Novi Pravilnik o stambenom zbrinjavanju

Prvog dana mjeseca studenog na snagu je stupio novi Pravilnik o stambenom zbrinjavanju (NN 131/13, od 30 listopada 2013.) kojeg je ministar obrane Ante Kotromanović na temelju Zakona o službi u OS RH potpisao 25. listopada. Ovaj novi pravilnik van snage stavlja 10 godina stari Pravilnik o korištenju i opremanju službenih stanova, kojeg je 2003. donijela također SDP-ova ministrica obrane Željka Antunović.

Uz danas pretežitu, a za OS RH zapravo prilično nezgodnu situaciju – privatni stambeni smještaj većine Djelatnih vojnih osoba – novim se pravilnikom tek spominje (1) smještaj vojnih osoba  u vojnim lokacijama na teret Ministarstva obrane, dok se podrobnije reguliraju (2) smještaj u službeni stan, te (3) davanje naknade za stanovanje. Ovi su naglasci osim kroz promjenu imena samoga Pravilnika, vidljivi već i u prvoj rečenici novog pravilnika kojim se „uređuju uvjeti i kriteriji za davanje na korištenje službenog stana, te način utvrđivanja prava na naknadu za stanovanje“.

Korištenje službenih stanova

Pravilnik propisuje da mogućnost korištenja službenog stana imaju djelatne vojne osobe u Ministarstvu obrane i OS RH, pri čemu „pravo na korištenje opremljenog službenog stana imaju načelnik GS OS RH, zamjenik načelnika GS OS RH i djelatnici imenovani odnosno raspoređeni na ustrojbena mjesta generala/admirala“, a u slučaju ako nema opremljenog stana – isti mogu računati na korištenje neopremljenoga. No ministar obrane, neovisno o ovim kategorijama i propisanim kriterijima za dodjelu stana, iznimno može „dati na korištenje službeni stan djelatnim vojnim osobama raspoređenima na položaj načelnika sektora i na radna mjesta u Kabinetu ministra, na određeno vrijeme za vrijeme trajanja mandata ministra obrane“. Pravo na korištenje imaju i ostale djelatne vojne osobe, ako zadovoljavaju jedan od kriterija također propisanih ovim Pravilnikom.

Sam ministar obrane, kao i njegov zamjenik/ca, pomoćnici i tajnik Ministarstva ispali su s liste pojedinih kategorija za koje ovaj pravilnik propisuje korištenje službenih stanova. Također, novi pravilnik više ne propisuje razinu opremljenosti stana (to po novome određuje Uprava za materijalne resurse, koja ujedno vodi evidenciju službenih stanova po lokaciji, strukturi i opremljenosti; te obavlja i naplatu naknade za korištenje stana), ali propisuje osnovnu površinu po korisniku. Tako za samca osnovna površina službenog stana iznosi do 40 m² i može biti uvećana još za 20 m², ako za to postoji mogućnost. Takva će se osnovna kvadratura uvećavati za po 10 m² po svakome članu uže obitelji koji živi s korisnikom takvog službenog stana.

Prema dosadašnjem Pravilniku o korištenju i opremanju službenih stanova korisnik stana podmirivao je troškove korištenja, poput potrošnje struje, vode, plina telefona, čišćenje stubišta, rasvjetu i druge režijske troškove, dok je Ministarstvo obrane plaćalo redovno održavanje stana i opreme stana, pričuvu zgrade te „druge troškove koje je RH obvezna podmiriti kao vlasnik stana“. Novi Pravilnik o stambenom zbrinjavanju određuje jedinstvenu cijenu mjesečne naknade za korištenje službenih stanova – određene po kvadratu stana, i to „8,00 kn/m² stambenog prostora za opremljeni službeni stan“, te „5,00 kn/m² stambenog prostora za neopremljeni službeni stan“.

Neplaćanje troškova korištenja stana postaje razlog da Ministarstvo obrane otkaže ugovor o korištenju stana – to se, doduše, može dogoditi samo ako korisnik ne plati 2 uzastopne, odnosno 3 rate za troškove korištenja stana u skladu s ugovorom. Također, prilikom primopredaje stana (bez obzira bila ta primopredaja dobrovoljna ili prisilna) korisnik je dužan predočiti dokaz o podmirenim svim troškovima, a ako se utvrdi da je bio neredoviti platiša – MORH će pokrenuti postupak prisilne naplate. Novost je i to da se ugovor o korištenju stana na 5 godina („odnosno do prestanka službe ako im služba prestane prije isteka roka od 5 godina“) „smatra prešutno obnovljenim ako korisnik stana ispunjava uvjete za daljnje korištenje službenog stana u skladu s odredbama novog Pravilnika“. Dosadašnji pravilnik nije predviđao takvu mogućnost.

