Današnjom objavom Registra branitelja ispunjeno je jedno veliko predizborno obećanje vladajuće koalicije, kao i ministra branitelja Predraga Matića osobno. Time su pale u vodu višegodišnje tvrdnje kako je te podatke potpuno nemoguće objaviti, zakonski kažnjivo i ustavno upitno, te suprotno interesima branitelja i braniteljskih udruga. Od srijede u 13 sati, otkada je Registar javno objavljen na web-stranici registar.branitelji.hr, mediji ali i javnost započeli su s pretraživanjem poznatih braniteljskih i političkih imena. Registar na prvi pogled ne otkriva mnogo, osim da je objava cjelokupnog ratnog puta ministara Matića, Kotromanovića i Ostojića na svečanosti objave Registra bila tek zabava za mase. Naime, osim njihovog te ratnog puta ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine, niti jedan drugi ratni put u Registru nije objavljen. Za to je bilo potrebno pismeno odobrenje osobe zavedene u Registru što, očito, nitko nije dao (malo vjerojatno za brojku od oko 500 tisuća ljudi) ili je, pak, tako dogovoreno u Ministarstvu branitelja (kao svojevrstan kompromis, kako bi do objave ipak došlo). A kada nema ratnoga puta, već ima samo podjele na borbeni i neborbeni sektor u MORH-u i MUP-u, manje su mogućnosti za komparacije branitelja u rovovima i uredima, te njihovog braniteljskog staža. To će ostati zabava za prave znalce, a na Ministarstvu branitelja će tada biti ili revizija statusa ili pravosudna trakavica za dokazivanje tko je u pravu, a tko nije.
Mi smo se, pak, pozabavili braniteljskim stažem dosadašnjih načelnika Glavnih stožera, i ministara obrane, kao i pojedinih članova saborskog Odbora za obranu, i otkrili zanimljive brojke. Ako niste znali, nedvojbeni vojni profesionalac i prvi načelnik GS OS RH Anton Tus ima manje braniteljskog staža od, primjerice, jednog od svojih nasljednika Zvonimira Červenka ili Andrije Hebranga, kratkotrajnog ministra obrane i dugotrajnog ministra zdravstva. Na popisu branitelja su i bivši instant-ministri obrane Pero Kriste, Šime Đodan i Luka Bebić, koji su taj status „zaradili“ prvenstveno svojim ministrovanjem u „novoj“ Hrvatskoj. Sa svega 16 dana braniteljskog staža može se pohvaliti ministar obrane u punom mandatu, danas nepravomoćno osuđeni Berislav Rončević. No, dosta zanimljivosti – pogledajmo što i kako broji Registar branitelja.
Ministri obrane – ekstremno dug staž branitelja Hebranga
Uoči javne objave Registra branitelja, aktualni ministar obrane Ante Kotromanović, ratnim imenom Vuk, nazočnima na svečanosti u MSU obznanio je svoj ratni put. Od 23. siječnja 1991. do 30. lipnja 1996. Kotromanović je skupio ukupno 1986 dana. Od toga 129 dana u borbenom sektoru MUP-a, 1725 dana u borbenom sektoru MORH-a i 132 dana u njegovom neborbenom sektoru (kao polaznik Centra za obuku i odgoj vojnika u Sinju). Većina dosadašnjih načelnika GS OS RH, uključujući i aktualnog Dragu Lovrića, ima manje braniteljskog staža od samog ministra.
Dvojice Kotromanovićevih prethodnika, Davora Božinovića i Branka Vukelića, u Registru nema, baš kao ni Željke Antunović i Joze Radoša, dok je Berislav Rončević, eto, prikupio 16 braniteljskih dana u borbenom sektoru MORH-a. On je ujedno prikupio i najmanje ratnoga staža od svih u Registar uvrštenih obrambenih ministara – više od njega ima čak i Šime Đodan – 40 dana u neborbenom sektoru MORH-a, taman toliko koliko mu je trajao ministarski staž. Petar Kriste, malo ministar trgovine pa malo ministar obrane, u neborbenom sektoru MORH-a proveo je 86 dana, gotovo mjesec više od Luke Bebića. Barba Luka je kao neborbeni u MORH-u izdržao točno 50 dana, od 31. srpnja do 18. rujna 1991., kao 4. ministar obrane između mandata Šime Đodana i Gojka Šuška. Neborbeni 861 dan u Ministarstvu obrane proveo je i Martin Špegelj.
