Prošloga je tjedna donesena, a u nedjelju je stupila na snagu nova „Odluka o izmjenama i dopunama odluke o rasporedu radnog vremena u Oružanim snagama RH“. Time stara odluka nije izdržala niti godinu dana – stupila je na snagu 01. lipnja prošle godine (NN 66/14 od 30. svibnja 2014.), i već sada doživjela prve izmjene i dopune.
Kao prvo, uz preciznije definiranje općeg pojma „redovnog radnog vremena“ (izričito od 8 do 16 sati), a čije je prvenstvo dodatno potvrđeno ustrajavanjem na izričaju da su ostali oblici organizacije rada mogući samo „uz“ njega (a ne i „osim“ njega, kao dosad) – dio dodataka odnosi se na djelatnike u vojnom zdravstvu, za koje se propisuje da „rad u smjenama djelatnih vojnih osoba u vojnim ordinacijama uređuje se u skladu s pravilnikom kojim se uređuje zdravstvena potpora“.
Za razliku od medicinara, čiji je smjenski rad ostavljen za reguliranje nekim drugim propisima, radno vrijeme pirotehničara je propisano sada i ovdje – dodatkom na dosadašnju točku 23. – u zasebnoj podtočki 23.a. Tako se u prvom stavku ove podtočke kaže: (1) „Svakih pet sati koje djelatna vojna osoba provede obavljajući poslove neposrednog razminiranja u minskom polju, poslove pretraživanja ili poslove tehničkog izvida u skladu s propisima kojima je uređeno humanitarno razminiranje, u smislu redovitoga mjesečnog fonda radnih sati smatra se kao da je radila osam sati, odnosno kao da je radila u redovnom radnom vremenu“. Drugi stavak pak propisuje vrijeme rada duže od 5 sati: (2) „Ako djelatna vojna osoba obavlja druge poslove nakon pet sati obavljanja poslova iz stavka 1. ove točke, takav se rad smatra radom duljim od redovnoga radnog vremena, odnosno radom izvan redovnoga radnog vremena i sati takvoga rada preraspodjeljuju se na način utvrđen u točkama VI. i VII. ove Odluke“.
U mnogome se mijenja i postojeći članak 21, koji propisuje sudjelovanje u operacijama potpore miru. Bitnu izmjenu doživio je već prvi stavak, koji umjesto dosadašnjeg opisa što se sve smatra radnim vremenom po posebnom rasporedu, kratko kaže: „Kada djelatna vojna osoba sudjeluje u operacijama potpore miru, operacijama odgovora na krize, humanitarnim operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu evidentira se isključivo prisutnost djelatne vojne osobe“. Drugi stavak istog tog članka propisuje da se „plaća djelatnoj vojnoj osobi u razdoblju sudjelovanja u operacijama potpore miru isplaćuje na temelju ugovora zaključenog u skladu sa člankom 163. Zakona o službi u OS RH“. Dodan je i treći stavak, prema kojem „djelatna vojna osoba ostvaruje pravo na odmore i dopuste na temelju odredbi Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske i posebnih propisa kojima se uređuje sudjelovanje u operacijama potpore miru, operacijama odgovora na krize, humanitarnim operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu“ (a ne sukladno čl. 17. Odluke o radnom vremenu).
Jednaku su promjenu doživjele i izmjene odredbe o službenim putovanjima u zemlji i inozemstvu. Ta se tematika po novome regulira u 3 stavka (umjesto kroz dosadašnja 2), a novi, ubačeni stavak 2. kaže: „Kada je djelatna vojna osoba neradnim danom upućena na službeno putovanje u zemlji i inozemstvu, za svaki neradni dan proveden na službenom putovanju ostvaruje pravo na jedan slobodan dan“. Pri tome, svoju podtočku (XXV.a) o evidenciji radnog vremena dobili su i DVO-i na službenome putu: „Ako tijekom istoga dana djelatna vojna osoba radi u redovnom radnom vremenu i upućena je na službeno putovanje, u evidenciji radnog vremena djelatnih vojnih osoba radno vrijeme evidentira se na sljedeći način: (1) – ako je službeno putovanje započelo za vrijeme redovnog radnog vremena, u evidenciji radnog vremena evidentira se isključivo službeno putovanje (SLP), (2) – ako je službeno putovanje započelo nakon redovnog radnog vremena, u evidenciji radnog vremena evidentira se isključivo redovno radno vrijeme (RRV)“.
Izmijenjen je i dio o evidenciji radnog vremena, pa se tako po novome „Radno vrijeme djelatnih vojnih osoba i državnih službenika i namještenika u Oružanim snagama evidentira u evidenciji (Prilog 1 i Prilog 2) koju ovjerava zapovjednik satnije odnosno zapovjednik ili čelnik jednake ili više razine“. Do sada je bilo propisano da radno vrijeme evidentira „neposredno nadređeni zapovjednik, odnosno čelnik ustrojstvene jedinice“, pa bi po novome taj „neposredni“ bio zaobiđen i definiran u nekim kasnijim člancima i situacijama.
Za kraj, spomenimo još i iznimno brzi ritam donošenja te stupanja na snagu ovih zakonskih izmjena. Naime, one su donesene odlukom ministra obrane Kotromanovića u srijedu, 25. veljače, da bi bile službeno objavljene dva dana kasnije (Narodne novine 23/15 od petka 27. veljače 2015.) i stupile na snagu protekom još samo dva dana – s nedjeljom, 1. ožujka ove godine.