Zakašnjeli remont Mi-171Sh doveo OS RH pred zid?

 

Današnja prva sjednica Odbora za obranu u ovom sazivu Hrvatskog sabora imala je samo jednu točku dnevnog reda, koju su svi prisutni članovi, njih ukupno 11, ocijenili pozitivno i propustili u daljnju proceduru. Radi se o mišljenju potrebnom za „pokretanje postupka javne nabave usluge remonta 10 helikoptera Mi-171Sh“ – koje MORH treba tražiti prema 2. stavku 6. članka Zakona o obrani, u u slučaju kada nabava prelazi vrijednost od 5 milijuna eura. No predstavnik MORH-a, zamjenik ministra Tomislav Ivić, u obrazlaganju ovoga posla nikako se nije mogao sam se sobom dogovoriti propisuje li Zakon o obrani vrijednost veću od 5 milijuna eura ili kuna (iako je ova zakonska promjena usvojena upravo u vrijeme kada je Ivić bio na čelu ovog saborskog radnog tijela), baš kao što nije bio siguran radi li se o helikopterima Mi-171Sh ili, kako je nekoliko puta rekao, Mi-177Sh. Zato se samo treba nadati da je ostatak informacija koje je Ivić predočio saborskim zastupnicima, članovima Odbora za obranu, točan.

Učio ih, učio, od srijede do petka…

Istini za volju, treba napomenuti da je i dio zastupnika parirao Iviću osebujnim interpretacijama načina na koji bi Odbor za obranu trebao raditi i čime bi se trebao baviti. Tako je već i prije negoli je predsjednik Odbora Igor Dragovan (SDP) uspio dati riječ Tomislavu Iviću, zastupnik Mosta Miro Bulj zatražio dopunu dnevnoga reda dodatnom točkom u kojoj bi predstavnik MORH-a izvijestio Odbor, posebno njegove nove članove kojima i sam pripada, o stanju u Oružanim snagama RH, kako po pitanju izbjegličke krize, tako i drugih situacija i ugroza. No kako saborska radna tijela nisu škola za pačiće male u kojoj se počinje od A i B, tako Bulj ni ne zna da će upravo ta rasprava uskoro doći na red Odbora – budući da stari saziv Sabora nije uspio ni raspraviti a kamoli usvojiti Godišnje izvješće o obrani, diplomatski mu je odgovoreno da postupi u skladu s procedurom i podnese pisani prijedlog. Da bi Bulju srce ipak bilo na mjestu, na samom kraju ove prve sjednice svi članovi Odbora obaviješteni su da će ih novi ministar obrane Damir Krstičević ugostiti krajem mjeseca, upravo kako bi se upoznali sa stanjem u Oružanim snagama i planovima nove postave Ministarstva.

Na Bulja se nadovezao i Stevo Culej (HDZ) kojeg je zanimalo da li je ikako moguće da se dobije izvješće o remontu MiG-ova. I on je upućen na postupanje prema proceduri, ali i poučen da je o remontu MiG-ova bila i posebna tematska sjednica Odbora. No Dragovan će, kao predsjednik Odbora, „vrlo rado sazvati i proširiti“ novu sjednicu. Tako se ponovno pokazalo da je i dalje na snazi staro pravilo: upućenost 0%, galama 100%!

Može li ZTC obaviti remont Mi-171Sh?

No vratimo se temi remonta helikoptera Mi-171Sh. Riječ je o vojno-transportnim helikopterima koji su nabavljeni 2007. preko Federalnog državnog unitarnog poduzeća iz Moskve na ime poravnanja dijela klirinškog duga koji je Ruska Federacija trebala platiti Hrvatskoj, a koji služe za prijevoz ljudi i roba, sanitetske potrebe, za zaštitu i spašavanje, te za pružanje potpore zemaljskim snagama. Kako je dalje pojasnio zamjenik ministra obrane Tomislav Ivić…

„Glavni stožer OS RH na temelju iskazanih potreba HRZ-a i PZO-a, u skladu s osiguranim financijskim sredstvima u financijskom planu MO za 2016. i projekcijama za 2017. i 2018. godinu, dostavio je zahtjev za nabavu usluge remonta 10 helikoptera Mi-171Sh za razdoblje od 2016. do 2018. godine.“

Ukupna vrijednost ovog posla iznosi 210 milijuna kuna s PDV-om, no začkoljica je u tome što je sada već pet nakon 12 za provođenje ovakvoga remonta.

