Regulirane profesije s područja obrane i unutarnjih poslova

 

Na jučerašnjoj Vladinoj 92. sjednici našao se Prijedlog popisa reguliranih profesija u RH. Obrazlagatelj prijedloga, ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, objasnio je da se radi o popisu reguliranih profesija u RH, koji se donosi zbog ispunjavanja obveza iz pregovora Lijepe naše o pristupanju EU u Poglavlju 3 – „Pravo poslovnog nastana i sloboda pružanja usluga“ u svrhu provedbe Zakona o reguliranim profesijama i priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija.

„Prihvaćanje ovog popisa do dana ulaska u punopravno članstvo EU jedan je od preduvjeta za izradu nacionalne baze podataka o reguliranim profesijama i priznavanje inozemnih stručnih klasifikacija koje će osigurati potpunu primjenu Direktive EU o priznavanju stručnih kvalifikacija i provođenju Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija (NN 124/2009 i 45/11), dakle omogućavamo pokretljivost radne snage“,

rekao je ministar Mrsić na sjednici Vlade.

Iako je ovaj posljednji dio – pokretljivost radne snage – posebno upitan kada se radi o ministarstvima obrane i oružanim snagama zemalja Europske unije, u Popisu reguliranih profesija u RH našle su se i četiri profesije s područja obrane, s  Ministarstvom obrane RH kao nadležnim tijelom. Radi se o profesijama „vojnik“, „mornar“, „dočasnik“ i „časnik“. Potonje profesije regulirane su Zakonom o obrani (NN 33/02, 58/02, 76/07, 153/09) i Zakonom o službi u OS RH (NN 33/02, 58/02, 175/03, 136/04, 76/07, 88/09, 124/09) – čiji su novi tekstovi, Konačni prijedlozi, nedavno upućeni u saborsku proceduru, i čije se donošenje nakon drugog saborskog čitanja očekuje početkom ovoga ljeta. Za razliku od toga, u nekim srodnim područjima, mnogo je više pojedinih zanimanja, od koja neka itekako imaju veze i sa obrambenim sustavom.

"Djelatnici koji obavljaju posao" na poslu

“Djelatnici koji obavljaju posao” na poslu

Pod Ministarstvom unutarnjih poslova, kao nadležnim tijelom, našao se čitav niz radnih područja s pripadajućim zanimanjima: autoškole (4 zanimanja), provjera tehničke ispravnosti i registracije vozila (2 zanimanja), policijske djelatnosti (zanimanje policajac), kriminalistika (zanimanje kriminalist), privatna zaštita (zanimanja zaštitara i čuvara), djelatnosti privatnih detektiva (zanimanje privatni detektiv), zaštita od požara (2 zanimanja), provjera ispravnosti sustava zaštite od požara (3 zanimanja), humanitarno razminiranje (5 odvojenih zanimanja), miniranje i rukovanje eksplozivnim tvarima (7 zanimanja) te izvođenje javnog vatrometa (gdje je predviđeno tek jedno zanimanje, inventivno nazvano “Djelatnik koji obavlja posao”).

Na opće čuđenje, kad je već nekome pala na pamet međunarodna pokretljivost osoblja u obrani, na sličan način ipak nije regulirano ni jedno zanimanje s područja hrvatskih sigurnosno-obavještajnih agencija, odnosno iz djelokruga Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske. Dok bi još i imalo smisla tu poraditi na priznavanju domaćih i inozemnih stručnih kvalifikacija, čak je i za Hrvatsku jasno da na ovome polju “omogućavanje pokretljivosti radne snage” ipak nema smisla.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.