Mađarski obavještajci špijunirali EU dužnosnike i djelatnike OLAF-a?

 

Mađarska obavještajna agencija navodno je pratila, prisluškivala i hakirala prijenosna računala dužnosnika iz ureda EU za borbu protiv prijevara, objavio je portal Politico pozivajući se na izvore mađarskog istraživačkog medijskog centra Direkt36 i belgijskih novina De Tijd. Naime, Mađarska je zemlja koja trenutno predsjedava EU, a mađarska obavještajna agencija špijunirala je dužnosnike EU-a koji su posjećivali zemlju, pretražujući njihove hotelske sobe i snimajući njihove telefonske razgovore, navodi se u tom izvješću.

Zajednička istraga Direkta36 i De Tijda otkrila je da je Mađarski ured za informiranje (IH), budimpeštanski ekvivalent CIA-e, ciljao na istražitelje Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), koji su u jednom trenutku istraživali mađarsku tvrtku u vlasništvu Istvána Tiborcza, zeta premijera Viktora Orbána. U izvješću mađarskog istraživačkog medijskog centra Direkt36 i belgijskih novina De Tijd navedeni su primjeri između 2015. i 2017. u kojima su službenici EU-a koji rade za OLAF, i koji su putovali u Mađarsku, fizički praćeni tijekom putovanja automobilom i prisluškivani su im telefoni. U izvješću se dodaje da je uobičajena praksa mađarske špijunske agencije pretraživati ​​hotelske sobe  u kojima odsjedaju izaslanstva EU i preuzimati informacije s njihovih prijenosnih računala. Bertalan Havasi, glasnogovornik Orbánova ureda, rekao je za Politico: “Ne bavimo se lažnim vijestima.”

37-godišnji István Tiborcz jedan je od najbogatijih Mađara, i zajedno s kćeri Viktora Orbana, Rahel Orban, figurira kao jedan od tamošnjih najvećih poduzetnika, a svoje je poslovanje proširio i na Srbiju, figurirajući kao vlasnik gotovo 10% uredskih prostora u Beogradu. Nakon što je 2015. prodao sve tvrtke koje su na ikoji način poslovale s mađarskom državom, Tiborcz je od tada tvrdio da “ne želi biti vlasnik tvrtke koja se natječe za državne ili lokalne potpore.” No već je bilo kasno, jer se OLAF ozbiljno zainteresirao za tvrtku Elios Zrt koja se bavila projektima ulične i javne rasvjete, djelomično financirane EU sredstvima, a natječaje je dobivala, sumnjali su europski istražitelji, na namještenim natječajima. Međutim,mađarski obavještajci navodno nisu imali sreće sa špijuniranjem i praćenjem europskih istražitelja i drugih dužnosnika koji su dolazili u Budimpeštu po ovom, ali i drugim poslovima, jer nisu uspjeli locirati dokumente i podatke koje su tražili. Pritom nije pomoglo ni to što su istražitelji OLAF-a shvatili da ih prate mađarski obavještajci, pa su se namjerno s njima igrali i navodili na krive tragove. Neke druge dužnosnike EU mađarski domaćini su ispitivali o tipovima mobitela koje koriste i zašto ne koriste “smartphone” kada ih već imaju. OLAF je na kraju zaključio da su se dogodile brojne nepravilnosti u natječajima dodijeljenim Eliosu, te je preporučio da Mađarska vrati 40 milijuna eura (u to vrijeme 13 milijardi HUF) iz sredstava EU-a. Vlada je to izbjegla pokrivši iznos iz državnog proračuna — koristeći novac mađarskih poreznih obveznika za plaćanje projekata.

Zet i punac – Tiborcz i Orban (Photo: Viktor Orban/Facebook)

Budimpešta je dugo bila optuživana za hakiranje telefona novinara, aktivista i ključnih oporbenih političara, a mađarski je zastupnik 2021. godine priznao da je vlada kupila izraelski špijunski softver. Ranije ove godine, europarlamentarac koji je kritičan prema Mađarskoj također je bio meta cyber napada.

Glasnogovornik OLAF-a rekao je da agencija ne komentira konkretne optužbe, ali su naglasili “važnost mogućnosti neometanog provođenja istraga o prijevarama, korupciji i bilo kojim drugim nezakonitim aktivnostima koje utječu na financijske interese Europske unije. Ostajemo predani izvršavanju naše misije, s našim operativnim partnerima, s nepristranošću i uz puno poštovanje vladavine prava“, rekao je glasnogovornik OLAF-a za POLITICO.

Još jedna je to od neugodnih vijesti za mađarskog predsjednika Vlade, Viktora Orbana koji i u samoj Mađarskoj vuče poteze koji izazivaju blago rečeno kontroverze. Orban, dugogodišnji čelnik stranke Fidesz, navodno bi da se parlamentarni izbori u Mađarskoj održavaju ovih danas –  izgubio te izbore. Pobjedu bi odnijela stranka Tisza, ako je suditi prema najnovijim podacima ankete koju je provela agencija Medián. Stranka Pétera Magyara osvojila bi 47 posto, a Fidesz Viktora Orbána 36 posto glasova birača. Iako ima anketa koje tvrde da prednost  ima  vladajući Fidesz, politički analitičari tvrde ne treba odbaciti procjene Mediána, jedne od najtočnijih, ako ne i najtočnije agencije za istraživanje javnog mnijenja u Mađarskoj.

Parlamentarni izbori u nama susjednoj Mađarskoj su tek za godinu i pol i u tom se razdoblju mnoge stvari mogu promijeniti. Primjerice, Orbán može opet promijeniti zakone kako bi zadržao vlast. Ali, razliku od 11 posto ne bi mogla poništiti nikakva količina “gerrymanderinga”, a nedavne ankete također pokazuju da Tisza neočekivano grabi popularnost ne samo u većim gradovima, nego i u ruralnim područjima, tradicionalnim bastionima Fidesza.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.