Za razliku od Hrvatske, u kojoj se prošlih mjeseci čulo svašta o dodatnom nadzoru navodno ugroženih državnih granica, da bi onda mirne duše istodobno bio povećan potencijalni opseg posla OS RH i srušen proračun za te iste snage – specijalizirani medij DefenceNews piše kako se te stvari rade “za ozbiljno”. U tekstu objavljenom 26. svibnja njihovi autori opisuju napredak projekta integriranog nadzora državne granice između Jordana i susjednih Sirije te Iraka, za čijih su oko 440 km duljine vlasti u Ammanu zadnjih godina utrošile najmanje stotinu milijuna USD iz američkog fonda “Threat Reduction Integrating Contract” (CTRIC II), načelno otvorenog u travnju 2011. godine.
Uz prethodnu uspostavu posebnog operativnog središta za nadzor sigurnosti granica (Border Security Operations Center – BSOC) – u okviru ovog posla se američko poduzeće Raytheon dodatno obvezalo i na (1) dizajn, implemetaciju i testiranje kompletnog C3/S sustava, uključujući tu i radare, elektro/optičke infracrvene kamere, komunikacije, te programska rješenja za zapovijedanje i nadzor, (2) dizajn, integraciju i testiranje 18 timova za brza djelovanja, (3) dizajn, pribavljanje i testiranje solarnog sustava napajanja električnom energijom, (4) integraciju svih senzora u zajedničku operativnu sliku putem Raytheon Clear View sustava, (5) daljnje unapređivanje postojećeg zapovjednog središta, obučnog centra, kompleksa radiona za održavanje i skladišta, te (6) uvježbavanje operatera, administratora i osoblja za održavanje sustava, kao i prijenos potrebnih sposobnosti na snage Granične straže Oružanih snaga Jordana. Spomenuti tekst prenosimo u cijelosti.
Iz američkih izvora financirano partnerstvo Jordana i poduzeća Raytheon ulazi u završnu fazu gotovo 100 milijuna USD vrijednog projekta čuvanja Hašemitske Kraljevine od upada pripadnika Islamske države i drugih ekstremističkih organizacija što djeluju s druge strane njihovih državnih granica, u Siriji i Iraku.
Novčano potpomognuti od američke vojne Agencije za smanjivanje obrambenih prijetnji (Defense Threat Reduction Agency – DTRA), Projekt granične sigurnosti Jordana sada je operativan uzduž poteza od 160 milja granice sa Sirijom, i uz još 115 milja demarkacijske linije s Irakom. Prema navodima američkih i jordanskih industrijskih čelnika, od kolovoza ove godine industrijski tim predstavnika Raytheona i države Jordan započet će prijenos punih odgovornosti i postupaka održavanja na Oružane snage Jordana.
Nakon okončanja ove tranzicije, jordanska će vojska preuzeti punu odgovornost za patroliranje tim granicama u vozilima za brzi odgovor, dežurstva na stacionarnim nadzornim tornjevima i vođenje operativnog zapovjednog središta, kojeg će podupirati i lokalno središte američke kompanije.
“Sada ulazimo u fazu pune održivosti“, rekao je Andrei Gugiu, direktor zadužen za graničnu sigurnost i zaštitu kritičke infrastrukture pri Raytheonovom odjelu “Intelligence, Information and Services”. “Do kolovoza ove godine mi na Oružane snage Jordana prenosimo 100 posto preventivnog održavanja“. Tijekom protekle dvije godine, Raytheon i jordanski podugovarači raspoređivali su i testirali granične barijere opremljene senzorima, dok su paralelno s time obučavali i jordanske partnere za održavanje i upravljanje ovim sustavom, navode upućeni izvori.
Prošloga srpnja, Raytheon je jordanskim Oružanim snagama tri mjeseca prije zadanoga roka isporučio prve dvije od ukupno tri ugovorene faze ovoga sustava, u procijenjenoj vrijednosti od 79 milijuna USD. S ukupno 275 milja dugim zaštitnim sustavom uzduž granica sa Sirijom i Irakom upravljaju projektni menadžeri kompanije Raytheon i njihovi jordanski industrijski partneri. Tom dužinom, uz pasivne fizičke barijere, patrolne putove i nadzorne tornjeve, u sustav su integrirane i dnevne te noćne kamere, radarski sustavi, kao i puni namjenski sustav za zapovijedanje, nadzor i komunikacije (Command, Control and Communications).
