„Na korak smo do potpisa ugovora za dvije nove korvete za Hrvatsku ratnu mornaricu“, izjavio je u nedjelju, 13. srpnja, za glavnu informativnu emisiju RTL-a general Tihomir Kundid, načelnik GS OS RH. Kundidova izjava dolazi punih 6 mjeseci nakon što je ministar obrane Ivan Anušić prilikom primopredaje 2. po redu obalnog ophodnog broda – izjavio:
Ministar Anušić s turskim zamjenikom ministra obrane Musom Heybetom na sajmu ASDA 2025
„Upravo smo započeli proces nabave višenamjenskog broda tipa korvete. I taj ćemo projekt modernizacije uskoro predstaviti javnosti i očekujemo da će Hrvatska ratna mornarica ubrzo biti opremljena višenamjenskim brodom tipa korveta“.
Tijekom posljednjih 6 mjeseci Anušić je u nekoliko navrata obećavao javnosti predstaviti projekt modernizacije HRM-a i nabave korveta, no – obećanje ludom radovanje! Ovih je dana tekst na jednom portalu dao naslutiti da je projekt kupovine korveta za HRM – onaj o kojem bi javnost trebala znati barem nešto, ali ne zna ništa – u vrlo visokoj fazi realizacije. Štoviše, tvrdi se da je u tijeku „odabir posada za dvije nove višenamjenske korvete koje je Hrvatska odlučila kupiti od Turske po cijeni od 500 mil. eura“. Prema tim navodima, radi se o korvetama klase Ada, od kojih je jedna gotovo pa izgrađena i navodno čeka opremanje sukladno zahtjevima HRM-a.

Porinuće druge ukrajinske korvete “Hetman Ivan Vyhovskyi” 01. kolovoza 2024. (Photo: Rustem Umerov/Facebook)
Još početkom ove godine pojedini turski think-tankovi i tamošnji vojni analitičari tvrdili su da je Hrvatska itekako zainteresirana za ove turske brodove, čak toliko da se tijekom nekoliko razgovora s predstavnicima MORH-a navodno razgovaralo o mogućnosti otkupa korvete „Hetman Ivan Vyhovskyi“ koju za Ukrajinu grade turski brodograditelj STM. Predstavnici STM-a, uključujući i one koji su prisustvovali porinuću spomenute korvete u kolovozu prošle godine, bili su prisutni i na ovogodišnjem vojnom sajmu ASDA u Zagrebu. Upravo se na ASDA-i vidjelo koliko je turskim brodograditeljima stalo da Hrvatska nabavi svoje buduće brodove upravo kod njih, a kao dodatni argument spominje se i turski interes za izgradnju tvornice streljiva u suradnji s Hrvatskom. Glasine je podgrijao i sam ministar obrane Anušić, posjetivši u veljači ove godine i tursku tvornicu streljiva MKE (koja je također u travnju izlagala na vojnom sajmu u Zagrebu).
Na više-manje učestale glasine o turskim korvetama osvrnuo se i predsjednik RH Zoran Milanović. On je u petak, 18. srpnja, nakon sjednice Gradskog vijeća u Čazmi odgovarao na novinarska pitanja, a na pitanje o kupnji dviju korveta, Milanović je rekao kako „netko vrlo entuzijastično gura Turke“:
Predsjednik Milanović u Čazmi (Photo: UPRH/Marko Beljan)
„Valjda bi ljudi iz Mornarice trebali najbolje znati što im treba i što je što, a ne netko iz političke stranke, ili netko tko se već 20 godina kiseli u ministarstvu. Netko je platio za takve tekstove, zato pušem na to. Ako je nešto ekstremno, kao američka ponuda, to vjerojatno treba zaboraviti. Ali imate niz proizvođača u članicama NATO-a koji proizvode brodove te klase, Turska je samo jedna od njih, i koji nude usporedive i slične programe, cjelovite ponude u koje je uključeno sve što nama treba“.
Podsjetio je da HRM pati od manjka sposobnosti i da je prethodni projekt gradnje pet ophodnih brodova „zapeo“, pa je sada važno „puhati na hladno“ i sagledati rješenja više NATO proizvođača, uključujući – ali ne isključivo – tursku ponudu. Predsjednik Milanović smatra da cijena ne bi smjela biti presudna, nego jedan od elemenata odluke. Ta je izjava ponešto začudna u odnosu da neke ranije Milanovićeve primjedbe kada je upozoravao na kupovinu basnoslovno skupe vojne opeme, poput njemačkih tenkova Leopard.

OOB-32 “Umag” u matičnoj luci – hoćeli on biti posljednji iz serije od 5? (Photo: MORH/t.Brandt)
Što se tiče projekta koji je „zapeo“ – izgradnje obalnih ophodnih brodova za HRM – Poslovni dnevnik u tekstu od 17. srpnja tvrdi da je blizu kraja. Od ukupno 5 OOB-a, za koje je ugovor potpisan upravo u vrijeme mandata premijera Zorana Milanovića – do danas su MORH-u i HRM predana ukupno 2, i to na jedvite jade. Iako je i o nastavku izgradnje ministar Anušić najavljivao dobre vijesti, do njih nije došlo, a vjerojatno je i da neće, tvrdi Poslovni. Naime, za MORH je navodno neprihvatljiv iznos koji Brodosplit traži za dovršetak cijele serije OOB-a, a radi se o razlici u cjenovnicima za više od deset milijuna eura. Iz Brodosplita pak tvrde da su pristali realizirati ugovor do kraja „čak i s prihvatljivim projektnim gubitkom“, no MORH navodno nije zainteresiran. „Sporan za MORH, prema pojašnjenju iz Brodosplita, nije iznos troškova potrebnih za dovršetak tri OOB-a, nego prihvaćanje povećanih troškova od potpisa ugovora 2014. do danas“, piše Poslovni dnevnik.
Ugovor o izgradnji 5 obalnih ophodni brodova potpisan je u posincu 2014. godine, dakle u zadnjoj godini Milanovićevog mandata. Tijekom nepunih 11 godina čulo se bezbroj optužbi sa svih strana o razlozima kašnjenja izgradnje ovih HRM-u potrebnih brodova. No niti jednom se nije čulo ništa o tome tko je kriv za to što do danas ugovor većinom nije realiziran, kao ni tko je kriv za činjenicu da bi 3 poluizgrađena broda mogla zauvijek ostati u Brodosplitovim halama. Sve su to, nažalost, razlozi protiv izgradnje brodova u bilo kojim brodogradilištima, domaćim ili stranim – temeljem odluka koje donose političari a ne struka, i za koje onda nitko nikad nije niti načelno odgovoran.