„Radni i vremenski resursi 10 helikoptera u uporabi, ovisno o letjelici, prestaju važiti potkraj studenog 2016. godine za prvi, a u svibnju 2017. godine za 10., odnosno zadnji helikopter. Po isteku resursa, helikopteri naravno ne mogu letjeti, već se moraju prizemljiti,“

pokušao je Ivić zakamuflirati ova podatak umetnuvši ga između hvalospjeva Zrakoplovno tehničkom centru u Velikoj Gorici, koji je do sada bio zadužen za održavanje usporedivih helikoptera. Naime, ZTC bi, prema Iviću, trebao biti nositelj ovog remonta, iako nema sve potrebne certifikate, a trenutno još nema ni sigurnog partnera s kojim bi ušao u ovaj posao:

„ZTC d.d. je od 2013. do 2016. godine ishodio sva potrebna odobrenja i ovlaštenja, te u suradnji s inozemnim partnerima usvojio remont helikoptera Mi-8, Mi-8 MTV i Mi-17 VA. Uvažavajući iskustva stečena prilikom provedbe remonta helikoptera (Mi-8, Mi-8 MTV i Mi-17 VA, op.a.), te dodatne sposobnosti i ovlaštenja koja će ZTC d.d. steći prilikom remonta helikoptera tipa Mi-177Sh u suradnji s partnerima koji posjeduju odgovarajuće stručne sposobnosti i ovlasti za provedbu remonta predlaže se nastavak suradnje sa ZTC-om d.d. i provođenje postupka javne nabave u ovom predmetu u skladu s člankom 10, stavkom 1, točkom 12 Zakona o javnoj nabavi.“

ZTC koji trenutno može obaviti nešto manje od trećine remonta nužno mora pronaći partnera certificiranog za ovu vrstu poslova. No kompanija „Ruski helikopteri“ još je krajem ožujka ove godine javno poručila Hrvatskoj da „neće dopustiti da su u taj proces umiješaju poduzeća s neodgovarajućim certifikatima“, nakon što je ponudila da će sama obaviti taj remontna području Hrvatske“ ili u „jednom od remontnih poduzeća u Europi“ uz obavezno sudjelovanje vlastitih, ruskih stručnjaka. Kako je gotovo nemoguće da će remont hrvatskih Mi-171Sh dobiti ruska tvrtka, bit će zanimljivo pratiti ZTC-ovo traženje partnera s odgovarajućim certifikatima.

Prvo proračun, onda želje

To pitanje, međutim, saborske zastupnike – članove Odbora za obranu nije nimalo zanimalo. Nekima od njih, primjerice Miri Bulju, veću glavobolju zadaje činjenica da Hrvatska, iako članica NATO-a, još uvijek koristi tehniku istočnoga bloka. Bulja je pritom zanimalo i je li itko tko „upravlja Oružanim snagama“ i u „Ministarstvu obrane od ministra na niže“ imao „ikakve kontakte s NATO-m, sa NATO-vim institucijama, da se pronađu određene letjelice, helikopteri, ili slično“, kojima bi OS RH zamijenili ruske helikoptere (inače među najboljima na svijetu u svojoj kategoriji, iako bjelodano „krivoga“ podrijetla). I Tomislav Ivić ispred MORH-a, jednako kao Igor Dragovan u svojstvu predsjednika Odbora za obranu, pa čak i Joško Klisović, član Odbora te bivši zamjenik ministrice vanjskih poslova, pokušali su Bulju objasnili da ta zamjena ne ide samo tako, po principu „Halo Bing“, da je nedavno od američkih saveznika Hrvatska dobila prve helikoptere OH-58D Kiowa Warrior, te da o svim takvim željama treba voditi računa i prilikom usvajanja proračuna za 2017. godinu. Jer, podsjetio ga je Dragovan, Bulj je glasao za ovogodišnji proračun u kojem je proračun Ministarstva obrane smanjen za oko 300 milijuna u odnosu na godinu ranije:

„Jedno od najvećih smanjenja obrambenog proračuna je bio kad ste vi glasali za zadnji proračun državni. Jedino što možemo napraviti je da se ta priča o modernizaciji u određenim segmentima koje spominjete obrani većim proračunom za Ministarstvo obrane, odnosno OS.“

Začudo, upravo je „proračun“ bila riječ koja se vrlo često čula na današnjoj sjednici, uz apele s više strana kako treba ne smanjiti nego upravo povećati udio državnog novca za Ministarstvo obrane Republike Hrvatske.

