Retorika i napetost u Bosni i Hercegovini zaoštrava se nakon što je u ponedjeljak 12. svibnja predsjednik RS Milorad Dodik održao govor na obilježavanju godišnjice fomiranja Trećeg pješačkog (RS) puka Oružanih snaga BiH i Dana Vojske Republike Srpske. Dodik se pojavio zajedno s ostalom dvojicom dužnosnika iz RS (premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić) za kojima je raspisan uhidbeni nalog u vojarni „Kozara“ u Banja Luci usprkos zabrani ministra obrane BiH Zukana Heleza o ulasku u vojarnu. Štoviše, Dodik je s govornice poručio kako Treći pješački puk treba slušati pozive iz Republike Srpske.
“Ovdje smo na obroncima Kozare, koja je simbol slobode, stradanja, prkosa i ponosa, u vojarni smo Kozara da bi pokazali za sva vremena da je ovo Republika Srpska, da je ovo naše okupljanje i nitko ne može bilo kakvim potezuma otužiti ovako značajnu lokaciju. (…) Nisu prošli pokušaji da okaljaju Vojsku RS koja je ostala časna. Borila se za mir i da se narod osjeća slobodnim. Vojska je napravljena iz potrebe da se brani sloboda, kultura, naše svetinje i postala je sama sveta. Vojska je naroda, a ne plaćenička niti bilo koja druga. Ona je antifašistička koja je nastala na iskustvu Srba iz Drugog svjetskog rata”,
grmio je Dodik u banjalučkoj vojarni. Pripadnicima Trećeg pješčkog puka je posebno poručio:
Dodik u vojarni “Kozara” (Photo: Predsjedništvo RS)
“Da slušaju i poštuju narod i slušaju pozive koje bi ikad uputila Republika Srpska. Tako i razumijemo ulogu jer radite častan posao. Želim u ime Republike Srpske izraziti zahvalnost jer niste poklekli ni dopustili da nestane amblem s vaše ruke. Vi pripadate ovom narodu. Ostanite dobri branitelji naših tradicija i Vojske RS.”
U pozadini Dodikovog pojavljivanja u vojarni “Kozara” odigravao se pravi mali vojni puč. Naime, ministar obrane BiH Zukan Helez je rekao da je kao ministar obrane, u čijoj je ovo isključivoj nadležnosti, „bio dužan izdati zabranu osobama za kojima je raspisana središnja potjernic Suda BiH. Očekivao sam upravo ono što se dogodilo.” Helez je istaknuo i da je načelnik Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH general Gojko Knežević (iz redova Srba) bio dužan obavijestiti ga da vod Vojne policije na terenu nije mogao spriječiti ulazak bjegunaca pred bosansko-hercegovačkim pravosuđem. Prema Helezovim riječima, Ministarstvo obrane je imalo spremu bojnu vojne policije kao pojačanje, ali su iz Zajedničkog stožera OS BiH poručili da za tim nema potrebe.
Zukan Helez, nemoćni ministar obrane BiH (Photo: MO BiH)
“Obmanuli su i mene i javnost. Bojna vojne policije bila je spremna da odmah reagira i ode kao pojačanje tamo. Da smo znali da vod ne može zaustaviti ulazak, odmah bismo ih poslali i niko od njih ne bi ušao u vojarnu. Nema te formacije koja im se može suprotstaviti”,
poručio je ministar. Helez podsjeća da institucije BiH moraju poštivati naloge Tužilaštva i Suda BiH, te da je ovo bio pokušaj direktnog ignoriranja državnih institucija. Ministar Helez je najavio i da sada slijedi utvrđivanje dogovornosti vojnih zapovjednika, uključujući načelnika Glavnog stožera.
“Dobio sam informaciju da je general Gojko Knežević naredio nižim časnicima da ne poduzimaju nikakve mjere zbog sigurnosnih razloga. To znači da je odbio zapovijed i on će kazneno odgovarati, kao i svi u lancu koji su to prekršili. Slijede zapisnici, prijave i suspenzije”.

General Gojko Knežević, načelnik DS OS BiH, u službenom posjetu Vojsci Republike Srbije (Photo: MO BiH)
Osim generala Kneževića, mjere će se sasvim sigurno provesti i protiv zapovjednika Trećeg pješačkog puka Gorana Maksimovića, no oni neće biti jedini krivci. Proteklih dana četvorica generala iz reda Srba u Oružanim snagama BiH javno su polemizirali s ministrom obrane osporavajući mu ovlasti da bjeguncima koje su nazvali “legitimnim političkim predstavnicima RS” zabrani ulazak u vojne objekte. “To doživljavamo kao diskriminirajući odnos prema pripadnicima jednog od tri konstitutivna naroda u BiH“, napisali su srpski generali u otvorenom pismu ministru Helezu. Dodik, naravno,ima svoje tumačenje, poručivši na spornoj proslavi da je ozbiljna greška učinjena od strane Republike Srpske odlukom o ukidanju Vojske Republike Srpske.