Svima koje je novi Pravilnik zatekao u službenom stanu bit će važne i tzv. prijelazne i završne odredbe. Pa tako svi oni u vrijeme stupanja na snagu ovoga Pravilnika nisu imenovani, odnosno raspoređeni na dužnost zbog koje im je službeni stan dan na korištenje, obavezni su u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika (dakle, do 30. studenog) podnijeti zahtjev za davanje na korištenje službenog stana. U istom roku isti takav zahtjev moraju podnijeti i svi oni korisnici kojima je do stupanja na snagu novog Pravilnika isteklo vrijeme od 5 godina na koje je sklopljen prethodni ugovor o korištenju. Svi ostali zatečeni korisnici službenih stanova nastavljaju koristiti stanove u skladu sa sklopljenim ugovorima o korištenju službenog stana, do isteka roka na koji je ugovor sklopljen. Onaj tko nakon isteka roka od 30 dana po prestanku Ugovora o korištenju službenog stana ne preda prazan stan natrag u ruke Upravi za materijalne resurse – uz stegovne mjere trebao bi se naći pogođen i svojevrsnom kaznenom naknadom, „najamninom“ koja od 5 ili 8 kuna po m² sada skače na 40 kuna po m².

Dok na prvi pogled to izgleda strašno, računica pokazuje da to i nije u svim okolnostima tako (posebno ako se pogleda primjer Zagreba, gdje onda stan od 40 m² najednom košta 1600 kuna – što je još uvijek u granicama uobičajene komercijalne cijene iznajmljivanja). Time kazneni karakter ove mjere u nekim okolnostima već sad nije postignut, a da ne spominjemo i situaciju koja bi lako mogla nastati za koju godinu, kada u uporabi ostanu iznosi iz ovog pravilnika, doduše realno smanjeni godišnjom stopom inflacije – nagrizanjem vrijednosti same valute koju mnogi vole zaboraviti u računima. Upravo je ona i bila razlogom da se jednom davno odustalo od ovakvog propisivanja sitnih iznosa u pravnim propisima – što je pravna praksa kojoj se ovim pravilnikom vraćamo.

Naknada za stanovanje

Dok se u čitavom propisu ni jednom riječju ne implicira iznos spomenute naknade,  na nju načelno imaju pravo DVO koji su  po potrebi službe (1) raspoređeni u mjesto najmanje 50 km udaljeno od mjesta njihovog stanovanja ili se nalazi na otoku, (2) kojima se u roku od 30 dana od dana rasporeda ne može dati na korištenje službeni stan, i (3) nisu smještene u vojnim lokacijama.

Ovom isplatom, koja može započeti tek s prvim danom rasporeda po potrebi službe, ujedno se gubi pravo na (1) korištenje organiziranog prijevoza, kao i pravo na dva novčana primitka – (2) troškove međumjesnog prijevoza te (3) naknadu zbog odvojenog života od obitelji. Dok je nastanak prava na naknadu za stanovanje tek kratko stavljen u djelokrug čelnika ustrojbenih jedinica MORH-a i OS RH, u skladu s ovlastima za odlučivanje u funkcionalnom području upravljanja osobljem – prestanak ovoga prava reguliran je Pravilnikom, kroz nabrajanje 9 odvojenih razloga za prestanak: (1) danom useljenja u službeni stan, (2) rasporedom u drugo mjesto službe, (3) stambenim zbrinjavanjem u mjestu službe ili u krugu do 50 km od njega, (4) upućivanjem na obuku ili izobrazbu u inozemstvo, odnosno izvan mjesta prebivališta na dulje od 30 dana, temeljem koje je ostvareno neko pravo na posebnu naknadu, (5) upućivanjem u misiju ili aktivnost u inozemstvu, (6) upućivanje na vojno-diplomatsku dužnost, (7) upućivanje u drugo javnopravno tijelo ili pravnu osobu, (8) osiguravanje organiziranog prijevoza do mjesta službe, i konačno (9) prestankom službe.

Već po načinu kako je naknada za stanovanje regulirana – bez spomena o iznosu, s labavim uređenjem nastanka, te detaljno uređenim prestankom – dalo bi se zaključiti da ovo sredstvo stambenog zbrinjavanja neće biti korišteno šire, te za velik broj ljudi.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.