Sljedeća godina bez Mi-171 Sh u zraku?

Osim već spomenutih dilema oko certifikata, pomalo je prešućen ostao i drugi zabrinjavajući podatak u cijeloj ovoj priči oko remonta hrvatskih Mi-171Sh – činjenica da već ovog mjeseca nekim letjelicama ističu resursi, te da bi se lako moglo dogoditi da cijelu 2017. ne uspijemo koji od Mi-171Sh osposobiti za daljnje letne zadaće. Kako smo već spomenuli, zamjenik ministra Ivić najavio je da prvom od 10 helikoptera Mi-171Sh ističu resursi već krajem ovog mjeseca, dok zadnjem helikopteru ističu u svibnju naredne godine. Upućeniji kažu kako do kraja godine ističu vremenski resursi za 2 Mi-171Sh, i to za letjelice broj 220 i 221, budući je prošlo 9 godina od njihove proizvodnje.

„Generalni remont jednog helikoptera traje do 10 mjeseci“,

Photo: Goran Zorjarekao je Ivić, negirajući Buljevu sasvim pravilnu konstataciju kako je ovo „zadnji trenutak jer je Hrvatska vojska u opasnosti da ostane bez svojih prijevoznih letjelica“. Ivić se potom pokušao izvući pričom o padu jedne i izboru druge Vlade:

„Nije to baš tako da smo stjerani pred zid. Moramo znati da ranije nismo ni mogli pokrenuti ovu proceduru zbog svih onih poznatih događanja – pala je Vlada, izbori, itd., proračun je donesen u 2., 3. mjesecu, dakle – nije se ni moglo to ranije pokrenuti i nismo ni u kakvoj vremenskoj stisci. I ako se ovaj posao, ako dobijemo suglasnost, odnosno mišljenje saborskog Odbora, mi sutra već praktički možemo krenuti u realizaciju ovog procesa. Ne ističu svim, kao što je i u dopisu navedeno, helikopterima u 11. mjesecu ili u 12. mjesecu resursi, nego nekima ističu u 5. mjesecu, a osim toga – nisu to jedini helikopteri koji se nalaze u OS RH, tako da Hrvatska vojska će imati kapacitete za redovno izvršavanje svojih zadaća.“

Za razliku od Ivića, Zdravko Ronko (SDP) imao je precizniju računicu:

„Mislim da se javni natječaj mogao raspisati već  u 3. mjesecu i da je to sve kasno. Što je po meni to posebno bitno? Bitno je što se ovi helikopteri opremljeni sustavom naoružanja i oni su vrlo interesantno i vrlo imaju važnu ulogu u OS. Ako pogledate da vam ovi sad prvi helikopteri izlaze iz upotrebe u 11. mjesecu, pitanje kad će biti proveden postupak javne nabave, da ovaj 10., zadnji, helikopter izlazi u 5. mjesecu, odnosno da će dakle biti svi prizemljeni u 5. mjesecu, proizlazi da mi ove izuzetno važne helikoptere za OS nećemo imati još 6 mjeseci, niti jednog u upotrebi… ako pođemo samo od toga da je potrebno 10 mjeseci za remont, sam remont. Dakle, prvo je pitanje, da li će biti u 6., 7. mjesecu pokrenut remont na prvom… a onda, kako će to dalje ići. Proizlazi, evo, da ćemo mi biti bez tih helikoptera jedno duže vrijeme.“

Ivić nije imao jednoznačni odgovor ni na pitanje zastupnika Mladena Karlića (HDZ) o tome koliki je garantni rok po provedenom remontu ovih helikoptera, osim da je „sve itekako striktno propisano“, te da „ovisi o godinama, ali i o korištenju, satima korištenja navedenih helikoptera.“

Kako ovih 10 helikoptera nisu jedini helikopteri kojima raspolažu Oružane snage RH, nema ni govora o ugrožavanju borbene spremnosti OS RH, zaključio je tu temu nabrzaka zamjenik ministra Tomislav Ivić, a svih 11 zastupnika diglo je ruke za mišljenje o početku postupka remonta 10 hrvatskih helikoptera Mi-171Sh.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.