“To se nije trebalo dogoditi. Potrebno je da na tim greškama učimo. Ovih dana vidimo kako se pokušava politizirati vojska. Što vojska ima sa sudovima i tužiteljstvima? Nema ništa. Vojska ima svoj mandat i ona se drži njega. Ima svoj način kako se odlučuje i kako se daju zapovijedi. Samo tako može i nikako drugačije. Svaki pokušaj koji smo gledali posljednjih dana bio je usmjeren ka tome da se uruše Oružane snage BiH, razbije njeno jedinstvo i kohezija. U svakom slučaju mi nemamo ništa protiv toga, ali želimo reći da je to bio istinski pokušaj da s političke razine pokušavaju naređivati vojsci bez vojnog zapovjedništva. Stojim iza pripadnika Trećeg pješačkog puka koji časno obavljaju svoj posao i podržavam njihove aktivnosti.”
U priču se jučer, 13. svibnja, uključio i Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, podnijevši kaazneenu prijavu protiv zamjenika ministra obrane Bosne i Hercegovine Aleksandra Goganovića i načelnika Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH, generala Gojka Kneževića, zbog “zloupotrebe službenog položaja i ovlasti, neizvršenja službene dužnosti i omogućavanja bjeguncima pristup vojnim objektima Oružanih snaga BiH“.
Ćamil Duraković, član Predsjedništva RS (Photo: FB)
“Prijavljeni Goganović i Knežević svjesno su i namjerno odbili postupiti u skladu sa zapovijedi ministra obrane BiH. Ministarstvo obrane BiH izdalo je zapovijed o zabrani pristupa vojnim objektima Oružanih snaga BiH osobama protiv kojih su na snazi potjernice Suda Bosne i Hercegovine, uključujući bjegunce Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića. Prijavljeni su, kršeći ovu naredbu, omogućili navedenim osobama ulaz i boravak u vojnim objektima, čime su direktno ugrozili sigurnost i integritet Oružanih snaga BiH, te omogućili osumnjičenim osobama izbjegavanje pravosudne odgovornosti”,
naveo je Duraković za Dnevni avaz.
Incident u vojarni “Kozara” dobio je i diplomatsku dimenziju. Naime, tijekom intoniranja himne BiH, predsjednik RS Milorad Dodik i njegov gost, ministar obrane Republike Srbije Bratislav Gašić, demonstrativno su ostali sjediti. Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavio je hitnu protestnu notu Srbiji zbog nedopustivog ponašanja njihovog ministra i nepoštivanja državnih simbola neovisne države. “To je nediplomatska, neuljudna i opasna gesta. Srbija mora znati s kakvim porukama njihovi predstavnici dolaze u BiH”, rekao je Konaković.
Osim toga, Antonio Costa, predsjednik Europskog vijeća, nakon što je utorak 13. svibnja boravio u Srbiji posjetio je i Bosnu i Hercegovinu gdje je „poslao jasne poruke“ o zabrinutosti EU zbog secesionističke retorike vlasti u RS-u, te ugrožavanja teritorijalnog integriteta zemlje i njenog napretka na putu eurointegracija.
Antonio Costa i Željka Cvijanović u Sarajevu (Photo: A.Costa/X)
“Važno je da se spuste tenzije i da politički lideri rade na očuvanju mira, stabilnosti i sigurnosti. Od BiH tražimo dva zakona u resoru pravosuđa, imenovanje glavnog pregovarača i usvajane europske agende na putu ka EU. Vaši građani mogu platiti veliku cijenu ako ne iskoristite prednosti zamaha u procesu proširenje i pogodnosti Plana rasta, kao naši drugi partneri na Zapadnom Balkanu. Jedini koji ne koriste te pogodnosti su građani BiH. Danas sam posjetio i sjedište misije ALTEA, i dobio jasan odgovor da je EUFOR posvećen osiguranju stabilnosti i mira u regiji”,
istaknuo je Costa. Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, koja je bila prisutna incidentu u Banja Luci, za krizu u zemlji ponovno je optužila Visokog predstavnika, dok član Predsjedništva Denis Bećirović traži za tu njega snažniju podršku Europske unije.
Inače raste broj zemalja koje uvode sankcije protiv Milorada Dodika pa BiH-mediji najavljuju da i Poljska planira uvesti sankcije čelniku bosanskih Srba. Trenutno je ta mjera u pripremi no još nije stupila na snagu, potvrdili su u utorak iz poljskog veleposlanstva u Sarajevu. To je učinila i Litva uvodeći zabranu ulaska na svoj teritorij i (vjerojatno) korištenja zračnog prostora bosansko-srpskom secesionistu Dodiku. “Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka, Austrija, Poljska i Litvanija uvele su pojedinačne mjere“, napisao je politički analitičar Jasmin Mujanović na društvenoj platformi X. On je međutim ustvrdio i da Hrvatska i Mađarska nastavljaju blokirati sankcije Evropske unije protiv Dodika.