Šušak otvara niz „branitelja“ s dugim stažem – on sam skupio je 1888 dana u neborbenom sektoru MORH-a, što ponovno odgovara njegovom dugotrajnom stažu na mjestu ministra obrane. Nakon kratkog perioda u Ministarstvu iseljeništva, Šušak 18. rujna 1991. postaje 5. ministar obrane RH, i na toj je poziciji bio sve do svoje smrti 03. svibnja 1998. godine. Naslijedio ga je Andrija Hebrang, čovjek s čak 2021 danom u neborbenom sektoru Ministarstva obrane, i svega 5 mjeseci staža kao ministar obrane. Sve ostale braniteljske dane Hebrang je očito zaradio kao ministar zdravstva, što mu je donijelo mjesto četvrtoplasiranog na našoj objedinjenoj ljestvici braniteljskog staža ministara obrane i načelnika GS-a. Prva tri mjesta drže Pavao Miljavac, Slavko Barić i Zvonimir Červenko. Dok ćemo se Červenkom i Barićem baviti par redova kasnije, dotaknimo se Pavla Miljavca, koji se okušao na obje funkcije – i načelnika GS-a i ministra obrane. Umirovljeni general Miljavac, koji se prije samo 4 mjeseca našao u jednom drugom registru, onom poreznih dužnika, s dugom od 1,8 milijuna kuna, u Registru branitelja stoji puno bolje. Miljavac ima čak 2051 dan braniteljskog staža, od toga 353 u borbenom sektoru MUP-a, i 1698 dana u borbenom sektoru MORH-a.
Načelnici Glavnog stožera OS RH – Červenko apsolutni rekorder
Nesuđeni prvi ministar obrane RH, i načelnik Glavnog stožera OS RH za vrijeme akcije „Oluja“, Zvonimir Červenko, registriran je u Registru branitelja s čak 2145 dana – 560 u neborbenom i 1585 dana u borbenom sektoru MORH-a. U stopu ga slijedi general Slavko Barić, kratkotrajni vršitelj dužnosti načelnika GS OS RH (početkom 2008. godine), sada ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta. Barić je u Registru zaveden kao ponosni vlasnik 2130 braniteljskih dana, od čega 360 u neborbenom sektoru i 1770 dana u borbenom sektoru MORH-a.
Gotovo 100 dana manje ima, rekosmo, Miljavac, te Josip Lucić. Lucić je prikupio 2069 dana, od čega je 337 „zaradio“ u borbenom sektoru MUP-a, 253 u borbenom sektoru MORH-a, te čak 1479 dana u neborbenom sektoru Ministarstva obrane.
Nakon ove četvorice počinje ljestvica načelnika Stožera s manje od 2 tisuće dana. Na čelu joj je aktualni načelnik GS OS RH, general Drago Lovrić, sa svih 1774 dana u borbenom sektoru MORH-a, a u stopu ga slijedi već godinama umirovljeni Petar Stipetić. On ima svega 29 dana manje od Lovrića, odnosno ukupno 1745 dana, ali mu od toga 106 otpada na neborbeni sektor, dok je ostalih 1639 dana proveo u borbenom sektoru MORH-a. Kao i obično, uz Stipetića se nalazi i Anton Tus, sa svojih 1655 dana braniteljskog staža. No, kod njega je obrnuti obračun borbenog i neborbenog sektora. Naime, prema podacima iz Registra branitelja, Tus je u borbenom sektoru MORH-a proveo 426 dana, te u neborbenom 1229.
Dvadeset dana manje od Tusovog neborbenog staža prikupio je nekadašnji načelnik GS OS RH Janko Bobetko u svom ukupnom braniteljskom stažu. No za razliku od Tusa, Bobetko je svih svojih 1279 dana odradio u borbenom sektoru Ministarstva obrane. Načelnika GS OS RH u razdoblju od 1998. do 2000. godine, Davora Domazeta Lošu, u Registru nismo uspjeli naći. Potraga za Lošom u Registru završava opomenom „ne postoji niti jedan branitelj s traženim podacima“, no moguće je da pretraživač ima problema s prepoznavanjem dvostrukog prezimena „Domazet Lošo“.
