Najavljena suradnja Lufthanse i Luftwaffe

 

Njemačka vojna industrija kao i njezina oružana sila, svakim danom su – sve je očitije – u velikoj transformaciji o čemu govori i nedavna vijest o tome kako će njemačka avio kompanija Lufthansa servisirati zrakoplove njemačkog Ratnog zrakoplovstva. Nakon što je ministar obrane Boris Pistorius predstavio reorganizaciju njemačkih Oružanih snaga, uključujući i najavu svojevrsnog oblika povratka vojnog roka (a zapravo jačanje dobrovoljnog služenja) u Bundeswehru (o čemu je pisao i portal Obris.org), portal Deutsche Wellea objavio je i informaciju o suradnji njemačkog avio prijevoznika i ratnog zrakoplovstva Luftwaffe.

Sektor za održavanje vojnih aviona trenutno je u velikoj transformaciji. Stručnjaci za održavanje vojnog zrakoplovstva su toliko traženi da kompanije poput Lufthansa Technik (LHT) čak pristaju na prekvalifikaciju i usavršavanje radnika iz drugih sektora. Često se stručnjaci dovode iz kompanija koje su radile kao dobavljači dijelova za automobilsku industriju, čiji proizvodi nisu više traženi zbog prelaska na električne automobile. Lufthansa Technik, u potrazi za stručnjacima, preuzima mehatroničare iz automobilske industrije“, potvrdio je avio-stručnjak Heinrich Großbongardt u intervjuu za DW. Oni su dobro obrazovani. Sada se radi na njihovoj prekvalifikaciji u avio-mehaničare, što je ranije bilo nezamislivo!“. Sredinom svibnja, kada je ministar obrane Boris Pistorius posjetio američku kompaniju Boeing u Philadelphiji, osim narudžbe za avione za nadzor zračnog prostora Boeing P-8A Poseidon, naručio je i 60 transportnih helikoptera CH47-F Chinook. Lufthansa planira ući i tu u posao održavanja i nabavke rezervnih dijelova – štoviše, te su namjere pretočene i u konkretne planove, barem ako je suditi prema PR-objavama na web-strnici LHT-a. Prvi P-8A Njemačka bi trebala dobiti već sljedeće, 2025.  godine, a LHT garantira njegovu maksimalnu spremnost za izvršavanje zadaća“.

Pripadnici Luftwafe i LHT na obuci za P-8A Poseidon (Photo: LHT)

A uz to LHT želi sudjelovati i u održavanju 35 zrakoplova F-35, koje je od američkog proizvođača Lockheed naručilo njemačko Ratno rakoplovstvo.

Nakon ruskog napada na Ukrajinu, stvorena su nova poslovna područja i dani su novi poticaji etabliranim kompanijama, uz investicije za kupovinu novih aviona u milijardama eura. Kao u slučaju Lufthansa Technik, koja je nedavno osnovala podružnicu LHT Defense (Lufthansa Technik Defense).

LHT je podružnica njemačke Lufthanse za održavanje i popravke. Prema vlastitim navodima, LHT opslužuje više od 800 klijenata širom svijeta i ima više od 20.000 zaposlenih. Prije deset godina to bi bilo teško zamislivo u Lufthansi Technik i u Lufthansa grupi, uzimajući u obzir ESG-rangiranje (Environment, Social und Governance). To je ocjena poduzeća kad je riječ o okolišu, društvu i upravljanju“, kaže Großbongardt, dodavši: Defense je tada bilo nešto što nije dolazilo u obzir“.

Inače, još prije dvije godine osvanuli su napisi kako je njemačka vojska zahvaljujući mjerama štednje od kraja Hladnog rata tek sjenka onoga što je nekad bila. Predsjednik udruge pripadnika Bundeswehra Andre Wüstner tada je kazao kako se njemačkoj vojsci daje gigantski zadatak dok je ona u stanju najmanjeg i njslabijeg Bundeswehra svih vremena. I sad ona treba biti sposobna preuzeti te obaveze...“.

Borbeni avioni Tornado iz sastava Luftwafe stigli su na Alasku radi vježbe “Pacific Skies 24”

Trenutno Njemačka ima oko 183 tisuće vojnika – 1990. ih je imala oko pola milijuna. A o stanju njihove opreme je govorila i sama tadašnje ministrica obrane Christine Lambrecht (SPD). Na papiru imamo 350 oklopnih vozila Puma, zapravo je njih 150 spremno za misiju“, izjavila je Lambrecht u raspravi u Bundestagu preklani koncem travnja. „Kod helikoptera tipa Tiger je još gore: od njih 51 je za let sposobno njih – 9. Nedostaje zaštitnih prsluka, noćnih vizira, čak i naprtnjača, a nema dovoljno niti toplog rublja za vojnike na istočnom krilu“. Za njezinog nasljednika Borisa Pistoriusa i stranačkog kolegu, Njemačka je postala drukčija zemlja, ili barem to pokušava  postati. Vremena su se promijenila, rekao je nedavno njemački ministar obrane u govoru na Sveučilištu Johns Hopkins u Washingtonu. „Njemačka je postojan saveznik, sposoban i spreman igrati svoju ulogu u NATO-u i u svjetskoj politici“, rekao je Pistorius tijekom posjeta SAD-u usvibnju ove godine.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Njemačka je postepeno odustala od svoje suzdržanosti da šalje oružje u ratna područja. U međuvremenu je Ukrajini poslano oko sedam milijardi eura vojne pomoći, rekao je Pistorius te svojim sugovornicima u Waashingtonu jasno dao do znanja da je izdvajanje dva posto BDP-a za obranu za Njemačku donja, a ne gornja granica.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.