“Cyber ​​​​Range Connect” – hrvatsko-slovenska inovacija u kibernetičkoj sigurnosti

 

U slovenskom Ministarstvu obrane danas je održano predstavljanje slovensko-hrvatskog projekta “Cyber ​​​​Range Connect”, kojim Slovenija i Hrvatska postavljaju novu prekretnicu u području kibernetičke sigurnosti. Ove dvije zemlje uspostavile su tzv. “federaciju” poligona za kibernetičku obuku na platformi SimSpace, koja omogućuje zajedničku provedbu složenih vježbi bez dodatnih ulaganja u infrastrukturu. Projekt uključuje i dvodnevnu vježbu “Cyber ​​​​Range Connect 25”, održanu 01. i 02. srpnja, tijekom koje su stručnjaci iz obje zemlje uspješno testirali tehnički rad veze između poligona za obuku i obranu kritične infrastrukture od kibernetičkih napada.

Projekt “Cyber ​​​​Range Connect” Kibernetičkog centra Ministarstva obrane Republike Slovenije i Zapovjedništva za kibernetički prostor Oružanih snaga Republike Hrvatske predstavlja važnu prekretnicu u području kibernetičke sigurnosti obje zemlje. Ideja za njega nastala je krajem 2023. godine, kada su Slovenija i Hrvatska prepoznale potrebu za inovativnim pristupom poboljšanju kibernetičkih sposobnosti. U veljači ove godine obje zemlje službeno su potvrdile početak projekta i plan provedbe istoimene dvodnevne vježbe, koja je danas uspješno završila, čime je potvrđen tehnički rad “federacije” kibernetičkih poligona.

Kako je objavilo slovensko Ministarstvo obrane, kibernetički poligon je tehnički složena, napredna i skupa infrastruktura, a Slovenija i Hrvatska imaju kibernetičke poligone istog proizvođača. U normalnoj upotrebi, kapacitet kibernetičkog poligona dovoljan je za nacionalne potrebe, ali za provedbu složenih i međunarodnih vježbi, mogućnosti pojedinog poligona su premale, a nadogradnja izuzetno skupa. Povezivanjem dvaju poligona uklanja se taj nedostatak i, bez dodatnih ulaganja, prevladavaju pojedinačna ograničenja nacionalnog kibernetičkog poligona.

Na predstavljanju same vježbe koje je pak održano u vojarni Petar Zrinski u Zagrebu, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane državni tajnik Drago Matanović je istaknuo:

“Ova bilateralna međunarodna vojna vježba, koja je nastala kao rezultat inicijative Zapovjedništva za kibernetički prostor i Ministarstva obrane Republike Slovenije daje svoj doprinos povezivanju kibernetičkih kapaciteta te razvoju i jačanju sposobnosti naših dviju zemalja na ovom zahtjevnom području.”

Recentni događaji kojima je narušena globalna sigurnosna arhitektura ukazuju kako je kibernetički prostor posebno osjetljiva dimenzija”, kazao je državni tajnik Matanović i dodao kako se u njoj događaju ugroze koje mogu imati značajne posljedice po sigurnost kako zemalja EU tako i članica Sjevernoatlantskog saveza, priopćio je MORH.

Zapovjednik Zapovjedništva za kibernetički prostor brigadir Daor Dabo rekao je:

“Ova vježba je jednokratni događaj dogovoren tijekom intenzivne suradnje slovenskih i hrvatskih cyber eksperata a osmišljena je kao dokaz koncepta mogućnosti povezivanja više cyber poligona.”

Vježba “Cyber ​​​​Range Connect 25” temeljila se na izmišljenom scenariju u kojem je plavi tim – miješani tim koji istovremeno djeluje u obje zemlje – branio mrežu energetskih čvorišta u izmišljenoj regiji. Suočili su se s crvenim timom koji je provodio kibernetičke napade koristeći taktike, tehnike i postupke tipične za poznate kibernetičke aktere. Svrha vježbe bila je testirati interoperabilnost i učinkovitost “federacije” lokacija za kibernetičku obuku, a istovremeno ojačati sposobnosti za obranu kritične infrastrukture. Scenarij vježbe uspješno je virtualno povezao obje lokacije za obuku, tako da je korisničko iskustvo bilo isto kao da koriste jednu lokaciju za obuku.

Brigadir Dabo je najavio i daljnje korake u okviru ovog projekta:

“Unatoč tome što je ova vježba jednokratan događaj ona otvara široke mogućnosti daljnje suradnje kroz organizaciju i provedbu međunarodnih vježbi. Prvi takav planirani događaj je vježba Combined Adriatic Cyber Endeavour koja će biti održana iduće godine.”

Ovim projektom Slovenija i Hrvatska su među prvima u EU i NATO-u koje su uspostavile praktično funkcionalnu “federaciju” poligona za kibernetičku obuku, što predstavlja važan korak prema većoj regionalnoj sigurnosti i otpornosti. Naime, slovensko-hrvatski projekt ističe se jer je pokazao praktičnu izvedivost “federacije” u bilateralnom okviru, otvarajući vrata široj regionalnoj suradnji i mogućnosti uključivanja drugih zemalja, a ujedno jača poziciju obje zemlje kao inovatora u području kibernetičke obrane, priopćilo je slovensko Ministarstvo obrane.

 

*Photo: MORS/Bruno Toič, MORH/T.Brandt

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.