“Ako negdje osoba ili vozilo krene prelaziti granicu, sustav ga automatski bilježi i informaciju o tome prenosi u stožer operativnog zapovjedništva. Sve se takve informacije spajaju u ujedinjenu operativnu sliku putem Raytheonovog programskog rješenja, koje analizira sve podatke i senzore da bi operaterima olakšali odlučivanje” izjavio je Gugiu.
Do kraja iduće godine trebala bib iti dovršena i treća te konačna faza, vrijedna 18,6 milijuna USD, uzduž relativno kratkog ali prijetnjama iznimno bogatog sektora granice, gdje se jordanska sjeverna granica susreće s Izraelom i Sirijom na Golanskoj visoravni.
Za razliku od ostalih jordanskih granica, koje karakterizira pustinjski teren, ovaj 12 milja dug sektor Jordana (u Izraelu znan kao tromeđa) jedinstven je po svojim brdovitim i gusto obraslim dolinama, koje nude idealno prikrivanje potencijalnim infiltratorima.
Otkad je prije više od pet godina započeo građanski rat u Siriji, ovo je područje velik broj puta prelazilo iz ruke u ruku, od snaga vjernih režimu sirijskog predsjednika Bashara al Assada, preko Nusra fronta povezanog s Al Qaedom, do Daesha – što je arapski akronim za skupinu Islamska država.
Raytheon je prošloga listopada od američke DTRA dobio 18,6 milijuna USD vrijedan posao na 12 milja dugoj trećoj i završnoj fazi Projekta granične sigurnosti Jordana – kojim se želi odvratiti, detektirati i predusresti prijetnje. “Sada dovršavamo dizajn, i nastojimo uspostaviti konačni sustav tijekom idućih 18 mjeseci. Kada to bude dovršeno, čitava će granica sa Sirijom i Irakom biti pokrivena“, kaže Gugiu.
Operativni upravitelj Raytheona u Jordanu, umirovljeni general koji se prije bavio domovinskom sigurnošću i kibernetičkim prijetnjama, izjavio je da su dosadašnji segmenti sustava već donijeli presretanje velikih količina eksploziva i drugih zabranjenih roba. “Nakon što smo uspostavili operativnu sposobnost sustava 2015. godine, došlo je do velikog porasta u zapljenama eksploziva i opojnih droga na granicama“, izjavio je taj bivši časnik, u anonimnoj izjavi.
Prema lokalnim upraviteljima ovog projekta, Raytheon i njegovi jordanski partneri rade “ruku pod ruku s Oružanim snagama Jordana” na provođenju metodičnog prijenosa upravljanja sustavom, podijeljenog u tri faze. “U prvoj fazi mi poboljšavamo naše djelovanje, te provodimo preventivno i korektivno održavanje, dok nas oni promatraju. Onda, u određenom trenutku, kada oni budu dovoljno sigurni, druga faza obuhvaća našu suradnju na održavanju sustava. Sada smo u trećoj fazi, u kojoj se nas svodi samo na potpornu ulogu“, rečeno je.
Jordanski projekt je jedan od preko 24 projekta takve vrste koje Raytheon implementira u Europi, na Bliskome Istoku, u Jugoistočnoj Aziji i u Amerikama. Ovo je poduzeće nedavno utvrdilo gotovo 3.730 milja morske i kopnene granice za Vladu Ukrajine, prije ruske invazije početkom 2014. godine. Sada provode projekt osiguravanja morskih granica Filipina, što uključuje i južni otok Mindanao, na kojem se vladine snage povremeno sukobljavaju s pobunjenicima i ektremističkim grupama.
Kada ga se pitalo da li su Raytheon i njegovi jordanski partneri spremni na mogućnost da dio posla rade pod paljbom, u području visokog rizika gdje se ISIS i Nusra front sukobljavaju međusobno, jednako kao i sa snagama sirijskoga režima iz Damaska, Gugiu je primijetio: “Mi imamo sigurnosne procedure i vojnu pratnju svugdje gdje idemo. Nosimo kacige i zaštitne prsluke i, da pokucam u drvo, do sada nismo imali žrtava“.
Ovaj je tekst autorica Barbara Opall-Rome objavila 26. svibnja 2016. godine na portalu DefenseNews (http://www.defensenews.com/), pod naslovom “Raytheon-Jordan Border Defense Against ISIS Enters Final Phase“. U svom originalnom obliku članak je dostupan na internet adresi: http://www.defensenews.com/story/defense/international/mideast-africa/2016/05/26/raytheon-jordan-border-defense-isis/84962218/