Vlada je na svojoj jučerašnjoj 141. sjednici primila na znanje postojanje Tehničkog sporazuma između MORH-a i RACVIAC – Centra za sigurnosnu suradnju o potpori koju se pruža RACVIAC-u na ime hrvatskog domaćinstva ove institucije. Sporazum je potpisan prije mjesec dana, 14. siječnja, kada je i stupio na snagu, a Vlada je jučer samo dobila uvid u njegov sadržaj. No i opseg tog uvida je upitan, budući da je cijela ta točka dnevnog reda ponovno riješena za manje-više 30 sekundi – a obrazlagatelj, ministar obrane Ante Kotromanović, bio je više nego štur:
„Ovo je tehnički sporazum između Ministarstva obrane RH i Centra za sigurnosnu suradnju. On obuhvaća i predstavlja određenu vrstu i kvalitetu potpore koju Ministarstvo obrane pruža ovom Centru za sigurnosnu suradnju u osoblju, prostorijama, opremi i objektima koji se koriste u vojarni u Rakitju. Znači, bilo koji spor s primjenom Tehničkog sporazuma rješavat će se između 2 strane. Tehnički sporazum stupa na snagu danom potpisa i ostaje na snazi dok je ugovor o RACVIC-u na snazi, ili do određene izmjene koja će biti dogovorena između stranaka.“
No, u tekstu Tehničkog sporazuma, koji je Vlada imala pred sobom ali ga nije ni taknula, piše da će MORH, kao nacionalnu personalnu potporu RACVIAC-u, stalno osiguravati sljedeće osoblje: operativnog časnika, čelnike Odjela za potporu i Administrativno-financijskog odjela, do 3 časnika/djelatnika za provedbu programa, te po 3 djelatnika za odnose s javnošću i vozača. Za to osoblje, kao i za eventualne dodatne ljude, MORH će podmirivati troškove koji proizlaze iz radnog odnosa. MORH će, također bez naknade, osigurati pružanje organizacijske i akademske potpore za potrebe provedbenih aktivnosti RACVIAC-a, a besplatno će osigurati i opskrbu RACVIAC-a električnom energijom i pitkom vodom, grijanje prostorija, odvoz otpada, uređenje okoliša i osiguranje vojarne „Vitez Damir Martić“ u Rakitju, čije prostore dijelom koristi i Centar za sigurnosnu suradnju. Jedini trošak RACVIAC-a u ovoj stavci su troškovi uvođenja i korištenja komunikacijskih linija za njegove potrebe.
MORH bez naknade za potrebe RACVIAC-a osigurava i korištenje prostora i objekata u vojarni „Vitez Damir Martić“ u Rakitju. Ovisno o svojim mogućnostima i prioritetima, MORH će bez naknade osigurati i prijevoz tijekom posebnih događanja, a na zahtjev RACVIAC-a. MORH plaća i troškove za investicijsko i izvanredno održavanje prostorija i objekata koje koristi RACVIAC, kao i dogradnju nužnu radi usklađivanja s propisima o sigurnosti objekata, dok RACVIAC plaća redovno održavanje, te dogradnju i prilagodbu određenih prostorija i objekata.
Na račun RACVIAC-a idu i neki banalniji troškovi, poput troškova održavanja protupožarnog sustava i punjenje vatrogasnih aparata u dodijeljenim mu prostorijama, kao i nabava pribora za prvu pomoć, te nabava, ugradnja i održavanje pasivnog sigurnosnog sustava (bude li RACVIAC-u potreban). RACVIAC će nabaviti i namještaj i opremu u prostorijama koje koristi. Operativne troškove, troškove službenih putovanja, honorare i slično, kao i troškove za polaznike seminara ili goste u cijelosti snosi RACVIAC, jednako kao i troškove upravljanja i rada ove međunarodne institucije. Svim vojnim osobama na službi u RACVIAC-u Centar će omogućiti provedbu bojevih gađanja pješačkim oružjem u svrhu kondicioniranja, u skladu s odredbama „Sporazuma između država stranaka Sjevernoatlantskog ugovora i ostalih država koje sudjeluju u Partnerstvu za mir o pravnom položaju njihovih snaga“ (NN 14/01).