Potpisan sporazum – Italija i Mađarska čuvaju hrvatsko nebo!

 

Sporazum prema kojem hrvatsko nebo štite i nadziru borbeni avioni susjedne Italije i Mađarske potpisan je prošli mjesec, objavio je večeras Dnevnik Nove TV. Sporazum je u ime Hrvatskog ratnog zrakoplovstva potpisao njegov zapovjednik, general  Michael Križanec, no MORH do danas o tome nije objavio ni slovo.

“Sve ono što dan danas radimo sa svojim lovcima i svojim operativnim središtem, nastavit će se i dalje. Samo neće polijetati hrvatski borbeni avioni na uzbunu koja bude od strane NATO-a, nego će to raditi susjedne zemlje članice sa svojim avionima”,

rekao je za Novu TV brigadir i zamjenik zapovjednika HRZ-a Željko Ninić, dodavši kako još neke detalje treba dogovoriti i ispolirati:

“Pri kraju smo pregovora i dogovora, treba promijenit dosta regulative na razini susjednih zemalja, Hrvatske i NATO-a. Sve to ide paralelno i ja bih rekao da smo blizu početka primjene sporazuma. Sve bi trebalo biti dogovoreno do kraja godine”.

Brigadir Željko Ninić, zamjenik zpovjednika HRZ-a (Photo: Dnevnik.hr)

Prema sporazumu, mađarski borbeni avioni JAS 39 Gripen preuzet će sjeverni i kontinentalni dio Hrvatske, dok će talijanski Eurofighteri dežurati na Jadranu. Sličan sporazum o nadzoru zračnog prostora ima i Slovenija – od 2007. s Talijanima, a od 2013. i s Mađarima. No umjesto teritorijalne podjele, Slovenija je sa svojim susjedima dogovorima vremenska razdoblja kada “air-policing” rade jedni, a kada drugi.

Baš kao i u Sloveniji, susjedi nam ovu uslugu neće naplaćivati, kaže brigadir Ninić:

“Zemlje koje će dati uslugu ne traže zauzvrat nikakve financijske naknade od zemlje primateljice. To su isti lovci koji čuvaju Mađarsku i Italiju, samo će im područje odgovornosti biti malo prošireno i ne iziskuje nikakve dodatne troškove. To je praksa i drugih europskih zemalja, koje su u sličnoj situaciji kao Hrvatska”.

Air-policing na Baltiku – talijanski Eurofighter i ruski MiG-31 (Photo: NATO)

Da je tako nešto ne samo moguće, nego i izgledno, portal Obris.org najavio je još prije 5 godina. U srpnju 2019. hrvatska je Vlada usvojila “Nacrt konačnog prijedloga zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske o suradnji u području vojnog zrakoplovstva i protuzračnih aktivnosti“, kojeg su Mađari opisali kao “sporazum između Vlada o nadzoru zračnog prostora“, što je protumačeno kao express-rješenje nakon što je nekoliko mjeseci ranije propao posao kupovine borbenih aviona iz Izraela. I dok  je portal Obris.org ustvrdio da upravo taj i takav sporazum otvara prostor na mađarski air-policing nad Hrvatskom, visoki časnici HRZ-a tvrdili su da se to nikada neće dogoditi. Okolnosti su ih demantirale 5 godina kasnije.

Dosadašnji čuvari hrvatskog neba, borbeni avioni MiG-21, kojih je sve manje sposobno za zadaće nadzora zračnog prostora, nakon službenog umirovljenja završit će kao muzejski eksponati. Što se novih hrvatskih borbenih aviona Rafale tiče, untoč politički zahvalnim floskulama kako oni “sada čuvaju hrvatsko nebo“, to se sigurno neće dogoditi još neko vrijeme. I sam zapovjednik HRZ-a, general Križanec, u intervjuu za Večernji list u prosincu prošle godine najavio je da će “početnu operativnu sposobnost na Rafaleima HRZ dostići već krajem 2025. godine“. Do tada se uzdajemo u ratna zrakoplovstva susjednih država, Italije i Mađarske, ma što o tome svojedobno pričali ovi ili oni nadležni.

DODATAK: Dan nakon što su mediji objavili vijest o potpisivanju sporazuma o susjedskom nadzoru zračnog prostora, oglasilo se i Ministarstvo obrane priopćenjem u kojem objašnjavaju da “privremeno Rafalei ne formiraju dežurni borbeni dvojac kako se ne bi utjecalo na intenzitet obuke pilota i sigurnost letenja te nepotrebno trošili materijalni, personalni i financijski resursi.” U nstavku priopćenja MORH potvrđuje izvještavanje Nove TV:

“Kako bi se osigurala neometana obuka pilota Rafalea, zadaća dežurnog borbenog dvojca privremeno će se obavljati iz zrakoplovnih baza susjednih savezničkih zemalja Italije i Mađarske. Ministarstvo obrane je u ranijim odgovorima medijima najavilo da će se to činiti nakon potpisivanja bilateralnog sporazuma (Technical Arrangement) na razini oružanih snaga, što su činile i druge članice NATO-a u prijelaznom razdoblju. Taj su sporazum prošli mjesec u ime ministarstava obrane potpisali zapovjednici ratnih zrakoplovstava, a primjena samog sporazuma očekuje se do kraja godine. Do primjene tog sporazuma, kao što smo već izvještavali, dežurni borbeni dvojac formiraju MIG-ovi.

Kada se od kraja ove godine mirnodopska zadaća borbenog dvojca bude obavljala iz zrakoplovnih baza Italije i Mađarske, to ne iziskuje nikakave dodatne troškove za Republiku Hrvatsku, dakle to se ne plaća. Predmetne zadaće onda će obavljati talijanski Eurofighteri i mađarski Gripeni.

Podsjetimo, zračni prostor Republike Hrvatske integralni je dio savezničkog zajedničkog sustava nadzora i zaštite zračnog prostora. Potpisanim dokumentom (Transfer Of Authority – TOA) na razini oružanih snaga 2009., Republika Hrvatska je, kao i ostale NATO snage protuzračne i proturaketne obrane, prihvatila Air Policing kao mirnodopsku zadaću nadzora i zaštite zračnog prostora koja uključuje zračno motrenje i navođenje, zapovijedanje i nadzor u zraku te odgovarajuća sredstva protuzračne obrane (lovački avioni).”

 

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.