Nakon što ga je donijela Vlada Republike Hrvatske 13. prosinca prošle godine na svojoj 71. sjednici, akt “Nacrt prijedloga zakona o potvrđivanju Memoranduma o suglasnosti između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Rumunjske o uzajamnom pružanju potpore države domaćina, s Nacrtom konačnog prijedloga zakona” dospio je i pred Sabor, samo dan nakon odlaska iz Hrvatske Florina Lazăra Vlădice, državnog tajnika Ministarstva nacionalne obrane Rumunjske. Saborski Odbor za obranu raspravio ga je ultra-kratko na svojoj 11. po redu sjednici, u četvrtak 18. siječnja, a onda se ovaj Prijedlog zakona u petak 19. siječnja ujutro našao i na plenarnoj sjednici Hrvatskog sabora. Kao i pred Vladom 13. prosinca, ovu točku dnevnoga reda je i pred općom sjednicom Sabora obrazlagao Tomislav Ivić, državni tajnik u Ministarstvu obrane.
O Zakonu kojim se prihvaća Memorandum o suradnji oko jačanja uzajamne Potpore države domaćina (Host Nation Support) s Rumunjskom, Ivić je u prosincu prošle godine rekao:
“Republika Hrvatska će donošenjem ovog zakona ispuniti unutarnje pravne uvjete za stupanje na snagu navedenog Memoranduma o suglasnosti, kojim se u odnosima dviju država uspostavlja međunarodnopravni okvir za daljnju međusobnu vojnu suradnju putem omogućavanja logističke, financijske i pravne potpore tijekom aktivnosti na državnom području Republike Hrvatske i Rumunjske. Memorandumom o suglasnosti utvrđuju se uvjeti i opći postupci za uzajamno pružanje potpore države domaćina snagama bilo koje od stranaka, dok sudjeluju u operacijama i u obuci na državnom području države druge strane. Izvršavanje Memoranduma o suglasnosti omogućit će Republici Hrvatskoj i Rumunjskoj pristup širokom spektru logističkih resursa za potporu bilateralnim vježbama, te združenim razmještajima, brži pristup širokom spektru strateške infrastrukture, te učinkovite i brze potpore u slučaju prirodnih katastrofa i izvanrednih situacija. Za provedbu ovog zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva iz državnog proračuna, budući da će se njegova provedba odvijati kroz redovne aktivnosti Ministarstva obrane. S obzirom na prirodu postupka potvrđivanja međunarodnih ugovora, kojima država i formalno izražava spremnost da bude vezana već sklopljenim međunarodnim ugovorom, predlažem da prihvatimo ovaj prijedlog zakona, i da ga po hitnom postupku uputimo na raspravu i usvajanje u Hrvatski sabor“.
I zaista, po hitnom postupku ova je tema dospjela pred Sabor u prvome tjednu nakon zimske stanke, da bi Ivić u ponešto širem obrazloženju u petak, 19. siječnja oko 10 sati ujutro o prvoj točci jutarnjeg dnevnog reda rekao:
“Pred vama je Zakon o potvrđivanju Memoranduma o suglasnosti između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Rumunjske, o uzajamnom pružanju potpore države domaćina, kao konačni prijedlog Zakona. Predmetni memorandum o suglasnosti, nakon okončanog postupka pregovaranja, potpisan je u Bukureštu 12. rujna 2017. godine, a u ime Republike Hrvatske predmetni memorandum je potpisao potpredsjednik Vlade i ministar obrane, gospodin Damir Krstičević – isto tako, u ime Rumunjske sporazum je potpisao njihov potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ion-Marcel Ciolacu. Inače, Hrvatska ima tridesetak ovakvih i sličnih potpisanih Memoranduma. Najčešće je riječ o bilateralnim sporazumima, odnosno memorandumima između Republike Hrvatske i druge zemlje partnera, ili memorandumi kojima se Hrvatska pridružila, odnosno ih potpisala, a riječ je najčešće o Memorandumima zemlje domaćina i Vrhovnog savezničkog zapovjedništva za Europu. Memorandumom o suglasnosti utvrđuju se osnovne odredbe, uvjeti i postupci za uzajamno pružanje potpore države domaćina snagama bilo koje od stranaka, dok sudjeluju u operacijama i obuci na državnom području države druge stranke. Republika Hrvatska će donošenjem ovog zakona ispuniti unutarnje pravne uvjete za stupanje na snagu Memoranduma o suglasnosti, kojim se u odnosima dviju država uspostavlja međunarodnopravni okvir za daljnju međusobnu vojnu suradnju, putem logističke, financijske i pravne potpore tijekom aktivnosti na državnom području Republike Hrvatske i Rumunjske. Ono što također posebno treba naglasiti je činjenica da za provedbu ovog Zakona o potvrđivanju Memoranduma nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu, budući da se na stavkama Ministarstva obrane, kroz redovne aktivnosti financiraju i ovakve aktivnosti“.
