U skladu s prošlotjednim najavama ministra obrane RH Ante Kotromanovića, Vlada je danas, na svojoj 24. sjednici (u njenom otvorenome dijelu), usvojila i u Sabor otposlala “Nacrt prijedloga odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Sirijskoj Arapskoj Republici (UNSMIS)“.
Bude li usvojen, u što ne treba dvojiti, Hrvatska će se pridružiti i svojoj trenutno osmoj misiji pod okriljem Organizacije UN (uz UNMOGIP u Kašmiru, MINURSO u Zapadnoj Sahari, UNMIL u Liberiji, UNFICYP na Cipru, UNIFIL u Libanonu, UNDOF na Golanskoj visoravni i UNMISS u Južnome Sudanu).
Za nadati se da će ta odluka biti raspravljana u detalj i na saborskome Odboru za obranu, za razliku od misije UNMISS, koja je odobrena bez ikakvog detaljnijeg pretresanja 28. listopada 2011. godine, praktično već u predizborno vrijeme.
Organizacija UN posljednje vrijeme aktivno nastoji okupiti i u Siriju poslati 300 nenaoružanih promatrača, u okvirima Annanovog mirovnog plana, a prihvatljivih i režimu iz Damaska. Dok nije sporna težina situacije u Siriji, koja već mjesecima visi između nemira i općeg građanskog rata – ni moguća uloga Republike Hrvatske kao jednog od neutralnih posrednika, koji i danas ima osoblje na teritoriju Sirije (misija UNDOF) – u današnjoj je odluci Vlade RH sporno jedino financiranje pripreme i slanja tih do 10 predviđenih promatrača.
Naime, kako se radi o misiji UN, troškove njihova rada na terenu snosi UN – što je dobro. Manje je dobra konstatacija da su troškovi ove nove i relativno neočekivane misije UN već predviđeni, kako u aktualnom proračunu 2012. godine, tako i u projekcijama državnog proračuna za 2013. godinu. Naime, javnosti su dostupni proračun za 2012. i projekcije za 2013. i 2014. godinu, doneseni 24. veljače ove godine. Kako je Kofi Annan imenovan za specijalnog izaslanika UN i Arapske lige za Siriju samo dan ranije, 23. veljače, a od mirovnog plana i ideje UN promatrača još tjednima nije bilo ni “p”, pomalo začudno zvuče tvrdnje o rezerviranju i osiguravanju sredstava unaprijed – kako za tekuću godinu, a još više u okviru proračunskih projekcija za 2013., u kojoj sam Bog zna hoće li takvi promatrači imati što promatrati u Siriji i hoće li uopće biti Sirije u današnjoj formi (što je manje vjerojatan razvoj situacije, ali ipak… ).
No, o tome je li u protekla dva mjeseca i nešto dana bilo neke proračunske preraspodjele u korist novih misija pod proračunskim odjeljkom MORH-a, nekih novih i dorađenih proračunskih projekcija za 2013. – ili će misija UNSMIS ipak biti financirana iz nenamjenskih sredstava Ministarstva, ili nekih drugih obrambenih stavki, Sabor će vjerojatno raspraviti kad ovaj Prijedlog uskoro dođe na dnevne redove!