvanredno izvlačenje trapa:

„Kad sam to uspio, došlo je do otkaza pomoćnog hidro-sustava, to kad vas krene onda vas krene. Najbližim i najkraćim putem sam htio ići na slijetanje, izbjegavajući u cijeloj priči područje Velike Gorice, Gradića i ostalog, i već pri samom ulasku u pravac došlo je do eksplozije u motoru, u kabini je nastao dim, došlo je do crvenila – postoji jedan signalizator opasnih režima koji je počeo izvanredno blještiti. Na T-10 ploči pojavila se signalizacija požara, u tom trenutku ja sam već bio na nekih 500 metara, s brzinom otprilike 400 km i falilo mi je još možda 10 sekundi leta da uđem potpuno u pravac i 15 da sletim.“

Kako su u tom trenutku ispod njega bile kuće, pričekao je da ih prođe, te se potom katapultirao na visini od 200 metara:

„Pao sam 20-30 metara od aviona. Prvo što sam pogledao di je pao avion, da vidim da nije pao na nečiju kuću. Za sad je sve OK, a što se tiče ovog ostalog ima povjerenstvo koje će utvrditi zašto i kako se to desilo.“

Odmah su formirana dva povjerenstva – jedno stručno, koje će se baviti razlozima otkaza rada motora, te drugo koje je osnovao Glavni stožer i čija je zadaća da ustanove da li je bilo nekih pogrešaka u zapovjednom lancu. Kada izvješća budu dovršena, oba će biti javno objavljena, obećao je Šćuri.

Jedna od zadnjih fotografija 121-ice prije polijetanja sa Zemunika

Jedna od zadnjih fotografija 121-ice, prije popodnevnog polijetanja sa Zemunika

Zrakoplov kojim se Hrženjak vraćao u Zagreb, sada već pokojna 121-ica, stari je avion, pred istekom resursa, ali potpuno ispravan u trenutku kada je polijetao iz Zadra. U trenutku kada su otkazale obje hidraulike, avion je postao potpuno neupravljivim, i nije postojala druga mogućnost nego srušiti ga što bezbolnije po okolinu. Kako bi smanjio rizik, pilot je pokušao potrošiti što više goriva. No čini se da je pilot Hrženjak danas potpuni pehista – u Zadar je doletio na MiG-u oznake 135, kojem je današnji prelet preko Knina i pokazivanje u Zemuniku bila premijera nakon remonta u Ukrajini. Prilikom slijetanja u Zemunik, Hrženjak nije bio siguran je li se 135-ici spustio stajni trap:

„Ja sam isto letio na tom 135 avionu, tako da vam mogu potvrditi da je taj avion koji je došao s remonta potpuno ispravan i potpuno spreman za letenje. Ono što se desilo u Zadru – da odmah budemo na čistom – je trenutak u kom sam ja samo tražio od startne (zato postoji startna) da mi provjeri, jer nisam imao signalizaciju u kabini, izvučenosti noge, da mi provjeri da li je noga izašla ili nije. Kad mi je on to reko, a da bi to mog’o – morate ga nadletit’, morate proć’ iznad njega…nakon toga on mi je rek’o, ja sam napravio novi krug, sletio i sve OK.“

Za razliku od gotovo pa „nove“ 135-ice, stara 121-ica (avion generacije ’78’. do ’81.) trebala je za koji dan ići u otpis, što je ujedno i razlog zbog kojeg nije slana u Ukrajinu na remont. No zbog kašnjenja MiG-ova s remonta u Ukrajini, a kako bi se osigurala zaštita zračnog prostora RH, zrakoplovu oznake 121 u nekoliko navrata su se produžavali vremenski resursi, priznao je načelnik HRZ-a Dražen Šćuri:

„Vremenski resursi su istekli u 11. mjesecu prošle godine i produženi su do 15. 08. ove godine, u tri navrata. Znači, produžuju se dio po dio – nakon svakog isteka perioda koji se produžava radi se pregled na avionu. Ukoliko je sve ispravno – odobrava se određeni vremenski period.“

Da su istekli radni resursi, 121-ica ne bi mogla biti u zraku – pomalo je kriptično objasnio general bojnik Šćuri:

„Ukoliko radni resursi pređu dozvoljeno, tu nema produžavanja resursa, znači radni resursi su zakon. Ukoliko radni resursi nisu prešli, a vremenski resursi jesu, u određenim mjerama može se produžiti vremenski resurs, ali ne preko ovih radnih resursa. Ovom avionu jesu istekli vremenski resursi, ali ne i letni… otprilike 60-70% svog naleta koji je mogao naletit. U skladu s Pravilnikom o održavanju zrakoplova, ovo produženje resursa je dozvoljeno, jer radi se u skladu s tim pravilima.“

Šteta je, dodao je Šćuri, „ne iskoristiti preostali resurs, te izbaciti avion ukoliko još može letjeti“.

Unatoč današnjem nemilom događaju, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i dalje će brojati eskadrilu od 12 MiG-ova, jednom kada se svi vrate s remonta u Ukrajini. Kako 121-ica nije bila predviđena za remont već za otpad, ona se od 15. kolovoza ne bi ni brojila u raspoloživi broj hrvatskih nadzvučnih zrakoplova.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.