Za razliku od Odbora o obrani, gdje nitko nije diskutirao na ovu temu, na plenarnoj sjednici Sabora su od svih klubova zastupnika samo oni iz SDP-a i HDZ-a uzeli riječ. Joško Klisović (SDP) je izrazio podršku temi obrambene suradnje RH i Rumunjske, te je povrijedio poslovnik politikantskim skretanjem na temu Istanbulske konvencije kao potencijalnog područja “hibridnog ratovanja”. Mladi Domagoj Mikulić (HDZ) je nakon šireg osvrta na odnose Hrvatske i Rumunjske izrazio i potporu vladajućih – citirajući tu još ponešto iz obrazloženja koje je ionako priloženo dokumentu, ne ostavljajući pri tome dojam dubljeg razumijevanja tematike.
O čemu se radi?
Spomenuti Memorandum o suglasnosti je rezultat dosadašnje dobre suradnje. Kako se vidi iz obrazloženja ovog dokumenta, on se u osnovi temelji na Sporazumu o vojnoj suradnji MORH i Ministarstva narodne obrane Rumunjske iz studenog 1997. godine, te Protokolu o suradnji u izobrazbi i obuci vojnog i civilnog osoblja iz travnja 2005. godine. O produbljenju ovih odnosa se krenulo razgovarati u studenom 2014. godine, kada je sastavljen i tekst Nacrta memoranduma o suglasnosti. Pregovori o ovom dokumentu okončani su usuglašavanjem teksta Memoranduma o suglasnosti do travnja 2016. godine – a konačni je tekst Memoranduma potpisan u Bukureštu 12. rujna 2017. godine. U ime Vlade RH dokument je potpisao ministar obrane Damir Krstičević, a u ime Vlade Rumunjske tamošnji ministar nacionalne obrane na odlasku – spomenuti Ion-Marcel Ciolacu.
Kako je spomenuti Memorandum o suglasnosti sastavni dio Zakona koji je ovih dana protutnjao kroz Hrvatski sabor, možemo vidjeti sadržaj njegovih ukupno 9 članaka. Osim početnog definiranja pojmova (i otvaranja prostora za lakše sklapanje kasnijih provedbeno-tehničkih sporazuma), tu se kratko definira svrha i područje primjene sporazuma, zatim se postavlja okvir podnošenja narudžbi za potrebne robe i usluge (putem standardiziranih obrazaca), uz poštovanje lokalnih propisa. Konkretni transferi su definirani na dva načina: (1) kao “transakcija uz povrat sredstava“, naplatno, ili (2) kao “transakcija razmjenom“, prijenosom sredstava, roba ili usluga koje onda treba razmijeniti u roku od godinu dana ili kasnije platiti po sustavu “povrata sredstava”. Procjene vrijednosti i cijena trebaju biti dovoljno transparentno predočene da se može ustanoviti kako nije bilo nabijanja cijena ili namjernog dizanja vrijednosti obavljenih poslova. Zaštita podataka provodi se u skladu sa Sporazumom o vojnoj suradnji iz 1997. godine, a novi režim stupa na snagu kada ga obje države uvrste u svoje pravne poretke, s trajanjem do otkaza (kada Memorandum prestaje važiti u roku od 6 mjeseci po otkazu) i naglaskom na sporazumnome rješavanju mogućih sporova.
Ovaj zapravo vrlo kratki Memorandum o suglasnosti o uzajamnom pružanju HNS, zapravo predstavlja bilateralnu dopunu Sporazuma između stranaka Sjevernoatlantskog ugovora o pravnom položaju njihovih snaga (NATO SOFA). Kako se čini, njegova je osnovna vrijednost u uspostavi standardiziranog formulara za hitno traženje i primanje raznih vrsta potpore, kao i usuglašenog računa kojim se knjiži vrijednost tih usluga za kasnije rješavanje (naplatu ili razmjenu).
Svrha uspostave ovakvog režima definirana je kao olakšavanje provedbe potpore države domaćina (HNS) “snagama bilo koje od stranaka dok sudjeluju u operacijama i obuci na državnom području države druge stranke“, i to “u mirnodopskom razdoblju, izvanrednim situacijama, krizama i sukobima“. Kada uzmemo u obzir konkretne okolnosti nedavnog porasta intenziteta i opsega vojnih odnosa RH i Rumunjske, ove se formulacije lako može staviti u tri donekle odvojena vojno-politička konteksta. Kao prvo, ovaj Memorandum o suglasnosti pozitivno utiče na ukupnu prohodnost vojnih odnosa dvije države, obje članice EU. Time bi on mogao poslužiti i u EU-kontekstu Stalne strukturirane suradnje (PESCO), u okviru projekata jačanja zajedničke vojne logistike i vojne mobilnosti. Kao drugo, lako bi se tu moglo raditi i o rješavanju logističkih uskih grla, uočenih i tijekom nedavnih vojnih vježbi na kojim su hrvatske snage boravile u Rumunjskoj (kada su po prvi put i hrvatski tenkovi M-84 bili slani van RH). Kao treće, ne bi bilo čudno ni da uspostava ovakvog boljeg režima suradnje i potpore ima veze i s mogućim sudjelovanjem OS RH u kakvom budućem okviru snaga “odmjerene Prednje prisutnosti” (Tailored Forward Presence), kojima NATO u Rumunjskoj i Bugarskoj želi ojačati sigurnost Crnomorske regije.