Kako je u petak, 10. siječnja, objavio splitski Brodosplit, drugi u seriji od pet obalnih ophodnih brodova spreman je za isporuku Hrvatskoj ratnoj mornarici:
“Obalni ophodni brod Umag (OOB 32) uspješno je položio zadnji test u vodama splitskog akvatorija te će kroz nekoliko dana Ministarstvo obrane, odnosno Hrvatska ratna mornarica (HRM), njezina Obalna straža, i službeno preuzeti brod.
Mornari i časnici HRM-a već par mjeseci testiraju Umag, a testiranje se odužilo za par tjedana jer se čekalo da zapuše jako jugo da stanje mora bude 4, kako bi Umag zadovoljio i zadnji test,“
objavio je Brodosplit na svojim društvenim mrežama.
MORH je preuzimanje broda očekivao još početkom prosinca prošle godine, no isporuka se, eto, otegnula zbog nedostatka vremenskih neprilika. Štoviše, kako bi ispunio svoje obaveze, MORH je u jesenskom rebalansu proračuna stavku za OOB s nule digao na 5,7 milijuna eura. Na saborskom Odboru za obranu, održanom 09. listopada prošle godine, ravnatelj Uprave za materijalne resurse MORH-a Ivica Grebenar je objasnio zašto je tome tako:
“Što se tiče obalnog ophodnog broda, ovih 5,7 milijuna – to je bio iznos koji je bio planiran prošle godine, a mi sad radimo rebalans za ovu godinu. Mi smo imali neko vrijeme zastoj u potpunosti u proizvodnji. Postavili smo si pitanje da li proizvođač može uopće i završiti s obzirom na situaciju u kojoj se našao. Da li može završiti cijeli ovaj projekt pa smo onda krenuli u razgovore s njima i došli smo do jednog dodatka ugovora s kojim smo probili led, ali samo za prvi brod iz serije. Znači, mi imamo od ranije isporučeni prototip i onda smo s Dodatkom 6 probili led, da tako kažem, savladali rizike, odnosno našli odgovor na te rizike i sklopili ugovor za prvi brod iz serije i ta proizvodnja prvog broda ide dosta dobro. Trebao bi biti završen do kraja godine. I onda smo shvatili da postoji realna mogućnost da nastavimo taj projekt od kojeg mi ne možemo odustat i onda smo faktički planirali nova sredstva koja u onom trenutku kad je bio ovaj proračun planiran nije bilo realno.”
Kao što je već pisao portal Obris.org, OOB-32 Umag započeo je s testnom plovidbom sredinom listopada prošle godine da bi je okončao 3 mjeseca 3 mjeseca kasnije. Time je izgradnja obalnih ophodnih brodova za potrebe HRM, odnosno Obalne straže, debelo zagazila u svoju 11. godinu – ugovor je potpisan 2014., prototip je predan HRM-u krajem 2018., Brodosplit je najavio da počinje s izgradnjom preostala 4 broda u kolovozu 2020., da bi tek u ožujku 2024. bio potpisan dodatak osnovnom ugovoru kojim se definira izgradnja drugog OOB-a u roku od 9 mjeseci. I taj rok je probijen kao i svi ostali, iako se godinama tvrdilo da je OOB-32 Umag već gotovo 80% dovršen. Uspije li MORH postići nove dogovore s Brodosplitom, preostaje izgradnja još 3 OOB-a. Ovim tempom, bit će veliki uspjeh ako HRM do 2030. dobije svih 5 OOB-ova naručenih davne 2014.