Afera “kamioni”: požurnicama do nabave

 

Svjedočenjem dvojice umirovljenih časnika, Damira Štefičeka i Ivana Skola, nastavljeno je suđenje Berislavu Rončeviću i Ivi Bačiću u slučaju „kamioni“. Danas umirovljeni stožerni časnik Damir Štefiček radio je kao načelnik Odjela za promet u Upravi za logistiku GS OS RH, te je u toj ulozi sudjelovao u pripremi nabave nebojnih motornih vozila. Pa ipak, nije bio član Povjerenstva za nabavu, već je to u ime Uprave za logistiku bio Jerko Vranjković.

Štefiček se u jučerašnjem iskazu često pozivao na raniji iskaz, dan 18. veljače 2010. godine, posebno kada su u pitanju bila imena, cifre i datumi. Potvrdio je da Glavni stožer OS RH od početka do kraja postupka nabave nije odstupao od svojih zahtjeva, osim u dijelu koji se tiče broja vozila, što je bilo motivirano nedostatkom novca iz proračuna. Što se tiče taktičko-tehničkih zahtjeva, zaključak Povjerenstva za nabavu bio je da sva ponuđena vozila udovoljavaju uvjetima, no zbog nekih ranijih problema u poslovanju s MORH-om iz postupka je izdvojen MAN, i to na temelju izdvojenog mišljenja člana Povjerenstva ispred SIS-a (Sigurnosno-informativna služba u MORH-u). No kako je ova služba ukinuta još 2002. godine, za pretpostaviti je da se svjedoku po glavi motala tadašnja VSA (Vojna sigurnosna agencija), služba nasljednica SIS – koja je onda 2006. preimenovana u VSOA (Vojna sigurnosno-obavještajna agencija), naziv koji nosi i danas. Za MAN se potom tražilo mišljenje Pravne službe MORH-a, a o njihovom stavu Štefiček je, tvrdi, saznao tek kasnije od djelatnice USKOK-a tijekom ispitivanja.

Nakon poništenja natječaja i raspuštanja Povjerenstva, više časnika iz GS OS RH preko požurnica je tražilo ubrzanje procesa nabave kako novac predviđen proračunom za 2004. godinu ne bi propao (budući je kraj godine bio vrlo blizu). Štefiček je potvrdio da je, zajedno sa svojim nadređenim Ivanom Skolom i djelatnicima pojedinih stručnih službi MORH-a, prisustvovao sastanku održanom 12. studenog 2004. godine u kabinetu tadašnjeg pomoćnika ministra Ive Bačića, na kojem se raspravljalo o tome kako nabaviti vozila da ne propadnu predviđena financijska sredstva. Osim tog razloga, Štefičekovo je osobno mišljenje i da se žurilo s nabavom vozila kako bi se zadovoljili partnerski ciljevi, od kojih svaki ima svoj vlastiti rok. To je, smatra, bio i smisao nabave vozila – ispunjenje partnerskih ciljeva – pri čemu Štefiček razlikuje partnerske ciljeve Ministarstva obrane i partnerske ciljeve Oružanih snaga. Za ispunjenje partnerskih ciljeva OS RH nabavljen je manji dio vozila, a Uprava za logistiku GS OS RH kao osnovne prioritete navela je nabavu vozila za opskrbu gorivom, za zbrinjavanje ranjenika, za prijevoz ljudi i hrane, i sl.

Hrvatska i NATO: Berislav Rončević, Hido Biščević, Ivo Sanader i Davor Božinović kod bivšeg glavnog tajnika NATO-a Jaapa de Hoopa Scheffera

Hrvatska i NATO: Berislav Rončević, Hido Biščević, Ivo Sanader i Davor Božinović kod bivšeg glavnog tajnika NATO-a Jaapa de Hoopa Scheffera

Nakon sastanka kod Bačića, na kojem je donijeta odluka o izravnoj pogodbi, Uprava za logistiku GS OS RH napisala je posljednji zahtjev u kojem se tražilo nekoliko strogo određenih vrsta vozila od nekoliko određenih dobavljača. Takvo izričito spominjanje dobavljača (Mercedes Unimog, Renault, VW, Iveco) nije u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, osim u slučaju primjene članka 6 tog Zakona, na temelju čega su u zahtjevu navedena imena potencijalnih dobavljača. Na pitanje predstavnika USKOK-a zašto u tom zahtjevu nije navedeno niti jedno MAN-ovo vozilo, Štefiček je odgovorio da se još uvijek čekalo mišljenje Pravne službe. No u iskazu u istrazi i kasnije na glavnoj raspravi 2010. godine Štefiček je izjavio da bi „vjerojatno bilo drugačije da je znao za mišljenje Pravne službe da MAN nije isključen“, budući je tvrtke MAN dostavila najnižu cijenu, čija bi ukupna vrijednost bila nešto više od 18 milijuna kuna, što je 68 posto ukupne vrijednosti nabave. U današnjem svjedočenju Štefiček je kategorički ustvrdio da te cifre nije spominjao, posebno ne „iz glave“. Potvrdio je da je MAN-ovo vozilo bilo na testiranju u različitim postrojbama, te da je u postupku testiranja dorađivano sukladno zahtjevima na terenu, jer pješaštvu nije odgovarao položaj ljestava, dok je za topništvo dorađivana visina vučne kuke. Pa ipak, radi se o uobičajenom postupku, tvrdi Štefiček, iako neke izmjene na nekim vozilima nisu moguće. Na pitanja odvjetnika optuženih da li su bilo Rončević bilo Bačić na njega vršili pritisak da se iz procesa nabave izbaci MAN-ovo vozilo ili preferira neko drugo, Damir Štefiček odgovorio je negativno.

Brigadir Ivan Skol (lijevo) - danas u mirovini

Brigadir Ivan Skol (lijevo) – danas u mirovini

Drugi svjedok opet izuzetno kratko

Nakon njega, na stolicu ispred suca Željka Horvatovića sjeo je umirovljeni brigadir Ivan Skol, nekad iz Uprave za logistiku GS OS RH. On je u vrlo kratkom iskazu ponovio da stoji iza svega što je rekao u svjedočenju iz 2010. godine. Time je suđenje Rončeviću i Bačiću okončano za ovaj tjedan, da bi bilo nastavljeno idućeg četvrtka saslušavanjem general bojnika Mate Ostovića, načelnika Uprave za logistiku GS OS RH od 2003. do 2008. godine.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.