Za utaju imovine – 8 godina zatvora

 

Iako bi se u mnogim stvarima trebala kloniti grčkog iskustva, Hrvatska se u jednom ipak treba ugledati u tu, ne tako daleku nam Grčku – u ganjanju i osuđivanju svih „zaboravnih“ dužnosnika koji u imovinskoj kartici prijave tek (manji) dio imovine. Grčka ruka pravde 4. ožujka zahvatila je bivšeg ministra obrane Apostolosa Akisa Tsochatzopoulosa. Kao što smo već pisali, on je uoči prošlog pravoslavnog Uskrsa nenadano završio u zatvoru – zbog sumnje da u imovinskoj kartici nije prijavio vilu, smještenu odmah podno Akropole.

Formalno, vila je bila u vlasništvu njegove supruge, no tužiteljstvo u Ateni smatralo je da se radi o nekretnini sumnjivog porijekla, odnosno dijelu lanca pranja novca. Osim toga, pokazalo se da je 73-godišnji Tsochatzopoulos prilično zaboravan kada je imovina u pitanju, pa u imovinsku karticu nije upisao ni 100 tisuća eura teške vrijednosnice i financijska ulaganja. Tsochatzopoulos je na suđenju tvrdio da je priveden pravdi iz političkih, a ne opravdanih kaznenopravnih razloga, te da nije imao namjeru zatajiti imovinu, već zbog nemara ili zaboravljivosti nije prijavio vilu na južnom podnožju Akropole.

Posrnula grčka država odlučila je više ne praštati ovakve malverzacije, pa je nekadašnji ministar obrane i donedavni parlamentarni zastupnik osuđen na 8 godina zatvora, plaćanje 520 tisuća eura kazne, i oduzimanje vile smještene u jednoj od najskupljih i najprestižnijih ulica u centru Atene. Time je on postao drugi visoki grčki političar koji će se naći s onu stranu zida. Tjedan dana ranije, na doživotni zatvor osuđen je bivši gradonačelnik Soluna, Vasilis Papageorgopulos, koji je kaznu zaradio zato što je u razdoblju od 1999. do 2008. godine pronevjerio više od 18 milijuna eura iz gradske blagajne.

Što se Tsochatzopoulosa tiče, to je samo početak njegovih druženja s grčkim sudstvom, budući da ga tek čeka suđenje za primanje više milijuna eura mita za nabavu podmornice iz Njemačke. No, nagađa se da bi ga sud mogao priupitati i za iste navike pri svojedobnoj nabavi ruskog protuzračnog sustava TOR M1. Od ovog posljednjeg navodno prilično strahuju neki grčki novinari i vojni analitičari, čija bi se imena mogla spominjati u zaplijenjenim Akisovim bilješkama. Prema još uvijek nepotvrđenim informacijama, njih je preko nekih off-shore tvrtki plaćao sam Tsochatzopoulos, kako bi u svojim napisima bili izričito pro-vladini.

 

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.