Jačanje srpsko-mađarske obrambene suradnje

 

Mađarski ministar obrane Kristóf Szalay-Bobrovniczky danas boravi u službenom posjetu Republici Srbiji. Njega je na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici dočekao srbijanski kolega Bratislav Gašić nakon čega je počeo sastanak kojim su dominirale teme o suradnji na području obrane. 

Nakon sastanka s Gašićem, Szalay-Bobrovniczky uputio se prema Palati Srbije gdje ga je čekao predsjednik Aleksandar Vučić. Potom su u prisustnosti predsjednika Srbije, ministri Gašić i Szalay-Bobrovniczky potpisali dokument kojim se operacionalizira i konkretizira Sporazum o strateškoj suradnji u području obrane. Vučić je naglasio da se radi o nastavku saradnje, te da je strateška suradnja Srbije i Mađarske u obrani “jedan od najvažnijih aspekata naše sveobuhvatne strateške suradnje“.

Prvo kod ministra obrane, pa onda zajedno kod predsjednika Srbije

“Od svih država u regiji, Srbija prema broju i značaju zajedničkih aktivnosti najrazvijeniju i najintenzivniju suradnju u području obrane ima s Mađarskom. Ključni elementi tih odnosa su vojno-vojna suradnja, koja se odvija kroz realizaciju bilateralnih i multinacionalnih vežbi i vojnotehnička suradnja u području nabave sustava i sredstava naoružanja. Dokumentom koji su potpisala dvojica ministara danas se operacionalizira i konkretizira Sporazum o strateškoj suradnji u području obrane, postignut 2023. godine,”

naglasio je Aleksandar Vučić, naglasivši kako je za ovu godinu dogovoren najveći broj aktivnosti do sada, čak 79, što je skoro dvostruko više od 2023. godine, kada je realizirano 48 aktivnosti.

“Za nas je od ogromnog značaja ovo što smo dogovorili s mađarskim prijateljima. Ne treba smetnuti s uma da smo zahvaljujući premijeru Orbanu i njegovoj vladi imali mir s našim sjevernim susjedom još 1999. godine, kada su bili pod velikim pritiskom da dozvole kopnenu invaziju s teritorije Mađarske, a oni to nisu dozvolili. Danas, 26 godina kasnije, mi smo došli u poziciju da gradimo najbliže strateške odnose u području obrane i da razmišljamo, unaprjeđujemo i vjerujemo da će i ovaj dogovor o zajedničkim aktivnostima imati svoj nastavak u daljnjem približavanju ka stvaranju vojne alijanse ili vojnog saveza Srbije i Mađarske. Naravno, za to se pita i mađarska strana, pitaju se i srpski i mađarski parlament, ali naši odnosi su veoma dobri. Posebno imajući u vidu šta se sve događa u Europi i svijetu, premijer Orban i ja smo svakako izrazili naše želje i namjere da nastavimo s ubrzavanjem i daljnjim približavanjem svih naših stavova u obrambenoj sferi,”

rekao je Vučić.

Unutar spomenutih 79 zajedničkih aktivnosti, Vučić je istaknuo obuke, vježbe, vojnu industriju, mirovne operacije, zatim cyber sigurnost, vojno obrazovanje i vojno zdravstvo, te obuke helikopterskih jedinica.

“Oni imaju izvanrednu infrastrukturu. Poligoni u Srbiji i Mađarskoj koristit će se podjednako, imaju odlične trening centre i za naše helikopterske jedinice će to biti vrlo važno, kao i za naše strijelce na oklopnim transporterima BTR. Mi smo napravili odličnu suradnju po pitanju kupovine transportera BTR od Mađarske, a oni od nas kupuju streljivo 7,62 mm i ostalo. Mi ćemo tek razvijati našu vojno-tehničku suradnju, jer su naši mađarski prijatelji zainteresirani za vozila 8×8. Zainteresirani smo za mnoge njihove sustave, zaostale iz sovjetskog perioda, ali i za neke nove,”

naglasio je predsjednik Vučić, ne zaboravljajući napomenuti kako ga uskoro čeka susret s Viktorom Orbanom na kojem će se nastaviti razgovori o strateškoj suradnji i na drugim područjima. Naglasio je da je Srbija prošle godine s Mđarskom imala
3,03 milijarde eura trgovinske razmjene, dok je srpski izvoz u Mađarsku  porastao za 5,6 puta
u odnosu na 2012. godinu. “Mađarska je danas peti partner Srbije, a bila je 13.,” napomenuo je srbijansk ipredsjednik, zaključivši da “Mađarska uvijek može i uvijek će moći računati na podršku Srbije, bez obzira koliko budu lake ili teške okolnosti u kojima se Mađarska bude nalazila.”

Što se tiče mađarskog gosta, Kristóf Szalay-Bobrovniczky je rekao da je danas sa svojim srpskim domaćinima prošao kroz cijeli plan obrambene suradnje u 2025. godini, te je naglasio da se vojna suradnja odnosi na “stručne konzultacije i obuku vojnika”. 

Ovim doprinosimo daljnjem razvoju odlične suradnje dviju zemalja i jačanju na ovom području Zapadnog Balkana. Mi smo uvijek na strani mira i Srbija je Mađarskoj saveznik u tom stajalištu. Ako se vratimo 10 godina unatrag, naša strategija je proširenje Europske unije i pridruživanje Srbije. Mađarska je isticala koliko je važno da Srbija bude članica Europske unije i svim svojim resursima radi na tome. Što se tiče vojne suradnje, uvijek smo pomagali Srbiji u očuvanju mira,”

istaknuo je ministar Szalay-Bobrovniczky. Povodom planova za 2025., mađarski ministar je izjavio: 

“U današnjem brzo promjenjivom, neizvjesnom međunarodnom okruženju, od iznimne je važnosti da se, kao susjedne zemlje, Srbija i Mađarska kontinuirano i na visokoj razini konzultiraju radi stabilnosti regije.”

Istaknuo je da je suradnja dvaju ministarstava obrane i oružanih snaga sve jača, te da su Srbija i Mađarska jedna drugoj strateški partneri, što se od 2023. godine proširilo i na područje obrane i vojne suradnje.

Nakon što je nedavno Hrvatska potpisala Deklaraciju o suradnji sa Albanijom i Kosovom, iz Srbije su, osim negodovanja, stigle i najave da Srbija i Mađarska dogovaraju “vlastiti vojni savez kao odgovor na hrvatsko-albansko-kosovsku deklaraciju.”

*Photo: MORS i Honvedelem.hu

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.