Obrana u saborskom Odboru za obranu
Kada bi se načelnik GS OS RH ili pak ministar obrane birali po braniteljskom stažu, Hebrang i Lovrić imali bi žestoku konkurenciju u Josipu Đakiću, saborskom zastupniku HDZ-a, članu Odbora za obranu i dugogodišnjem predsjedniku HVIDRA-e. Đakić, oko čije braniteljske karijere ima dosta kontroverzi, prema Registru branitelja prikupio je 2113 dana braniteljskog staža, od toga 34 u borbenom sektoru MUP-a i 2079 u borbenim redovima Ministarstva obrane. Đakića se često neslužbeno i u kuloarima optuživalo da je krivotvorio svoj ratni put, a u travnju 2010. Vladimir Šišljagić, predsjednik HDSSB-a, protiv njega je podnio kaznenu prijavu zbog sumnje da je „poticao nepoznatu osobu ili osobe da mu krivotvore ratni put i upišu pripadnost Zapovjedništvu II ZP OSRH Đakovo“ u vrijeme kada to Zapovjedništvo još uopće nije postojalo. Upravo je Đakić jedan od onih koji se oštro suprotstavljaju objavi Registra branitelja, a nakon što je to ipak napravljeno – najavljuje podizanje tužbe na Ustavnom sudu RH jer „vjeruje da bi branitelji zbog registra mogli imati problema“.
Stranci čiji se predsjednik (Tomislav Karamarko) također protivi objavi Registra pripada i Đakićev kolega, HDZ-ov Tomislav Ivić, predsjednik saborskog Odbora za obranu i ministar branitelja u vrijeme Jadranke Kosor na čelu Vlade RH. Ivić se odupirao objavi Registra i tijekom svog ministrovanja, a to je nastavio činiti i kao opozicijski zastupnik – također najavljujući podizanje tužbe protiv RH ako Registar bude objavljen. Osim toga, upravo je Ivić krajem 2011. godine, u sumrak predizborne kampanje, najavljivao i da će se Hrvatska u tom slučaju suočiti s „tisućama i tisućama tužbi hrvatskih branitelja“. Osim ovih HDZ-ovih, druge se tužbe za sada ne najavljuju. S druge strane, Ivić je prema danas objavljenom Registru u borbenom sektoru MORH-a skupio čak 731 dan. No, on barem ima od USKOK-a crno na bijelo da nije krivotvorio svoj ratni put. Njega je također prijavio HDSSB zbog sumnje da je nezakonito pribavio status hrvatskog branitelja „nagovarajući nepoznatu osobu da mu za razdoblje od lipnja 1991. do siječnja 1992. krivotvori podatke o ratnom putu“. USKOK je u lipnju 2010. godine priopćio kako je temeljem „stvarnih podataka iz Jedinstvenog registra hrvatskih branitelja, Popisa vojnih osoba, te Personalnog dosjea Tomislava Ivića u Ministarstvu obrane RH“ utvrdio da „nisu potvrđeni navodi kaznene prijave“.
Vrhovni zapovjednici i njihovi savjetnici – Tafra kao Šušak
Vrhovnih zapovjednika OS RH – Franje Tuđmana, Stipe Mesića i Ive Josipovića – očekivano, u Registru branitelja nema.
Pokojni general zbora Imra Agotić, prvi savjetnik predsjednika Stjepana Mesića za obranu i vojna pitanja, a kasnije za nacionalnu sigurnost, ostat će zabilježen s 1796 braniteljskih dana, provedenih kompletno u borbenome sektoru MORH. Njegov nasljednik u resoru nacionalne sigurnosti, Saša Perković, knjiži se sa 242 dana u borbenome sektoru MUP-a.
Dok Vlatka Cvrtilu, profesora koji je na mjestu Mesićeva savjetnika za obranu naslijedio Petra Stipetića, nismo uspjeli locirati u Registru, njegova nasljednica – aktualna zamjenica ministra obrane, Višnja Tafra, ondje je predstavljena velikim brojevima. „Ministrica iz sjene“ (kako je Tafru ovih dana titulirao jedan dnevni list) stoji u Registru potpuno ravnopravno s bivšim ministrom obrane Gojkom Šuškom. Tafra je, baš kao i Šušak, skupila točno 1888 dana u neborbenome sektoru Ministarstva obrane. I Tafrin nasljednik na Pantovčaku, aktualni predsjednikov savjetnik za obranu Zlatko Gareljić, našao je svoje mjesto u Registru branitelja. Njemu se bilježi 440 dana u borbenom sektoru Ministarstva obrane.